Kategoriler
Hayat üzerine Kişisel makaleler

Farklı Açı…

Farklı bir açı

Hayata Farklı açıdan bakmak dediğimizde ne anlıyoruz? Asıl soru bu bence.Aslını anlamadan hakikate gidemeyiz.Nedenmi? Hayatın kendisini yaşamadan nasıl anlarızki zaten.Doğarız büyürüz ve yaşlanıp vefat ederiz ve doğduğumuzdaki tecrübeler yaşlandığımızda hiç değişmicek hiç üstüne bir şey eklenmicekmi? Tabiî ki hayır.Hayat insana fazlaca tecrübe veriyor zaten.Yani bunu şu şekilde açıklayabiliriz.

Bir gül bahçesi düşünün  ve bu gül bahçesinde birbirinden güzel güller.Bu gülleri elinizle dokunmak hatta koklamaktan kendinizi alamayacaksınız elbette. Ve düşününki okadar gülün dikeni var ve siz yanlışlıkla dikene çatarak bukadar güzel bir bitkiye bu dikenler acaba neden?

Ve siz o anda 1. Pencereden bakmış oluyorsunuz.Yani bukadar güzel gülün yanında bu kadar diken niye ? ‘’ penceresinden bakacaksınız. Ve aslında hakikati bu pencereden göremeyebilirisiniz.Varolanı görmek sandığımız  kadar kolay değil bunu reel olarak söylüyorum kendi düşüncemi söylemiyorum, zaten hayatın tecrübesini ve şerbetini tadanlar bunu hemen anlayacaktır.

Yaşarken farkına zamanla varabiliriz.Yani bu nu 2. Pencereden anlayabiliriz.

Peki 2. Pencere nedir?

2. pencere şudur: Bukadar dikenin arasında yaratan rabbim bukadar güzel bir bitki yaratmış’’ olacak.

Aslında bu bakış açısına gençlik pınarında farkına varılamıyor. Bunu  anlamak için biraz hayat zemzeminden içmek gerekiyor. Bu zemzem bu pencereye yöneltiyor bizi.Farklı açıdan bakmak işte budur.

Hep olayın kendisine odaklanırız ama kelimeler arasındaki o gizli özne hep saklı durur.Gizli Özneyi bulmak bize aslında bu bakış açısınasahip olmamıza neden olmak demektir.

Demem şuki bakış açınızı sadece fiziksel değil manevi açıdanda değiştirebilir  ve kendinize yeni bir açı oluşturabilirsiniz.

Varmısınız yeni b ir pencereye?