Kategoriler
Dünya ülkeleri Güncel Haberler Günlük hayat Günün Tarihi Toplumsal Konular

Hrant dink ve Ağca

Ne tevafukturki Hrant dinkle ağca‘nın tahliyesi aynı tarihlere geldi. Sebebi ne olursa olsun, cinayet işlemek asla tasvip edilmez, rabbimizinde hoş görmediyi birşeydir artı kalleşcedir.

Bana hep ademin iki oğlu habil le kabil i anımsatır. Habil rabbinin emrine en uygun davranışı sergilerken, şeytan Kabil ‘in kulağına şöyle fısıldamış: Allah ve baban onu senden daha çok seviyor, onu ortadan kaldırırsan yalnızca seni sevecekler. Aslında şeytanın umrunda deyildir kimin kimi nekadar çok sevdiği, o insana düşmandır ve onlara nekadar zarar verebilirse okadar mutlu olacaktır. Kabil Habil ‘i öldürür, yani katleder. Katil “katl” kelimesinden gelir, ve her katilde kabildir. Her katilin kulağına fısıldayan şeytandır. Zira yüce yaratıcı bile insanı hata yaptı diye hemen yok etmiyor. Bekliyor fırsat veriyor belki tövbe edip doğru yolu seçerler diye, H.dink bir nevi habil di çünkü cinayete kurban gitti. Hangi şeytanlar ne diye fısıldadı kabiline bilinmez, fakat insan zıvanadan çıkarsa öldüre öldüre, insanları bitiremez.

Öldürmek kolaydır ya düzeltmek, Mevlana Yunus gibi yüce gönülleri fethedebilmek. Asıl kahraman onlardır elini kana bulamadan kalpleri evirip çevirebilmek. Büküldü diye kırmak kolaydır ya düzeltebilmek. Eğilip bükülmeyen insan olmaz. Ağca ya bakıyorumda kendinden neler kaybetmiş. Hataları adeta onu mahvetmiş. Papayı öldürmek istedi sonra da elini eteğini öpüp medet ummaya başladı. Milli manevi deyerlerim ayak altına alındı o yüzden yaptım dedi, o değerleri alaşağıya edecek açıklamalar yaptı. Dinini bırakıp, gazetecilere ana dili ingilizceymiş gibi ingilizce açıklamalar yaptıki (neredeyse mecliste kürtçe konuşan milletvekilleri bile ondan daha milliyetci kaldı.) Belkide abdi ipekçiyi öldürmüş olmanın hatasını kavradı ve kendini bu derece kaybetti. Kim kazandı kim kaybetti? işte soru işte cevap.

İpekci üzerinden prim yapanlara bakın asıl katil onlardır. Bu ülkede öldüren deyil perde arkasındaki öldürten katildir. Tüm insanlar dikkatli olmalı bu ülke bir cinayetle karmaşaya sürüklenip en az on yılgeriye gitmekte, sizinle aynı görüşü paylaşmasada maktuller. Hiçbir cinayetin şak şakcısı olmayın. İnsan kanı gün gelir güleni içinde boğuverir.