Kategoriler
Bilimsel Makale Doğa ve Yaşam Genel Konular Günlük hayat Kadın konuları Kadın ve Sağlık Toplumsal Konular

Hamilelikte Ağız ve Diş Bakımı

Ağız ve diş sağlığının devamlı olabilmesini sağlamak için yaşam boyu etkili bir şekilde dişlerimize gerekli bakımı sunmamız gerekir. Ancak kadınlara özel olarak ağız diş bakımı , yaşamlarının belirli bölümünü alan bebek emzirme, hamilelik, mensturasyon ve menapoz , dönemlerinde ayrıcalık göstermektedir. Aslında hayatın her döneminde özel ilgi bekleyen ağız ve diş sağlığımız bu dönemde biraz daha fazla ilgiye ihtiyaç duyar çünkü bir bebek sahibi olunmuştur.

Herşeyden önce halk arasında bilinen bir yanlışı düzeltmek gerekir. Hamileyken bebeğin kalsiyum ihtiyacını annenin karşılayamaması sonucunda bir dişini kaybedecek olması doğru değildir. Bebeğinizin kalsiyuma ihtiyacı vardır evet ancak bu annenin dişlerinin çürümesine yol açıcak yada diş kaybına yol açacak bir durum değildir. En azından böyle bir durum kanıtlanmamıştır. Hamilelik döneminde kadın süt ve süt ürünleri alarak ve yeşil yapraklı sebzelerin tüketimini arttırarak bebeğin ve kendisinin kalsiyum ihtiyacını karşılar. Dişin kalsiyum ihtiyacı için çözülmesi gibi bir durum olamaz.

Kategoriler
Genel Konular Günlük hayat Kadın ve Sağlık Zayıflama Yöntemleri

Doğum sonrası kilo verme rehberi

Kadınlar hayatları boyunca yakasını bırakmayan fazla kilo problemi ile başetmektedirler. Fazla kilolar özellikle doğum sonrasında çok sorun yaratmaktadır. Doğum sonrasında fazla kilolardan kurtulmak için uzmanlar düzenli ve etkin emzirmeyi öneriyor. Bunun yanı sıra özel egzersiz yapılmasınında önemini vurguluyor. Birçok kadının ortak sorunudur hamilelik dönemlerinde alınan fazla kilolar. Ancak hamilelik dönemlerinde beslenme alışkanlıklarını kontrol altında tutan ve düzenli olarak yürüyüşler yapan anne adayları bu durumu daha kolay atlatmaktadır. Uzmanların doğum sonrasında şişmanlık sorununun ortadan kalkması için önerdiği en önemli tavsiye bebekleri ilk 6 ay boyunca su bile verilmeden emzirmektir. Ve tabiki buna bağlı olarak yapılan uygun egzersiz hareketleri. Hamilelik başlar başlamaz beslenme konusunda sorunları olan kadınlar mutlaka bir diyetisyen kontrolu altında olmalıdırlar. Çünkü doğum sırasında alınan fazla kilolar çok zor bir şekilde veriliyor yada vücuda yapışıp kalıyor. Özellikle karın ve basen bölgesinde biriken yağlar çok zor yakılıyor. Hamilelik nedenli kilolardan kurtulmak için büyük bir zayıflama mücadelesinde uzmanlar etkin emzirmeyi çok önemsemektedir. Çünkü anne bir emzirme sırasında ortalama 500 kalori harcıyor.Buda bir saat boyunca tenis oynamak yada 1 saat boyunca aralıksız yüzmek kadar kalori kaybı demektir. Uzmanlar bu nedenle emziren annelerin beslenme alışkanlıklarına dikkat etmelerini vurguluyor. Günde en az 2200 kalori alıp 5 yada 6 öğün yemek yemelerini öneriyor.

Gebelik sonrasında fazla kilolarından kurtulma problemi yaşayan anneler, hamilelik döneminde dengesiz ve düzensiz bir yüksek kalorili beslenme rejimi uygulamaktadır. Bu nedenle doğum sonrasında annenin fazla kailolarını vermesinde sorunlar yaşanır. Anne gebelik döneminde 8-10 kilo alırsa bu kiloları vermek daha kolay olur ama 15-20 kilo alınmış ise bu daha da zorlayıcı bir durum meydana getirir.
 

