Kategoriler
Genel Konular Günlük hayat İnternet Dünyası Söyleşiler - Röportajlar

Workcube ile Röportajlar – 1 Yunus Özay

Free Image Hosting At site

Ceviz.Net olarak ülkemizin önde gelen yazılım şirketleriyle röportajlar başlatıyoruz.
İlk röportajımızı Workcube ile gerçekleştirdik ve iki bölüm halinde yayınlayacağız.
Workcube röportajımızın ilk bölümünde Yazılım Şefi Yunus Özay ile konuştuk.

Ceviz.Net : Kendinizden bahseder misiniz? Yunus Özay Kimdir?

Yunus Özay : Çok hayat hikayeme girmek istemiyorum… Önemli nokta olarak gururla söylüyorum Anadolu Meslek Lisesi mezunuyum… Özellikle de Tuzla olması daha önemli… Ankara Üniversitesi Bilgisayar programcılığına geçtiğimde bu okulun çok yararını gördüm. çok öne attı beni… Mezun olunca da Workcube’e geldim.. 2002 yılının başıydı…Workcube Coldfusion programlıyordu. Ben HTML ve CSS elemanı olarak girdim. 6 ay sonra Coldfusion yazıyordum.. Şimdi yazılımın başındayım.


Ceviz.Net : Türkiyede yazılım sektörünün önünde gördüğünüz sıkıntılar nelerdir? Web tabanlı yazılımı sektör nasıl algılıyor?

Yunus Özay : En büyük engel yazılımda orta nokta olmaması bence. Mesela bir kısım çok basit ve gereksiz görüyor. Bir kısım çok şey bekliyor. Mesela web programcısı iseniz hala daha işinizin bir emek ve hizmet olduğu algılanamıyor. Bu yüzden bir çok yazılımcı hizmetinin karşılığını tam ve zamanında alamıyor. 2. aşama ise bazı firmalar illa ki çok duyulmuş yazılımları tercih ediyor. Esneklik, anında bug fix onlar için bir anlam ifade etmiyor.. Maliyeti çok fazla bile olsa markacılık yapılıyor.

Ceviz.Net : Yazılım sektöründe siz en çok neden sıkıntı çektiniz?

Yunus Özay : Gerçek manada sadece Workcube’de çalıştığımdan dolayı olabilir ; yazılımla ilgili bir sıkıntı yaşamadım… Gereken kaynaklara gerekli aramaları yaptıktan sonra ulaştım. Firmamız da bu yönde bana büyük destek oldu.

Ceviz.Net : Coldfusion’dan bahseder misiniz? Neden Coldfusion?

Yunus Özay : 2002 yılında gerçekten istediklerimizi yapabilecek tek web tabanlı programlama dili idi… Şimdilerde ise tüm diğer teknolojilere verdiği destek, XML ve Flash entegrasyonu, kolaylığı, pdf kolaylığı, kolay yazılabilmesi ve öğrenilebilmesi ve raporlama toolları hala vazgeçilmezyapıyor.

Ceviz.Net : Workcube’de mevcut teknoloji ve altyapınızdan memnun musunuz? Şirketinizin geleceğe yönelik Java veya .NET ‘e geçme planı var mı?


Yunus Özay : Kodlama sistemimizi kendi içimizde yenileyeceğiz… Ancak farklı birprogramlama diline geçmek gibi bir düşüncemiz yok… Yine de farklı programlama dilleri ile yazılmış eklentilerin Workcube’de daha kolay çalışması için çalışmalarımız var.

Ceviz.Net : Açık Kaynak Kodlu yazılım geliştirme bakışınız nasıldır ?

Yunus Özay : Asıl itibariyle hiç denemediğim bir sistem… Workcube olarak açık kod dağıtmadık… Dağıtmayı da şu aşamada planlamadık.

Ceviz.Net : Ceviz.Net dışında katıldığınız sosyal grup ve oluşumlar var mı?

Yunus Özay : Coldfusion kullanıcıları için kendi oluşturduğumuz cfcube.com coldfusion topluluğu var.. onun dışında ben buraya aitim dediğim bir grubum yok.. Yine bir çok site ve yöneticisi ve oluşumla ile irtibat halindeyiz. Bunların içinde CETURK ve  Mutasyon sayılabilir.

Ceviz.Net : Gelecek için Yazılımcı olmayı düşünen gençlere neler önerirsiniz?

Yunus Özay : Meslek olarak yapılacak bir iş değil. Gerçekten sevenler yapsınlar. Sevmeyerek yapanlar hem kendisine hem ekibine büyük sıkıntı veriyor.Araştırmadan vaz geçilmesin. Her gün değişen gelişen bir sisteme ayak uydurabilmek için her an faal olunmalı. Farklı konularda teknolojiler, seminer ve yayınları takip etsinler.

Ceviz.Net : Bizi misafir ettiğiniz için ve sorularımızı içtenlikle yanıtladığınız için teşekkür ederiz.

Yunus Özay : Ben de size teşekkür ederim.

Kaynak: Ceviz.net / muharrem_tac

Kategoriler
Cold Fusion Günlük hayat İnternet Dünyası Programlama Dilleri Web Site Tanıtımları Webmaster yardım

ColdFusion Nedir? (CF-CFML-CFC Kavramları)

ColdFusion ve teknoloji ana konsepti üzerinde bir bilgi paylaşma platformu olarak hazırlanan cfcube.com, Workcube sponsorluğunda yayın hayatına başladı.
ColdFusion teknolojisi kullanılarak geliştirilen Workcube’un yazılım grubu tarafından yayına konan ve yaşatılan sitede ColdFusion, Ajax, SQL, HTML, Javascript, XML, CSS, Dhtml gibi teknik konuların yanı sıra, genel teknoloji ve ERP kategorilerinde makaleler, haberler, geliştirim tavsiyeleri ve kod paylaşımları üzerine pek çok yazı yer alıyor.