Kategoriler
Genel Konular Günlük hayat iletişim Kişisel makaleler Tatil Zamanı Toplumsal Konular Türkiye üzerine

ABANA İZLENİMLERİ

Merhaba!

Bu sene Kurban Bayramı nedeniyle hepimiz için bir fırsata dönüşen 5 günlük tatili; kış mevsiminde 3 bin, yaz mevsiminde ise 20 bin nüfusu bulunan, 6 km. uzunluğunda kumsalları ve yemyeşil doğası ile Kastamonu’nun en çok turist çeken ilçesi olan Abana’da değerlendirdim.

Çok uzun süredir göremediğim ailemle ve akrabalarımızla bir araya gelmenin derin hazzını yaşarken; Abana’nın bakımsızlığı ve yalnız bırakılması karşısında büyük bir üzüntü ve şaşkınlık içerisinde kaldım.

Başta Karadeniz Bölgesi olmak üzere, Türkiye’nin sayılı kültür ve turizm merkezlerinden biri olmaya aday Abana’ya bu denli kötü davranılmasını, bu kadar ilgisiz ve sahipsiz bırakılmasını fazlasıyla yadırgadım.

Belediyecilikteki Başarısızlık

1968 yılından bu yana ilçe olan Abana, görülüyor ki kendisini değerlendirebilecek, Türk Toplumu’na ve Türk Ekonomisi’ne kazandırabilecek yöneticiler tarafından yönetilmemiş. Sanıyorum ki, Abana Halkı da, kendisini geleceğe taşıyacak bir lideri, bir belediye başkanını veya idare ekibini başa getirmeyi becerememiş.

Kuruluşundan bu yana CHP’li olan Abana Halkı ve Belediyesi, geçtiğimiz dönem yapılan yerel seçimlerde AK Parti’den yana bir seçim yapmışlar. Bilirsiniz ki, “yiğidi vur, hakkını yeme” demişler. CHP, Abana’yı kötü yönetti, Abana’yı hak ettiği kültürel ve ekonomik konuma kavuşturamadı ve Abana Halkı da şimdi AK Parti’den umutlu. Ne diyelim, hayırlısı olsun.

CHP’nin yönetiminde bulunan birçok kent ve kasabayı gezmiş ve insanlarını dinlemiş biri olarak söylemeliyim ki, her yerde aynı sorunlar vardı. Evet, CHP yerel idarecilikte başarılı değil. Tarihin önümüze kalın çizgilerle düştüğü bu gerçeği, gezip gördüğüm kent ve kasabalar ile oralarda yaşayan halk da doğruluyor.

AK Parti, belediyecilikte kendisini sürekli geliştiren, halka hizmet getiren, bu hususta geniş görüşlü bir parti. AK Parti yönetimindeki belediyenin, Abana’yı en kısa sürede tarihine ve halkına yakışır bir konuma yeniden taşıyacağını, bir Abanalı olarak ümit ediyor ve bekliyorum.

ABANA İZLENİMLERİ
ABANA İZLENİMLERİ