Kategoriler
Faydalı Bilgiler Google plus (+)

Google plus 100 milyon üyeye yaklaştı!

Geçtiğimiz aralık ayında Google plus’nın 62 milyon üyeye ulaştığını duyuran Larry Page, 2011 yılı bitiş döneminde finansal sonuçları açıklarken google plus’ında 100 milyon üyeye yaklaştığını duyurdu. Bu heycan verici çünkü facebook 100 milyon üyeyi geçmek için 4 yıl gibi bir süre zaman geçirmişti. google plus nin bu hızı ilerleyen zamanlarda da giderek artacağını gösteriyor.

Facebook yakında 1 milyar üyeye ulaşacak diyerek açıklama yapan analist Paul Allen göre google + yıl sonuna kadar 400 milyon üyeye ulaşacakmış. Tabi bunlar önceden yapılan araştırmalara göre ileri sürülen ifadeler. Her he kadar oynamalar olabilirsede aynı sonuçlara yakın sonuçlar bekliyorum. Daha önceki google + yazılarımda da bu konuya yer vermiş, yakında facebook un yarısına erişecek üye sayısını toplayacak demiştim. nitekim bir çok araştırma ve analiste görede bu yönde bir seyir görülüyor.

Kategoriler
Az önce öğrendim Google plus (+) Günlük hayat

Google plus sayfa oluşturma özelliği!

Az önce farkettim, facebookdaki gibi arık google plus da şirket, ürün, marka, eğlence v.s gibi kategorilerde sayfa oluşturabiliyorsunuz. bunu zaten bekliyorduk ama sessiz sdaşız değil. Yani en azından ben yeni görmüş oldum :)

Ornek makaleci.com google plus sayfasi:

Bir ara sayfalar arasında kaybolabilir, profilinize yada diğer sayfalarınıza ulaşmakda zorlanabilirsiniz. Bunu değiştirmek çok kolay, aşağıdaki resimdeki alandan istediğiniz bölüme geçerek çalışmalarınıza ve gezintinize devam edebilirsiniz.

Google plus da sayfa oluşturmak yeni profil açmak gibi. Her sayfa için kendine özel çevreler oluşturabiliyorsunuz. bu özellik bir nevi güzel olmuş, böylece her sayfada ayrı sayfalar oluşturabilir, buna göre üyeleri kategorize edebiliriz.

Hadi herkes kendi sayfasını oluşturmaya başlasın :)

Kategoriler
Az önce öğrendim Faydalı Bilgiler Güncel Haberler Günlük hayat İnternet Dünyası

Google plus (+) dan ilk atak: Fotoğraf Alet Çantası ‘resim düzenleme’

Devlerin kapışmasında google + (plus)‘dan harika bir yenilik geldi. Bu, yüklenen ve paylaşılan resimlerde olağan üstü süper düzenlemeler yapmaya olanak veren Fotoğraf Alet Çantası özelliği..

Bu uygulama ile resimleriniz üzerinde basit ve orta düzeye yakın değişiklikler yapabilir, yazılar ve şekiller ekleyebilir, renkleri ile oynayabilirsiniz. Bu saydıklarım sadece bir kaç basit özelliğinden, diğer özellikleri görmek için google plus hesabınızda yüklediğiniz bir resme giderek düzenle kısmından Fotoğraf Alet Çantası kısmına geçmeniz yeterli.

Hep diyorum, yinede diyeceğim. google +‘nin yükselişi hızlı bir şekilde ve duraksamaksızın devam edecek. Facebook artık diken üstünde olduğunun farkında olmalı.. Basit gibi görünen resimlerin düzenlenmesi işlemi aslında bir çok yönden google +‘ya iyi yönde etki edecek. Bunun facebook gibi bir dev den önce gelmesi, daha bir çok etkileyici yeniliğin geleceği anlamına geliyor..

Google +‘yi takip edin arkadaşlar, bizleri daha çok şaşırtacak…. :)

Kategoriler
Faydalı Bilgiler Güncel Haberler Günlük hayat İnternet Dünyası Internet Teknolojileri Web Site Tanıtımları

Google + (plus) artık herkese açık!

