Kategoriler
Faydalı Bilgiler

Onların Fazlası Var…

Anneler, çocuğunun güzel insan olabilmesine yardımcı olacak ilk öğretmenler. Yıllar boyu bu amaçla büyük çaba harcayan, maddi manevi pek çok özveride bulunan anneler hakkında bir şeyler yazmayı düşündüm. Ancak genel olarak anneleri değil, diğer tüm engelli çocuk anneleri gibi o özveriyi doruğunda yaşayan Down Sendromlu çocuk sahibi anneleri anlatmak istiyorum..

Onlar hep kabullenmek ve topluma karşı evladını hep savunmak zorunda olan anneler.  Her biri, hikâyesi farklı olan ama sonuçta benzer şeyleri yaşayan anneler. Onlar yarışçı toplumun yarışçı anneleri ama diğer birçok anne gibi çocuğunu “yarış atı” gibi koşturmak yerine çocuklarıyla birlikte zamana karşı yarışan anneler. Ömür boyu eğitim içinde olan anneler onlar. Çocuklarıyla birlikte öğreniyor, çocuklarıyla birlikte hayata dair tecrübe kazanıyorlar. Sabrı, merhameti ve şefkati gönülden yaşıyorlar. Turuncu Dergi, “çocuğuna hiç terlik atmamış anneler var mıdır?” diye soruyordu. Muhtemelen çocuğuna hiç terlik atmayan annelerdir onlar.

Down sendromlu çocuklar… Onların gerçekte fazlası var. Nasıl mı? Down Sendromlu çocuğun vücudundaki hücreler 46 yerine fazladan bir kromozoma, yani 47 kromozoma sahip. Down Sendromu bir hastalık değil genetik bir farklılık. İnsan vücudunu oluşturan hücrelerin çekirdekleri, kromozomlarla birbirlerine bağlanmış olan genlerden oluşuyor. İşte bu genler ve kromozomlar fizyolojik ve kişilik yapımızın ana unsurları ve dolayısıyla çocuğun fazladan sahip olduğu bir kromozom onun hayatını etkiliyor.

Onların fazlası var demiştim; işte Down Sendromlu çocukların diğer güzel fazlalıkları:

Onlar dürüst, yalan söylemeyi bilmiyorlar. Kurallara uyuyorlar, düzenliler, yardım etmeyi seviyorlar. Neşeli, cana yakın, içten pazarlıksız, plansız, hilesiz, duygusal çocuklar. Doğayı, hayvanları seviyorlar, acıma duyguları gelişmiş, insancıl, kin gütmeyen, nefreti bilmeyen çocuklar. Güzel sanatlara, müziğe, taklitçiliğe eğilimli ve yetenekliler. Bencillik nedir bilmiyor, karşılıksız seviyorlar.

Zekâ düzeyi düşük insanlarla “mongol” ifadesiyle alay edildiğini hatırlıyorum. Birçok anne bu sebeple ve meraklı bakışlardan korumak için Down Sendromlu çocuğunu evden dışarı çıkaramıyor iken bugün onlar -ne güzel ki- hayatın içindeler.

Biz “engelsiz” insanlar, engeli olanları, “özürlü, sakat, engelli” gibi kavramlardan hangisiyle adlandırma konusunu bile henüz çözebilmiş değiliz. Ancak bunu ve diğer engelleri aşmalı, onlara hayatın her sahasında imkân ve fırsat tanımalıyız.

Dünya imtihan mekânı ve dünya hayatı olgunlaşmak ve ecir alabilmek için bir fırsat. Kuşkusuz bazı güzelliklerden yoksun yaşamak önemli bir imtihan. Ancak zorluk durumlarında Yaratıcısına yakın olduğunda insanın kazanımları da büyür. Yaşadığı imtihanı sabrederek güzel bir şekilde verirse, KİŞİ karşılığını kat kat fazlasıyla alabilir.

Down Sendromlu birçok çocuk farklılığının farkında olmuyor. Bizlere ise önemli görevler düşüyor; engelli insanlara karşı şefkat, merhamet, saygı ve yardımseverlik duygularıyla hareket etmek. Bu bizim için önemli bir imtihan.

