Kategoriler
Az önce öğrendim Gmail haberleri Günlük hayat

Gmail ve yeni arayüzü yayında!

Son 1 haftadır, hergün yeni bir google servisi hakkında yenilik yada değişiklik bilgisi haberini veriyorum. Maşallah googlede bir başladı pir başladı, duracağıda görülmüyor. Son değişikliğide, gmail için epeydir hazırlamakla meşgul olduğu yeni arayüzünü kullanıcıların kullanımına sunması oldu.

Değişimler arasında ileti dizilerinin listelenmeside yer alıyor. Öyleki yorum yapar gibi listelenen maillerin yanında kullanıcıların resimlerininde yer alması kiminle mailleştiğinizi kolayca farketmenizi sağlıyor. Bu bölümde google büyük bir adım atarak google plus (+) ile etkileşimi epey bir artırmış. google plus üyelerinin resimleri avatar gibi mail kısmının solunda çıkıyor, ayrıca aynı şekilde google plus hesabı olanların profilindeki resim ve isim ile beraber detaylı şekilde kişi hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Yine burda daha öncede dediğim gibi, google bünyesindeki servisleri google plus(+) ile etkileşimli hale getirecek. Ki bunuda gmail’in yeni arayüzünün faaliyete geçmesinden sonra görmüş olduk.

Daha önceki arayüzde de olan tema desteği bu sürümde de geniş bir arşiv ve yeni temalarla devam ediyor.

Gözle görülür yeniliklerden biriside fazla butonların saklanması, yazıların gizlenmesi oldu. Butonların üzerinde sadece işlevine uygun küçük bir ikon bulunan bölgelere maus(fare) ile üzerine gidildiğinde yazı ile açıklama çıkıyor. bu kısımda gmail’e de geri bildirimde bulunacağım, çünkü maus ile butonların üzerine gelindiğinde açıklama metni 1 saniye bekledikten sonra çıkıyor, bu hız açısından iyi değil, direk olarak görünmesi bizim işimizi kolaylaştıracağı gibi görsel olarakda iyi olacaktır..

Her tarayıcıda ve her ekran çozunurluğunde sorunsuz çalışması için yenilenen bu arayüzde kişiye daha fazla kişiselleştirme imkanı sunuyor, bunun yanında sol taraftaki alanların istenildiği gibi genişletilip, uzatılması gerekli bir düzenlemeydi.

Rehber ve görevler gibi alanlarda logonun içine gizlenmiş, maus ile tıklayarak açıp işlem yapabiliyorsunuz.

Bunun haricinde girip denemenizi öneririm, ben ne kadar anlatsamda illaki gözümden kaçan şeyler olacaktır..

Kategoriler
Faydalı Bilgiler Google plus (+) Google servisleri

Google Apps hesabı olan herkes, google plus (+) da artık…

Google’nin son dönemlerde yeniliklerine ara vermediği görülüyor ki bunlardan en etkili olanı Google işletme hesaplarınında (google apps) artık google plus üzerinde etkin olacak olması.. Bu ne demek oluyor kuaza derseniz size şunu söylerim: Gmail hesabınız varsa google plus sayfasına girdiğinizde kullanım sözleşmesini kabul ederek direk google plus’i kullanmaya başlayacaksınız derim.

Yani google apps bünyesinde bir hesabınız varsa bunlara bir kaç bilinen örnekde: webmaster tools (webmaster araçları), adsense, adwords v.s’dir, buradaki hesaplarınızla artık direk google plus a geçiş yaparak hesabınızı google apps da bulunan hesabınız üzerinden 3 saniyede oluşturabilirsiniz.

Örnek webmaster tools ve adsense hesabımla google plus sayfasına girdiğimde direk hesabımı oluşturabiliyorum:

Google apps hesabi ile google plus sayfasina girdikten sonra..
Google apps hesabi ile google plus sayfasina girdikten sonra..

Bu google plus kullanıcı sayısını hatırı sayılır şekilde artıracak bir yenilik. Google plus nüfusu söylediğim gibi tahminen 1 yıl içinde facebook’un sayısına eşit düzeye yaklaşak. Bu googleden gelen bir açıklama değil ancak ilk günden beri söylediğim bir şey. google giderek kendisini daha zor durumda bırakan facebook’a karşı bir duvar örmeliydi. Bunu google plus aracılığı ile yapmaya başladı. Bir kaç servisinide kapatarak google plus’a ağırlık vereceğini söyleyen google, ilerleyen zamanlarda sosyal ağ savaşlarının büyüyeceğinide bir nevi vurguluyordu..

Zaman içinde yapılacak yenilikler google plus’a + bir etki katacak ve şuanda bile büyük bir kitleye sahip google plus’i dahada fazla kullanılabilir bir alan haline getirecek..

Bizi takipte olun arkadaşlar, söylediğim gibi, google plus nereye, biz oraya.. Facebook’u geçtiğinde de size haber veren ilklerden olmak istiyorum çünkü. Neden mi, bak kuaza dediydi deyin diye :D :D :D