Son dönemde davetiyeli sistem ile üye alımına izin veren ve kapılarını kısıtlı bir kullanıcı kitlesine açan google plus hizmeti, beta ve davetiyeli olmasına rağmen kısa sürede hızla büyüdü, yayıldı ve ciddi anlamda facebook’un rakibi oldu. Geçmeyede kararlı görünüyor..

Google + (plus) artık herkese açık!
Google + (plus) artık herkese açık!

Bugün farkettimki google plus davetiye işini kenara bırakarak üyelik alımını herkese açmış durumda. Bu iyi bir bakıma, beta seviyesinden çıkmış ve bu piyasada bundan sonra bende varım dercesine açıldı sonsuz okyanuslara :)

Bundan sonra zaman ne getirir bilinmez, ama ciddi anlamda kendini bu sektörde kanıtlama peşinde google. Google plus ile hızlı davrandı diğer rakiplerine göre, eski seo nun geri gelmesi sanırım googleye doping etkisi yaratmış.

Davetiye bekleyen arkadaşlara gözünüz aydın diyorum ve google plus hesabınız yoksa şimdiden bir tane ayırtın kendinize. Eğer çevreleriniz boş ise, üzülmeyin, sizi izleyenlerim listesine hemen alırım :) beni bulmanız yeterli :)

Kategoriler
Günlük hayat İnternet Dünyası Öylesin Esti

Google Plus (+1) Davetiyesi isteyenler gelsin!

Arkadaşlar google plusda 150 davetiye hakkım var, google +1 (plus) heycanını, deneyimini tatmak isteyenler yorum yazarken mail adreslerini düzgün girsinler, davetiyeleri o mail adresine göndereceğim..

Kategoriler
Güncel Haberler Günlük hayat İnternet Dünyası Internet Teknolojileri

Ve Google+ (plus) 10 milyon kullaniciyi gecer…

Google’nin yeni servisi google plus yada kisa adiyla google+ hakkında daha önce burada bir konu paylaşmıştım. Şimdilerse ise her kafadan bir ses çıkıyor, tabi normal insanlar bu servisin ne kadar etkili olacağını tahmin etmeye çalışıyor vede merak ediyor. ABD de bir araştırma ve analist sitesi, yaptığı araştırmadan sonra, google plus kullanıcılarının 10 milyon sayısına ulaştığı ve geçmiş olabileceği yönünde bir açıklama yaptı. Bu sayı ne kadar doğrudur tartışılır ki ben bu kadar büyük bir rakama ulaştıklarını düşünmüyorum. Henüz kapalı gişe oynayan bir hizmet ve sadece davetiye ile üyelik alıyorlar. Gmail servisi içinde aynı uygulamayı yapmış davetiye ile beta versiyonu bitene kadar üyelik almışlardı.

Kafamdaki tahmini rakamlar ve düşünceme göre google plus‘ın suanki kullanıcı sayısı 4-5 milyon arasında. Tahminim ne kadar doğrudur tartışılır tabiki. Ancak davetiye sisteminin kaldırılmasından sonra google plus in bir anda fırlayacağına eminim. Bir çok google servisi var ve bir çok google kullanıcısı bu servislerden yararlanıyor, başta gmail, friendfeed, youtube ve diğer ofisyel siteler. Yeni google plus servisinin açılmasından sonra bir çok kişi googlede bir profilinin olması yönünde hareket edecek. Eğer google düşündüğüm kadar akıllıysa plus hizmetini linkedin, twitter ve facebook karışımı birşey yapar. Böylece 3 büyük siteden milyonlarca kullanıcıya sahip olacaktır.

Şuanda bütün dünyada google büyük bir marka, bu marka içerisinde portföy’ümüzün olmasını isteriz, bunu herkez ister. Birçok freelance çalışan, kurumsal veya personel kuruluşlar, kişiler, sanatçılar, ünlüler googlede özel bir sayfasının olmasını isteyecektir. Nasılki bir çok kuruluş facebookda sayfalar oluşturuyorsa google içinde de aynısını yapacak. Tabi düşündüğüm gibi bir alt yapı ile kullanıcılarının karşısına çıkarsa. Bunun yanında google plus servsinin diğer google hizmetleriyle sorunsuz ve aktif etkileşimide çok önemli.