Başkalarının gözünde özürlü olan çocuklarını, seçilerek kendilerine verilmiş özel çocuklar olarak gören anneler, kendileri de özel insanlar. Onlar gösterdikleri sabır ve tevekkülle sınanıyorlar. Normal çocuklardan daha fazla ilgi, sevgi ve şefkat göstererek büyütüp yetiştirdikleri çocukları, onlar için sonsuz mutluluğun anahtarı olabilir.

Kimi zaman şuuru kapalı kişilerin, engelli insanları hedef alan, insanlıktan uzak, basit ve kırıcı espriler

yaptıklarına tanık oluruz. Gerçekte özürlü olanlar, bu vicdansız kişiler olmalı.

Engellileri incitenlere saygıyı, sevgiyi, şefkatİ ve merhameti hatırlatmalı. Çünkü güzellik yapanlara daha güzeli ve fazlası vardır. Bu bilinç yaygınlaştığında hem engelli insanların hem ailelerinin yaşamı daha kolaylaşacak ve daha sosyal insanlar olacaklardır.

Engelli çocuk, annesi için de sağlıklı insanlar için de yük değildir; her insan gibi değerlidir. Sayıları az da olsa hatta bir elin parmakları kadar da olsa tüm gereksinimleri karşılanmalı, hayat onlar için daha kolaylaştırılmalı.

Engelliler asla dışlanmamalı, hayatımızda olmalı.

Gösterilecek şefkat ve saygı onlara yaşama sevinci verir. Engeller üstesinden gelmek içindir; insan için asıl engel aşamayıp, engellere takılmaktır…

Rabb’im tüm engellilerin, engelli çocuk annelerinin ve yakınlarının yardımcısı olsun.

Kategoriler
Toplumsal Konular

Engellilerin Sitesi Engelliler.Gen.Tr

Site yöneticilerinin üyelerine gönüllü danışmanlık yaptığı Engelliler.Gen.Tr sitesinde engelliler kendileriyle ilgili öğrenmek isteyipte öğrenemedikleri bilgileri evlerinin rahatlığı ve konforuyla sanal ortamda kolayca öğrenebiliyor.

Ayrıca sitede engellilere dair sosyal konularada ağırlık verilmekte. Bu anlamda kamuya açık alanların neden engellilere uygun olmadığı, toplu taşım araçlarından neden engellilerin yararlanamadığı ve buna benzer pek çok sosyal sorun tartışmaya açılarak toplumsal anlamda farkındalık yaratılmaya çalışılıyor.

Engelliler sitesi olarak benzerlerinden içerik kalitesi olarak ayrıcalığını fark ettiren Engelliler.Gen.Tr sitesine yayın hayatında başarılar dileriz.

Kategoriler
Günlük hayat Toplumsal Konular Web Site Tanıtımları

TEDAY Engelliler Derneği

Merkezi Ankara Etimesgut ta bulunan Tüm Engelliler ve Aileleri Yardımlaşma Dernegi Genel Merkezi .(Teday) dan yapılan açıklamada adım adım ilerliyoruz,engelli bireyler için çok sayıda çalışmaların olduğunu belirten Teday’ın genel başkanı İlimdar BOZTAŞ 2010 yılında güzel faaliyetler yapıldığını birçok konuda Etimesgut Belediyesi ile işbirliği yaparak engelli bireylerimizin sosyal ortamlardan faydalanmalarını sağlıyoruz.

Belediye Başkanımız Sn. Enver DEMİREL’in girişimleriyle ilçemizde yaklaşık 150 adet tekerlekli iskemle,27 adet akülü arabanın yanı sıra çeşitli medikal araç ve gereçler engelli kardeşlerimize dağıtıldı.bunların yanı sırada belediyemizle birlikte organize edilen Songül KARLI ve Mustafa YILDIZDOĞAN konserleri,Özürlü aileleri için seminerler,çok sayıda yemekli kaynaşma ve istişare toplantılarıyla birlikte piknikler,eğlenceler çeşitli eğitim kursları ebru,bilgisayar,spor aktiviteleri, ayrıca 213 kişilik grubumuzun bir haftalık Marmaris de deniz ile buluşturma projesinin de engelli bireylerimiz için önemli bir çalışma olduğunu görmüş olduk bunların yanı sıra yine engelli bireylerimizi uçakla Ankara semalarında gezdirilerek moral ve motivasyonları en üst seviyeye çıkartılmıştır.

