Kategoriler
İnternet Dünyası Teknoloji Web Site Tanıtımları

Facebook ve görüntülü konuşma özelliği (Video Calling)

Facebook Video Calling

Günümüzde sosyal ağların hayatımızdaki yeri artık inkar edilemeyecek kadar önemli bir boyuta ulaştı. Kullanıcılar Facebook üzerinden tüm konuşmalarını yapıyor ve birçok kişi artık Facebook’u cep telefonu gibi kullanıyor bu bağlamda. Facebook’a geçtiğimiz günlerde gelen görüntülü konuşma özelliği ise 750 milyona ulaşan kullanıcı sayısını göz önüne aldığımızda gerçekten devrim niteliğinde oldu. Zamanının büyük bölümünü bu sitede geçiren insanlar artık başka program kullanmadan Facebook üzerinden görüntülü bir biçimde konuşabiliyorlar.

 

Teoride Facebook üzerinden direk sohbet tuşunun yanında görüntülü konuşma için bir tuş bekliyorduk fakat Facebook bu görüntülü konuşmanın alt yapısını Skype kullanarak sağlıyor. Bu özelliği kullanabilmeniz için http://www.facebook.com/videocalling adresini ziyaret etmeniz gerekiyor. Burada size arkadaş listenizde kaç kişinin görüntülü konuşma özelliğine geçtiğini ve sizin nasıl geçebileceğinizi anlatıyor. Basit bir eklenti kurmanız isteniyor bunuda kurmanız hiç zor değil, Facebook sizi basit adımlarla yönlendiriyor ve birkaç saniye içerisinde eklentiniz kurulmuş oluyor.

Kurulumun ardından sizin arkadaş listenizde bulunan ve eklentiyi kurup hazır bekleyen arkadaşlarınızı hemen aramaya başlayabiliyorsunuz. Facebook görüntülü konuşma sırasında sunuculara hiçbir yük binmediğinin üzerinde durdu, iki bilgisayar karşılıklı olarak birbirlerine bağlandıkları için milyonlarca kişi aynı anda görüntülü konuşma özelliğini kullansa bile bu Facebook’un yavaşlamasına neden olmuyor.

 

Görüntü kalitesi ilk deneyimlere göre çok tatmin edici boyutta değil, Google Plus’ın hayatımıza soktuğu sosyal ağ üzerinden görüntülü konuşmaya misilleme yapmak için biraz erken çıkmış bir özelliğe benziyor. Ayrıca eklenti birtakım hatalar ”buglar” içeriyor. Herkesin kamerası ve mikrofonu otomatik olarak düzgün bir biçimde tanımlanamıyor bazen. Bazı kullanıcılar driver güncelleme konusunda pek bilinçli olmadığı için Facebook’un bu özelliğini geçici olarak kullanamıyorlar. Eklentiyi kurduktan sonra sohbet penceresinde birtakım değişiklikler meydana geliyor, bazı kullanıcılar alışkanlıkları bozulduğu için tekrar eski haline dönmek istiyorlar, bunun için de eklentiyi kaldırmaları yeterli olacaktır.

Yeni değişikliklerden biri artık konuştuğumuz kişinin sohbet penceresi yanında kamera işareti var buna tıkladığımızda anında karşı tarafa istek gidiyor ve kabul ederse görüntülü konuşma başlıyor. Karşımızdaki kişi bilgisayar başında değil ise artık görüntülü mesaj kaydedip bırakabiliyoruz, buda gerçekten hoş ve enteresan bir özellik olmuş. Sevgilisine, arkadaşına hoş sürprizler yapmak isteyenler için ilginç bir yöntem daha eklenmiş oldu.

Kullanıcıların dışladıkları bir özellik gözümüze çarpıyor, artık sohbet pencerinde konuştuğumuz kişinin adına tıkladığımızda profilinin açılması yerine o kişi sohbet penceresinde altta küçük simgeye dönüşüyor bir nevi “-“ butonu kalkmış bu şekilde ayarlanmış buda birçok kişiyi kızdırdı. İnsanlar arama bölümüne profiline bakmak istediği arkadaşın adını yazmak yerine sohbet üzerinden hemen tıklayarak konuşurken aynı zamanda profilinde gezmeye alışmışlardı, bu özellik ile birçok kullanıcı eklentiyi silmek istediğini forumlarda açık açık dile getirdi.

Facebook chat özelliği ilk geldiği andan beri msn kullanımı ciddi oranda düşmüştü, artık insanlar görüntülü konuşmak istediğinde msn veya skype’a yöneliyordu, daha doğrusu büyük bir kitle skype’a yöneliyordu. Facebook bu durumun farkına vararak doğru bir hamle yaparak skype’ın altyapısını kullandı ve ortaya güzel bir iş çıktı. Yakın zamanda hatalar giderilecek ve tüm bilgisayarlar çok rahat bir şekilde bu özellikten yararlanabilecekler. Gidişata bakılırsa Facebook’un hayatımızdaki yeri gün geçtikçe artmaya devam edicek.