Kategoriler
Günlük hayat Kadın ve Sağlık

Gebelikte Seyahat ve Uçuşlarda Hypoxia

Genel olarak söylemek gerekirse, seyahat gebeliğin birinci yarı­sında tehlikesizdir, ancak sonraki aylarda mümkün olduğu kadar ertelenmelidir. Seyahatler bazen önlenemediğinden her kadın se­yahatler yönünden kendi kendini idare etmelidir. Bununla beraber, gebeliğin Son dört haftasında ve düşüğe ihtimal bulunduğu her han­gi bir zamanda seyahat tavsiye edilmez. Mesele seyahat sırasında sağlanacak konfora ve her hastanın şahsi özelliklerine bağlı bulun­duğundan genel kurallara uymak en iyisidir.
 

Gebelik sırasında uçakla seyahat: Gebe kadınların hava yolu ile taşınmasında iki önemli mesele vardır: Birincisi gebelik kusma­sını artıran taşıt tutmasıdır. Bu, daima beklenmeli ve gebe kadın uçuş başlamadan takriben yarım saat önce 0.43 mi­ligram Hyoscine hydrobromide, 25 miligram Avonine, veya daha iyisi 50 miligram Marzine (Cyclizine hydrochloride RP.C.) gibi uygun bir antidot almalıdır. Uzun uçuşlar sırasında, altı saat sonra ikinci bir doz alınmalıdır. Gebelik kusması olan bir kadının mümkünse, bu hal geçinceye kadar, uçuşu geciktirmesi uygun olur.
 

Placenta yetersizliği beklendiğinde Hypoxia, (i) bebek için bil­hassa tehlikelidir. Anne, asgari bir rahatsızlık. duymadan 1,500 metre yüksekliğe dayanır ise de, gebeliğin sonla­nnda solunum sayısında ve derinliğinde hafif bir artış olabilir. Araştırmalar yer yüzü ile 1,500 metre yükseklik arasında fetusun kalb atışı dakikada 10/33 atışla artar. Bu, hypoxia’ya karşı fetusun bir kompansasyon hareketi olarak anlaşılmalıdır. Mo­dern sivil uçaklann havası 1,800-2,400 metre arasındakine eşit ok­sijen elde edecek şekilde ayarlanmıştır. PIa­centa yetersizliğinden şüphe ettirecek herhangi bir buldu bulunduğu zaman bu şartlar altında uçuş arzu edilmiyen pratik güçlükler arz edeceğinden, gebeliğin son zamanlarında da uçuştan kaçınma­lıdır. Hypoxia’nın fetusun ilk gelişme safhası üzerindeki etkisi bi­linmiyor ise de, bunun zararlı olduğuna dair şüphe uyandıracak bir çok se­bep vardır.

Hava seyahati, normal bir kadında, en iyisi gebeliğin 15 inci ile 32 inci haftalar arasına denk getirilmelidir. Acil ihtiyaç bulunma­dıkça, ne bundan önce ve sonra hava seyahati yapılmalı ve zorunlu durumlarda ise ayrı ok­sijen bulundurulmalıdır. Uzun uçuşlar sırasında oturmuş vaziyette gebe kadının ayaklarında husule gelen ödem sıkıntı verici­dir. Dolayısıyla, hastanın, ayaklar yukarıda olmak üzere yarı yat­mış bir durum alabilmesi için gerekli hazırlık yapılmalıdır. Uçuştan önce tam bir tıbbi muayene yapılmalı ve ancak hastalık, düşük, ve­ya placenta yetersizliğine istidat bulunup bulunmadığı ve hava, yükseklik, oksijen ihtiyacı ve istirahat imkanları hususunda lazım gelen inceleme yapıldıktan sonra hava seyahatine karar verilmelidir.

Makalenin yazari: PuLeRi . kendisine bu makale icin tesekkur ediyorum. Ayrica sadece bu sitede yayinlanmistir, kaynak gostermeden lutfen alinti yapmayiniz..