Kategoriler
Günlük hayat Kişisel makaleler Türkiye üzerine

Al gülüm Ver gülüm

Bende bir yetki var ,sende bir ihanet var;ben sana yetkiyi vereyim sende ihanet et.Sakın ola ki ihaneti bana etme.Bulunduğun bölgedeki asli unsulara yap.Ekmek yediğin çanağa tükür ha öyle bir tükür ki o çanak bir daha kullanılamaz hale gelsin.
Bunları niye anlatıyor diyebilirsiniz. Bir adam vaktinde irticadan dolayı hapise atılır ve bunu kendine yediremez.Öyle hırslanır öyle hırslanır ki gözü intikamdan başka hiçbir şeyi görmez.Ve Aslında zeki, hitabetin yüksek olursa birde bezirganlık yaparsan bu iş tutar.
Bu adamı birileri görür derki; madem hırslısın senle bir anlaşma yapalım.Anlaşmaya göre şöyle;sen istediğin intikamı al,bende istediğim projeyi gerçekleştireyim.Bu bizim dünden razıdır eline istediği fırsat çıkmıştır; körün istediği bir gözdü, allah verdi iki göz.
Önceliklerini belirler;1.Bir numaralı koltuk ele geçirilecek.
2.Anayasa adı altında intikam yolu açılacak.
3. Onu hapise atan devlet bölünecek.
Bu özellikleri saydıktan sonra mevcut bir numaralı makamın engellemeleri ile bir türlü işlevi yapamaz. Bakar olmuyor zamanda yaklaştı. Oraya bir kişi seçmesi lazım. Ama bu kişinin özellkleri şöyle olmalı; Hiçbir şeye itiraz etmeyen,kimsenin etlisine butlusuna karışmayanve gerektiğinde desteği esirgemeyen biri. Unuttum birde herşeye evet demesi lazım.Bu aradığı özelliklere sahip malum kişiyi bulur.Ve iyimser halkında desteği ile bu iş olur.
Sonra başlar anayasa anayasa anayasa….. diye.Bu insan çok zeki.Önce kendine yakın kişilere anayasayı telaffuz ettirir.Sonra bir başkası ve derken bir numaraya gelir o da dünden razıdır. Ve nihayetinde kamuoyu anayasaya alıştırılmıştır. Bir kişi hazırlar anayasaya geçiş metinlerini. Araya da istediklerini sıkıştırırlar, nasıl olsa toptancılık hakim. Onlara zamanında yapılanın aynısını yapmakta ısrarlıdır.Halkın önüne yararlı olanı yararsız olanı yazılmış bir paket geldi. Halkımız zaten açlıktan nefesi kokmakta. Bunlarla mı uğraşacak. Nasıl olsa bir paket makarna verecekler, oy atıyor ya. Ve istenilen oldu.
Baktık ki içinde darbeleri yargılama ile ilgili madde varmış, biz görmemişiz vay bize. Başladık kanlı kansız darbeleri yargılamaya. Aslında darbe yargılamak değil amaç rovanş almaktı. Ve başladılar sesini çıkaran paşayı , komutanı, hatta utanmasalar çavuşu da alacaklar. Bunların kimisinin suçu darbe yapmak kimisinin teşebbüs kimisinin yan bakmak. Amaç sindirmek bir darbenin d’sini bile telaffuz ettirmeyecek kadar korkutmaktır.Ve oldu herkes korkmaya başladı.
Tabiki dostlar bu yargılama olmadan önce yargılama yapan kişileri kendi adamları yapmaya özen gösterdiler. O vardı ya paket, onda mahkemelerin üye sayısı artırılmış ve mevcut olanlara yenileri atanmıştı. Tabiki kim atadı bir numara.
Acaba hiç düşündünüz mü anlaşma yapan adam neden bu hırslı arkadaşı seçti diye.Çünkü hırslı arkadaş,antimilitarist diğerleri ise militarist, onlarla anlaşamazdı.Bir savaş olsa savaşacak askerimiz yok. Niye mi? Çünkü hepsi hapiste. Yıllarca eğitilen ve tecrübelerle dolu askerler.
Gelelim başka konuya ülke elden gidiyor. Sakın demeyin! bu adamda şom ağızlı diye.Çünkü birileri bu aralar başkanlık dedi, birileri onayladı ve kartopu gibi bu savunanlar git gide büyüyor.Ve bir numara onaylar gibi renk verdi.Başkanlık olursa büyük ihtimal ülke eyaletlere bölünür.Bizim bir bölgemiz zaten cadı kazanı.Bunlar bu eyalet sistemi ile iyice zıvanadan çıkar.Zaten orada TC yasaları geçmiyor. Niye mi oralarda kahvelerde falan sigara serbest sadece kahve değil bütün kapalı ortamda serbest. Ayrıca internet filtreleri bile yok herşey serbest.Kaçakçılığın alası var, şekeri dahi irandan kullanıyorlar.
Ve allah bunların oyununu bozacak inşaallah.Bunlar M. Kemal’den ne kaldıysa değiştirme ve yok etme peşindeler.Ulusal bayramları bile kutlamaya tahammülü yok.Belki de milli duyguların uyanmasını istemiyorlar.
Velhasıl al gülüm ver gülüm.(Bu yazılan tamamen hayal ürünü.Kurumlar ve kuruluşlar kurgu.)