Belediyemiz sosyal işler müdürlüğü kapsamında kurulan özürlüler ile ilgilenilen engelli birimiyle de koordinasyon sağlanmış mağdur durumdaki bireylere de yaşam destekleri oldukça seviyeli ve sessiz bir şekilde kimseler rencide edilmeden sağlanmasını son derece memnunuz.Başkanımız Sn.Enver DEMİREL’in ekibiyle iyi diyaloglar oluşmuş sorunlara çözümler geliştirilmiş ve öte yandan her ay toplanan belediye meclisinde de mutlak suretle engelli bireylerimizin rahatlığı adına çok sayıda önergelerde bir bir kabul ediliyor.

Bu yıl içerisinde ilçemizde yaşayan engelli çocuklarımıza da Ankara büyük şehir belediye başkanımız sn.İ. Melih GÖKÇEK’in gönderdiği 400 kırtasiye çantası ve seti 400 çift kışlık bot 400 adet de kaban dağıtımı Teday’dan teslim edilmiştir diyen BOZTAŞ Teday’ın bütçesinden de anlık karşılaştığımız acil durumlar için çok sayıda yetim engellilerimizin sorunlarına müdahale ediyor, yardımcı oluyor onların mutlu olmalarını saglıyoruz.

2100 engelli kaydımız var günlük onların dertleriyle dertleniyor sorunlarına sürekli çözümler arıyoruz onlara rehber oluyor haklarıyla alakalı bilgilendirmeler yapıyor en kısa yolu çizip faydalanmalarını sağlıyoruz Ankara’da en fazla evde bakım ücretleri ilçemizde bağlanmıştır, çok sayıda engellimiz iş sahibi olmuş kendi kazancına kavuşmuştur. derneğimizin salonunda bulunan bilgisayarlar ile internet kullanımı engelli bireylerimizin gelişiminde ciddi katkısı olmuş,Bu tarz çalışmalarımıza katılanların büyük çoğunluğu kendini mutlak suretle bir yerlere taşımış engelini aşmış, hayata daha pozitif bakmaya başlamıştır.

Bunca olumlu sonuçların neticesinde Etimesgut kent konseyinde engelli meclisi kuruluyor.Türkiye’deki kent konseylerinin tamamında engelli meclislerinin kurulmasını önemsiyoruz.Bu meclislerden alınabilecek kararlar ile daha köklü çözümler olabileceğini düşünüyoruz..Biz sivil toplum kuruluşu olarak ortaya koyduğumuz hakkımız olan eksikleri merkezi yönetimden de her platformda talep ettik ve takipçisi olduk.

16 aralık 2010 tarihli rapor yönetmeliği yürürlüğe girdi 1,5 milyon görme engellimize ulaştırma bakanlığınca yön belirleyici navigasyon cihazları temin ediliyor ulaşımda tren ve uçaklarda muhafiyet uygulamaları başladı,38192 boş kadroya henüz 7 bin kişi yerleştirildi kalan kadrolarında takipçisiyiz,ankarada engelli bireylerimiz için su indirimleri önergesini tedayda yazdık

Büyükşehir meclisine gönderdik % 90 oranında ciddi indirim sağlandı çok sayıda kurumlar,engelli bireyler için çeşitli düzenlemelere girmiş bazı kurumlarda ise henüz bir çalışma yok, izliyor ve takip ediyoruz diyen tedayın genel başkanı ilimdar BOZTAŞ, Ankara’nın batısına kalan Sincan Yenikent ve Etimesgut çevresinde ciddi sağlık sorunları var hastaneler yeterli değil bilhassa Etimesgut bölgesinde çok yataklı hastanelere ihtiyaç var delme çatma ve dağınık bir sistem ile insanlarımız çileli daha modern hastaneler yapılmalı ihmal edilen sağlık konusu 8.5 milyon olan engelli sayısını yükseltir diyerek hastane istediklerini belirtti.