Kategoriler
Eğitim - öğretim Geçmiş Tarih Öğrenci Konuları

Mute – Mekke – Huneyn – Tebük Seferleri

Mute Seferi

Bir İslam devletinin elçisinin Bizans sınırları içerisinde Gassanilerce katledilmesinin üzerine saldıraya geçen İslam Birliği orduları Mute topraklarında Bizans ordusuyla karşı karşıya gelmiş fakat başarısız olmuşlardır. Bu savaşın önemi ise Müslümanlar ve Bizanslılar arasında gerçekleşmiş olan ilk savaştır.

Mekke’nin Fethi

Hayber topraklarındaki Yahudiler kontrol altına alınınca Mekke üzerine gidilmiş ve savaş yapılmadan şehir işga edilmiştir. Kabe içerisinde bulunan Putlar tamamen yok edilmiş ve şehirde genel bir af yapılmıştır. Bu sebepten dolayı Mekke topraklarında yaşayan Yahudilerin birçok bölümü Müslümanlığı seçmişlerdir. Müslümanlığı kabul etmeyenler ise Mekke’den ayrılmış ve Huneyn topraklarına sığınmıştır.

Huneyn Savaşı

Mekke’nin ele geçirilmesi esnasında Huneyn’e kaçan Yahudiler Huneyn topraklarındaki halkı Müslümanlara karşı kışkırtmaya başlayınca İslam Ordusu Huneyn’e doğru sefere çıktı. Yapılan savaşı Müslümanlar kazanınca Mekke’nin kontrolü tamamen Müslümanlar’ın eline geçmiş oldu. Huneyn zaferinin sonrasında İslam ordusu bu sefer güneydeki Taif üzerine sefere çıktı. Kale yüksek bir tepenin üzerine kurulduğu için şehir ele geçirilemedi. Fakat bir müddet sonra Taifliler kendiliğinden Müslümanlığı seçtiklerini bildirdiler.

Tebük Seferi

Hz Muhammed’in yaptığı son seferdir. Bizans kuvvetlerinin tekrar saldırıya geçiceği istihbaratına göre gerçekleşmiştir. Fakat İslam ordusu Tebük sınırlarına geldiğinde bu haberin asparagas olduğunu anlamış ve buradan geri Mekke’ye dönmüştür. Bu seferin ardından, Şam ticaret yolunun kontrol altında olduğu pekiştirilmiştir, Arap Yarımadası’ndaki siyasi bütünlük kesinleşmiştir. İslam tarihi içinde ilk defa karantina uygulaması görülmüştür. İslam ordusunun hiçbir devletten çekinmediği kanıtlanmıştır.

Kategoriler
Geçmiş Tarih

Hudeybiye ve Hayber Seferi

Hudeybiye Barışı

Hz.Muhammed ve Müslüman topluğum istedikleri en büyük şey, Mekke’deki vatanlarına geri dönmekti. Haram aylarından yararlanarak 1500 tane Müslüman, yanlarına sadece silah olarak kılıçlarını kuşanarak Kabe’yi ziyaret etme amacıyla yola çıktılar. Mekke sınırlarına geldiklerinde, Mekke halkından izin alabilmek için Hz.Osman’nı elçi olarak görevlendirdiler. Müşriklerin bu fırsatı değerlendirip Hz.Osman’ı esir alması üzerine savaş kararı alındı. Müslümanların savaş kararı aldıklarını öğrenip endişelenen Müşrikler savaş başlamadan barış istediler.
Kısaca özetlemek gerekirse bu anlaşmaya göre; iki taraf arasında 10 sene boyunca kalıcı barış sağlanıcak ve hiçbir şekilde birbirleriyle savaşılmayacak, çevre kabilelere el altından silah dağıtımı yapılmayacak, Müslümanlar bundan sonra Mekke’ye hac ziyareti için girdikleri zaman 3 günden fazla konaklayamayacaklardır. Mekkelilerle Müslümanlar arasında olan bu anlaşma imzalandıktan sonra çok kısa bir süre içerisinde geçerliliğini kaybetmiştir. Bunun nedeni ise anlaşmanın ikinci maddesine aykırı olarak Mekke halkı çevresindeki kabileleri silahlandırmıştır ve kışkırtmaya çalışmıştır.

Hayber’in Fethi

Mekkelilerin Hudeybiye Anlaşmasını bozmalarının üzerine Müslümanlar Hayber şehrinde bulunan Yahudiler üzerine sefere çıkmışlardır. Kısa bir süre içinde Hayber Kalesi fethedilmiş, Şam ticaret toprakları güvence altına alınmış ve Mekke halkının yandaşları sayılabilecek Yahudiler kontrol altına alınmıştır. Bunun yanında Yahudiler vatanlarında kiracı olarak tanımlandırılırak “İkta” sistemine göre yönetilmişlerdir. Bu sayede Müslümanların eline bol miktarda altın ve ganimet ele geçmiştir.