Kategoriler
Amo-Seo-PR İnternet Dünyası

Forum Siteleri (?!)

Çoğu Türk blogcu artık forum görmekten sıkılmıştır ve yeni forumlar açılmasına karşıdır. Tabi ki hepsine değil fakat genel içerik taşıyan , bir konuya eğilmeyen forum siteleri her zaman tam zıttımız olmuştur. Nedeninin pek açıklandığını görmedim , biraz değineyim dedim.

Yazacaklarım sadece genel forumlar için geçerlidir. Bir konuya eğilmiş ve o konuda insanlara fayda sağlayanları tenzih ediyorum/z.
# Forumlarda en ufak bir içerik için bile sizi zorla üye yaptırırlar. Bazı forumlar forumu en dıştan görmek için bile üyelik ister.
# Konular ve cevaplar alakasız olabilir ; kirlilik aşırıdır.
# Ağırlaşması kısa sürer , içerik görüntülemede başarısızdır.
# Özgün içerik bulmak imkansızdır. Mutlaka bir yerden kopyalanmıştır. Örneğin bir blogdan..
# Mesaj sayısı veya reputation (rep) ile bir şey olunabileceğini sanan kişilere rastlanır. Bunlar forumsuz , forum bunlarsız olmaz.
# Yapılan her paylaşım için bir karşılık beklenir.
# Administrator’un arkadaşları forumda yetkili kişilerdir , forum onlarladır , foruma çok iyi bakarlar.
# Forum yöneticileri , üye sayıları ile hava atılabileceğini düşünür. Bunu çok iyi uygular.
# Her sözüm ona paylaşımın altında “Paylaşım için teşekkürler..” , “Eyv.Saol kardeş.” gibi mesajlar belirir. Bu cümleler insanlara aittir. Mesaj sayısını arttırmak amaçlı yazılmıştır.
# Gereksiz reklamlar alınır. Aylık fiyatları 3 veya 5 kuruştur ama forumu gezilemez hale getirir.
# Pop-up reklamlar çok çıkar. Can sıkar.
# Sloganları olur , özentiliktir.
# Alan adları basitçedir ; “forummsitesi” , “gencforum” , “turkunforumu” gibidir. Gibi değildir , öyledir.
# Forum sistemleri genelde lisanssız vBulletin olur. Kapatılmaları bir şikayete bakar.
# Janjanlı temaları olur. Bir şeye yaramaz. Okunabilirlik oldukça azdır.
# Hepsi birbirinin aynısınıdır , bazen konular bile
 

Kategoriler
İnternet Dünyası internet hizmetleri Kişisel makaleler

Emeğe Saygısızlık

Forum Yöneticilerinin En Çok İsyan Ettiği Olay Emeğe Saygısızlık.

Misal Bi Adam Albüm Veya Degisik Meteryaller Sunuyor Bundan Yararlanan Kısı Bir Teşekkürü Esirgiyor ? Bir Tşk Yazmak Bile Zor Geliyor Bunun İçin Forum Yönetimi ‘Teşekkür Butonu’ Diye Kolay Bir Yöntem Sunuyor Ama Bunada Tıklayan Yok.Zaten Bizim Türk Milletinin Özelliğide Budur.İstediğini Alir Gider Site Önemli Değildir İçerik Önemlidir.Kayıt Olmaya Erinir Üyelik Olmasın İster Zor Güç Üye Olur Sonrada Gizli Link Olduğu İçin Yönetime İsyan Eder Bunu Paylaşıyorsunuz Neden Gizli Link Koyuyorsunuz Diye.O Kişilerin Mesajlarına Baktığımız Zaman ‘şşşşş’ ‘aaaa’ Gibi Yazılar Görüyoruz.Gizli Link Kullanmadan Veriyoruz Linki Sonrada Altina Şöyle Bir Cevap Alıyoruz ‘ Bunun Şifresi Nedir Veya Bu Link Ölmüş Yenilerseniz Seviniriz’ Sen Önce Teşekkürünü Et Sonrada Bakalım Linkte Ve Konuda Sorun Varsa.Ama Oda Yok.

Gizli Linki Kaldırıyoruz Reklamlara Tıklayalım Diyoruz Ama Oda Aşağıda Yazdığım Gibi Sonuçlar Alıyoruz.

Bir Çok Yönetici Sitesine Google Reklamları Veya Daha Değişik Firmalardan Reklam Alır.Sitenin Giderlerini Karşılamak İçin Ama Üye Nedense Bu Reklamlara Tıklamamakta Israr Eder.Yöneticilerin Amaçları Sadece Forumunda Daha İyi Ve Güzel Hizmet Vermek İçin Yapar Bunu.Şimdiye Kadarki Tanıdığım Yöneticilerin Hiçbirisi Para Kazanmak Amacıyla Reklam Almamıştır.Hep Sitesini Düşündüğü İçin Almışlardır.

Bu Olayı Yabancı Sitelerde Göremiyoruz.Adamlar Gizli Mesaj Olayını Yapmıyorlar Bile Veya Üyelere Reklamlara Tıklayın Demiyor.Niçin Mi.? Çünkü Üye Bilinçli Ve İçinden Diyorki ‘Emegine Karşılık Olarak Bi Teşekkür Yazayim Veya Google Reklamlarına Tıklayım’ Daha İyi Hizmet Ve İçerik Olsun.