Kategoriler
Faydalı Bilgiler Günlük hayat İnternet Dünyası Internet Teknolojileri

Facebook yorum sistemi ve Yahoo, AOL, Hotmail hesabınızla yorum yapma dönemi!

Güç dengelerinin googlenin attığı plus adımı ile bozulmaya başladığı bir dönemde facebook un yorum sistemine kattığı yeni özellikle ve yeni ortaklar bu durumu değiştirmeye yönelik gibi görünüyor. Artık sitelerde gördüğünüz facabook yorum sistemini Yahoo, AOL ve Hotmail hesabınızla giriş yaparak kullanabilirsiniz. Burda da görüldüğü üzere facebook google ye karşı ciddi bir korku içindeki yanına müttefikler alma ve katma peşinde. Bu siteler arasında googleyi görmememiz süpriz değil. Çünkü Facebook hızla büyüyen google plus tehlikesine karşı yeni arayışlar içinde..

Açıldığı kısa bir süre sonra 10 milyondan fazla kullanıcıya ulaşan google plus, şimdilerde ciddi rakamlara varmıştır diye düşünüyorum. Özellikle beta aşamsında olması ve kısıtlı üyelik alımınıda düşünürsek facebook gelecekteki tehlikenin farkında demektir. Zira son yaptığı atılımlarda da bunu belirgin şekilde hissediyoruz. Durum güncelleme kısmında yaptığı yenilikler, mesajlaşma kısmındaki düzenlemeler, şimdide sitelerde gördüğümüz yorum sistemine kattığı müttefikleri ile gelecek olan google tehlikesini göğüslemeye çalışıyor facebook.

Facebook yorum sistemi - Yahoo, AOL, Hotmail hesaplariyla yorum yapma kismi
Facebook yorum sistemi - Yahoo, AOL, Hotmail hesaplariyla yorum yapma kismi

Zaman ne gösterir bilinmez, ancak zaman dev siber savaşlarının uzun süre soluksuz devam edeceği anlamına geliyor, ve bence bu savaşta kazanan taraf google olacaktır..

Kategoriler
Webmaster yardım

Sitelerin Facebook uzerindeki begenilme, paylasilma, yorum gibi bilgilerini bulma!

Php gelistirici arkadaslarin cok isine yarayabilecek bir uygulama anlatimini yapacagim arkadaslar. Facebook gunumuzde en populer ve kalabalik nufuslu aglardan biridir. Hatta tekidir de diyebiliriz. Milyonlarca insan sitesinde facebook begen, paylas, yorum gibi eklentilerinden kullaniyor. Bu bilgilere tek adresten erismek mumkun. Ornegin makaleci.com icin facebook begenme, paylasma, yorum v.s gibi istatistiklere tek sayfadan yani buradan ulasabilirsiniz. Istatistik sonuclari XML formatinda cikti veriyor, gelistirmek isteyen php koder arkadaslar icin harika bir uygulama. Ozellikle website istatistikleri hizmeti veren sitelerin eklemeleri gereken bir ozellik diyebilirim. Boylece verdikleri istatistik hizmetini dahada buyutup kullanici etkilesimini artirmis olurlar.

Ornek Bilgileri almak icin URL yapisi bu sekilde olmali:

http://api.facebook.com/restserver.php?method=links.getStats&urls=http://www.makaleci.com

Url yapisinin en sonundaki domain kismina sitenizdeki sayfalarin tam adresinide yazabilirsiniz, detayli istatistik sonuclari dondurecektir.
Link yapisinin ciktisi asagidaki gibi olacaktir:

<links_getStats_response xsi:schemaLocation="http://api.facebook.com/1.0/ http://api.facebook.com/1.0/facebook.xsd" list="true">
−
<link_stat>
<url>http://www.makaleci.com</url>
<normalized_url>http://www.makaleci.com/</normalized_url>
<share_count>66</share_count>
<like_count>176</like_count>
<comment_count>20</comment_count>
<total_count>262</total_count>
<click_count>0</click_count>
<comments_fbid xsi:nil="true"/>
<commentsbox_count>0</commentsbox_count>
</link_stat>
</links_getStats_response>

Gordugunuz gibi cikti bu sekilde oluyor, bunu kullaniciya gostermek zor degil. Php gelistirici arkadaslara tavsiyem bu tarz bir uygulamanin yapilmasi onlara ve sitelerine extra puan kazandiracaktir.

Bol mimarisi gelistirilmis Kodlu gunlere.. :)