Kategoriler
Amo-Seo-PR İnternet Dünyası Internet Teknolojileri Webmaster yardım

Google ve yeni pagerank yapılanması (2011)

Son dönemlerde googlenin başlattığı güncellik ve arama sonuçlarının bir arada kullanılması akımının ve yeniliğinin yeni ayağı pagerank güncellmesi olarak geldi. Artık 3-6 ayda bir toplu olarak güncellenen pagerank değerleri bundan sonra güncel şekilde, haftada bir yada anlık olarak gerçekleşecek. Bu uygulamanın arama sonuçlarına direk etki etmesi sağlandığı için googlenin değerli ve güncel siteleri sonuçlarda üst sıralarda çıkarmasını hedef alıyor. Böylece güncelliğini koruyan siteler ön planda tutulacak, buna googlenin pagerank değer sistemininde eklenmesi ile başarılı sonuçlar elde ediliyor.

Burdan bir kaç webmaster arkadaşa taktiklerini değiştirmelerini öneriyorum, artık eskisi gibi aylık, yada 3 aylık pagerank artırma çalışmaları yapamayacaksınız, google bunu heran yapabilir. son 2 ayda 3-4 pagerank güncellemesinin olduğunu düşünürsek devamında bu sürenin sitenin drumuna yada güncelliğine göre yapılabileceğini anlamak zor değil. Yani güncellik +  devamında googlenin sitenizin pagerank değerini güncellemesi olarak algılayabilirsiniz. Bununla beraber güncel değilse de varolan pagerank değerinizin düşürüleceğini de unutmamanız gerek.

Son dönemdeki pagerank güncellemelerinin temelini sitelerinizin güncellik, ve özgünlük alt yapsına bağlı olduğunu, bununla beraber googlenin sitenizi değerlendirmesinde içeriğinizin önemine vurgu çektiğini anlamanız gerek. Eskisi gibi başka sitelerden link alarak pagerank artırmanız zorlaşacak, çünkü siteniz güncel değilse başka sitelerden aldığınız linklerin fazla bir etkisi yada uzun süreli yararı olmayacak.

Arama sonuçlarını anlık olarak yenileyen googlenin pagerank algorıtmasını bu şekilde yenilemesi bence çok yerinde olmuş. Googlenin kurucularından Larry Page’nin tekrar google Ceo’luğuna getirilmesinden sonra ciddi anlamda bir yenilik ve değişiklik içine girdi. Öncelikle arama sonuçlarını iyileştirme amacıyla yapılanlar, sonrasında sosyal ve arkadaşlık sitelerinin öneminin anlaşılması ve bunun arama sonuçlarında etkili hale getirilmesi, sonrasında da googlenin sosyal arkadaşlık sitesi google plus i beta olarak duyurmasıyla devam ediyor.

Yani artık başka sitelerden aldığınız linkler, sosyal ve arkadaşlık sitelerinde yapılan paylaşımlar ve beğenilerden çok daha az değere sahip olacak. Bunun arama sonuçlarına olumlu etkisinin gözle görülür olması ilerde farklı planlarının olduğunu gösteriyor google’nin.

Zaman değişir, teknoloji gelişir, insanların istekleri farklar gösterir, isteklerine çözüm üretmek isteyenler kendilerini geliştirir, getirdiği ise herzaman daha iyi ve daha yenilikçi bir yapı olur. Bu zamanda geride kalan kaybetmeye mahkumdur, googlede kaybetmemek için bu şekilde devamlı kendini geliştirmesi gerekiyor. Sıra microsoft da, zaman neyi gösterecek bilinmez ama bu oyunda çok geriden geldiği belli oluyor..

Eğer google’yi önemsiyorsanız:

Özgün içerik –>
Güncellik –>
Site içi seo ve kolay kullanım, hızlı siteler –>
sosyal ve arkadaşlık sitelerinde tanıtım, güncel olarak lınklerinizin paylaşılması –>
imleme siteleri ve hergün güncel eklemeler –>
Site dışı seo çalışmaları –>

yukarıdaki listeye uyduğunuz sürece kazanmak için günde 15 dakika yeterli olacaktır..

Kendi görüşümdür, bundan sonra google belli bir periyoda göre değil sitenizin durumuna göre pagerank’inizi güncelleyecek. Yazı resmi ağızdan yapılmamıştır tamamiyle kendi düşüncelerim ve görüşlerimden ibaretdır..