[poll id=”13″]

Kategoriler
İnternet Dünyası Php uygulamalari Webmaster yardım

Facebook’a Video yukleme uygulamasi (php)

Web siteniz uzerinden kullanicilarin facebook sitesine bilgisayarlarindan video yuklemelerini saglamak artik cok kolay. Facebook’un en guzel tarafi API destekli ve devamli gelistirilebilir eklenti ozelligi olmasi bence.. Kullanicilarinizin sitenizle olan iletisimini ve etkilesimini artirmak icin facebook API’lerini kullanmanizi tavsiye ederim.

Baslangic olarak Facebook sitesinde bir api anahtari olusturmaniz gerekli. Bunun icin buraya girerek bir api olusturun. API uygulamasinin ismi, aciklamasi ve site adresi gibi kisimlari, uygulamayi calistiracaginiz siteye gore hazirlanmali. Bunu istememin sebebi uygulama calistirildiginda kullanicinin facebook a baglanip bunun onaylanmasi istenecek. Burada Site adresiniz, uygulama ismi gibi bolumler gosterilecek. Kullanici onayindan sonrada upload alanina gidilecek ve kullanicinin bilgisayarindan video yukleyebilmesi saglanacaktir.

Api Uygulamasini olusturduktan sonra asagidaki kodlari sitenizde yeni bir php dosyasi olusturarak icine ekleyin:

<HTML>
<HEAD>
<TITLE>Kuaza Facebook video upload eklentisi..</TITLE>
<META name="description" content="">
<META name="keywords" content="">
<META name="generator" content="Makaleci / Kuaza">
</HEAD>
<BODY BGCOLOR="#FFFFFF" TEXT="#000000" LINK="#0000FF" VLINK="#800080">
<?php
 $app_id = "SENIN_APP_ID";
 $app_secret = "SENIN_APP_SECRET_KODUN";
 $my_url = "SAYFANIN_TAM LINKI";
 $video_title = "YUKLENECEK VIDEONUN BASLIGI";
 $video_desc = "YUKLENECEK VIDEONUN ACIKLAMASI";

 $code = $_REQUEST["code"];

 if(empty($code)) {
 $dialog_url = "http://www.facebook.com/dialog/oauth?client_id="
 . $app_id . "&redirect_uri=" . urlencode($my_url)
 . "&scope=publish_stream";
 echo("<script>top.location.href='" . $dialog_url . "'</script>");
 }

 $token_url = "https://graph.facebook.com/oauth/access_token?client_id="
 . $app_id . "&redirect_uri=" . urlencode($my_url)
 . "&client_secret=" . $app_secret
 . "&code=" . $code;
 $access_token = file_get_contents($token_url);

 $post_url = "https://graph-video.facebook.com/me/videos?"
 . "title=" . $video_title. "&description=" . $video_desc
 . "&". $access_token;

 echo '<form enctype="multipart/form-data" action="'.$post_url.'
 "method="POST">';
 echo 'Please choose a file:';
 echo '<input name="file" type="file">';
 echo '<input type="submit" value="Upload" />';
 echo '</form>';
?>

</BODY>
</HTML>

Kodlarin icindeki asagidaki alanlari kendinize gore duzenleyin:

$app_id = "SENIN_APP_ID";
 $app_secret = "SENIN_APP_SECRET_KODUN";
 $my_url = "SAYFANIN_TAM LINKI";
 $video_title = "YUKLENECEK VIDEONUN BASLIGI";
 $video_desc = "YUKLENECEK VIDEONUN ACIKLAMASI";

Bu kisimlari ilerde kodlamayi gelistirerek upload formu kismindan eklenebilir hale getirebilirsiniz. Boylece butun kullanicilariniz kolayca videolarini sizin siteniz uzerinden facebook’a yukleyerek paylasabilir.

Daha sonra uygulamayi calistirdiginizda (php dosyasini) sizi facebook’a yonlendirecek ve uygulamayi onaylamanizi isteyecek. Onaydan sonra video upload alanina geleceksiniz. ornek asagidaki gibi bir sayfa:

Video dosyasini secip upload et butonuna tikladiginizda dosyaniz facebook’a yuklenmeye baslayacaktir. sonrasinda yuklenen videonun ID adresi geri donderilecektir. Ornek bir video upload’indan sonra asagidaki gibi bir geri donus sayfasi olusmaktadir:

Ve videonuz yuklenmis oldu :) Facebook profil sayfaniza girerek videonun yuklenip yuklenmedigini gorebilirsiniz. Ben ornek bir resim daha ekliyorum, upload dan sonra bu sekilde gorunecektir:

Bu uygulamanin anlatimin sonuna geldim galiba. Herhangi bir sorun olursa buradan yorum yazabilirsiniz. Uygulamayi gelistirmek isteyen arkadaslar daha fazla bilgiyi facebook sitesinde buradan bulabilirler.

Kolay gelsin.