Umarım sadece twitter gibi bir sistemle karşımıza çıkmaz, son gördüğüm kadarıyla bu tarz bişey, deneme şansım olmadı, davetiye için başvurdum ama eğer içerde arkadaşınız varsa ondan davetiye isteyebilirsiniz, direk google plus hizmetini kullanmaya başlayabilirsiniz. Benim acelem yok, hizmet tam olarak aktif olduğunda kullanmak istiyorum, kendilerini önce hazırlasınlar bakalım neleri var görelim..

Konuyu kapatmadan önce ABD deki bu araştırma kuruluşunun nasıl böyle bir sayıya ulaştığınıda yazmakta fayda var. Bu sayıyı elde etmek için Abd nüfus sayım idaresinin elindeki verilerden yararlanarak hepsinin soyadlarını google plus servisinde aratmışlar (OHA YAA). Artık bunu nasıl yaptılarsa heralde baya büyük bir teknolojiye sahipler. Sonrasında eşleşenlerle beraber ABD dışındaki ülkeler içinde tahmin yürütüp 10 milyon sayısına ulaşmışlar. Zeki adamlar diyelim ve google den resmi bir açıklama gelene kadar bekleyelim. Bakalım kim haklı :) Onlar mı? Ben mi ?

Kategoriler
Amo-Seo-PR Güncel Haberler Günlük hayat İnternet Dünyası Web Site Tanıtımları

Google Plus 31 Temmuzda aramizda! (+1)

Googlenin facebook da bulunan beğen eklentisine karşılık olarak çıkarttığı +1 özelliğinden sonra bu uygulamayla daha yakından işlevsel şekilde çalışacak olan google plus çok yakında devreye girecek. Nedir peki google plus ? Bir çeşit facebook hsabınız gibi ancak burda farklı olan ve öne çıkan bir kaç konudan biriside yaptığınız paylaşımların yada arkadaşlarınızın yaptığı paylaşımların google aramalarında kategorize şekilde sunulacak olmasıdır. Buna örnek vermek gerekirse sizin beğenip +1 e tıkladığınız bir yazı, profilinizdeki bir arkadaşınız konuyla alakalı bir arama yaptığında +1’lediğiniz yazı üst sıralarda çıkacak ve arkadaşınızı uyaracak. Aynı durum sizin arkadaş lışteniz içinde geçerli olacak. Onların beğendiği +1 li konular sizin aramalarınızda önde çıkacak. Örneğin bu yazıyı okuduğunuz sayfada başlığın hemen altında google +1 butonunu göreceksiniz, burda +1 ayaparsanız bu içeriği bir nevi arkadaşlarınıza önermiş olacaksınız ve kalitesine vurgu yapacaksınız, googlede bunu arama sonuçlarında ve arkadaşlarınızın bağlı olduğu yerlerde gösterecek. Burda birnevi kaliteli içeriğin ön plana çıkartılması hedeflenmiş. Ancak herşeyde, heryerde olduğu gibi bunuda kötü emelleri için kullanacak kitleler mutlakaca çıkacaktır :)

Google plus şuanda sadece davetiye ile üyelik alıyor, resmi sitesinde davetiye gönderilmiyor artık çünkü davetiyenin bittiğini söylüyor. Ancak şuanda google plusda aktif bir profili olan arkadaşınız varsa size davetiye gönderebilir. Olmadı 31 Temmuzu bekleyin, o gün geldiğinde google plus bütün dünyaya açılacak ve google profilleriniz artık görünür olacak. Bunun yanında googlenin gizlilik politikasında da değişiklikler olacak tabiki. Ancak her şekilde bu ayarları kendi insiyatifinize göre değiştirebileceksiniz.

Googlenin yaptığı bu atılım facebook ile ezeli bir mücadeleye dönüşmeye başladı bile. Ancak her zaman söylerim, yenilikler daima kazandırır. Şimdiye kadar google herzaman kendini geliştirmiş ve yenilemiş bir servistir. Facebook’un ise aktif kullanıcı kitlesinin olması ona artı kazandırsada googlenin bu mücadelede lider olacağından şüphem yok. Neden diye soracak olursanız google bir efsane :) üzerine aramak istediğiniz bir şey olduğunda malesef aklınıza ilk facebook gelmiyor :) Facebook a fazla ihtiyacınız olmayabilir, ama google herzaman olacaktır.

Son olarak, google de arama yapmadan önce makaleciye uğramayı unutmayın :)