Kategoriler
Günlük hayat iletişim İnternet Dünyası Kişisel makaleler Teknoloji

Parmaklarımla klavyeye yavaşça dokunuyorum, www ve nokta…

Gözlerim internet sayfasının en altındaki küçük kutunun yeşil karelerinin dolmasını beklerken bu bekleyişi en aza indirecek bir kampanyanın sesleri yankılanmaya başlamıştı bile. Ayda 14.90 a tek portlu modemi de yanında bedava ! internet tutkusu bu kadar almış başını gidiyorken kampanya üstüne kampanya..çıkan her yeni kampanya da internet kullanıcılarının sayısı daha da artmakta.Bu da günümüzde artık yavaş yavaş değil jet hızıyla sosyalleşmenin azaldığını aksine asosyal vatandaşların çoğaldığının kanıtı. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Tıpkı ekmek gibi su gibi..Çalışan insanlar,üniversite öğrencileri,lise öğrencileri hatta ilkokul öğrencileri bile bir şekilde günün en az 6-7 saati haşır neşir internet ile. Yani bu ağa düşüyorlar farkında olmaksızın. Daha biz yetişkinler bile interneti faydalı işler için kullanmayı tam olarak öğrenememişken küçücük ilkokul çocuklarına ödev veriliyor internetten araştırılıp bulunması gereken performans ödevi başlığı altında.!

Küçücük çocuklar bile internetin hâkimiyeti altında yani.  Yetişkinlerinde pek farkı yok. Özellikle biz gençler okuldan çıkıp eve gittiğimizde daha üstümüzü çıkarmadan bilgisayarın düğmesine basıyoruz hemen açılsın diye. Hemen açılsın ki zaman kaybetmeden girelim Messenger denen lanet ama bir o kadar da çekici programa. Sınavımız olsa dahi internete ayıracak vaktimiz hep var. Günlük planlarımızı bile ona göre yapıyoruz. Sabah kalkarım okula gider gelirim sonra bir şeyler yer ders çalışmaya başlarım. 21.00-22.00 gibi de Messenger ‘ a girer arkadaşlarımla sohbet ederim.. işte internet hayatımıza girdiğinden beri bir çoğumuzun hayatı da planları da bu şekilde. İnternet çılgınlığı bununla da sınırlı değil tabi… Üniversitede yada herhangi başka bir sebep dolayısıyla aynı evi paylaşan insanlar bile eğer evde birden çok bilgisayar varsa bir şey söylemek yada istemek için kalkıp yanına gitmek yerine Messenger aracılığıyla internet üzerinden konuşmayı tercih ediyorlar. bu kadar bağımlı oluyorlar yani !

            Sonra da aynı evin içinde yaşıyoruz ama pek görüşemiyoruz gibi saçma sapan durumlar çıkıyor ortaya. Bana göre ve bence benim gibi düşünen bir çok insana göre bundan 5 yıl sonra sosyal yaşam, toplumsal hayat, gruplaşma, birlik, beraberlik gibi hiç bir kavram kalmayacak hayatta…