Kategoriler
Genel Konular Günlük hayat İnternet Dünyası Söyleşiler - Röportajlar

Workcube ile Röportajlar – 1 Yunus Özay

Free Image Hosting At site

Ceviz.Net olarak ülkemizin önde gelen yazılım şirketleriyle röportajlar başlatıyoruz.
İlk röportajımızı Workcube ile gerçekleştirdik ve iki bölüm halinde yayınlayacağız.
Workcube röportajımızın ilk bölümünde Yazılım Şefi Yunus Özay ile konuştuk.

Ceviz.Net : Kendinizden bahseder misiniz? Yunus Özay Kimdir?

Yunus Özay : Çok hayat hikayeme girmek istemiyorum… Önemli nokta olarak gururla söylüyorum Anadolu Meslek Lisesi mezunuyum… Özellikle de Tuzla olması daha önemli… Ankara Üniversitesi Bilgisayar programcılığına geçtiğimde bu okulun çok yararını gördüm. çok öne attı beni… Mezun olunca da Workcube’e geldim.. 2002 yılının başıydı…Workcube Coldfusion programlıyordu. Ben HTML ve CSS elemanı olarak girdim. 6 ay sonra Coldfusion yazıyordum.. Şimdi yazılımın başındayım.


Ceviz.Net : Türkiyede yazılım sektörünün önünde gördüğünüz sıkıntılar nelerdir? Web tabanlı yazılımı sektör nasıl algılıyor?

Yunus Özay : En büyük engel yazılımda orta nokta olmaması bence. Mesela bir kısım çok basit ve gereksiz görüyor. Bir kısım çok şey bekliyor. Mesela web programcısı iseniz hala daha işinizin bir emek ve hizmet olduğu algılanamıyor. Bu yüzden bir çok yazılımcı hizmetinin karşılığını tam ve zamanında alamıyor. 2. aşama ise bazı firmalar illa ki çok duyulmuş yazılımları tercih ediyor. Esneklik, anında bug fix onlar için bir anlam ifade etmiyor.. Maliyeti çok fazla bile olsa markacılık yapılıyor.

Ceviz.Net : Yazılım sektöründe siz en çok neden sıkıntı çektiniz?

Yunus Özay : Gerçek manada sadece Workcube’de çalıştığımdan dolayı olabilir ; yazılımla ilgili bir sıkıntı yaşamadım… Gereken kaynaklara gerekli aramaları yaptıktan sonra ulaştım. Firmamız da bu yönde bana büyük destek oldu.

Ceviz.Net : Coldfusion’dan bahseder misiniz? Neden Coldfusion?

Yunus Özay : 2002 yılında gerçekten istediklerimizi yapabilecek tek web tabanlı programlama dili idi… Şimdilerde ise tüm diğer teknolojilere verdiği destek, XML ve Flash entegrasyonu, kolaylığı, pdf kolaylığı, kolay yazılabilmesi ve öğrenilebilmesi ve raporlama toolları hala vazgeçilmezyapıyor.

Ceviz.Net : Workcube’de mevcut teknoloji ve altyapınızdan memnun musunuz? Şirketinizin geleceğe yönelik Java veya .NET ‘e geçme planı var mı?


Yunus Özay : Kodlama sistemimizi kendi içimizde yenileyeceğiz… Ancak farklı birprogramlama diline geçmek gibi bir düşüncemiz yok… Yine de farklı programlama dilleri ile yazılmış eklentilerin Workcube’de daha kolay çalışması için çalışmalarımız var.

Ceviz.Net : Açık Kaynak Kodlu yazılım geliştirme bakışınız nasıldır ?

Yunus Özay : Asıl itibariyle hiç denemediğim bir sistem… Workcube olarak açık kod dağıtmadık… Dağıtmayı da şu aşamada planlamadık.

Ceviz.Net : Ceviz.Net dışında katıldığınız sosyal grup ve oluşumlar var mı?

Yunus Özay : Coldfusion kullanıcıları için kendi oluşturduğumuz cfcube.com coldfusion topluluğu var.. onun dışında ben buraya aitim dediğim bir grubum yok.. Yine bir çok site ve yöneticisi ve oluşumla ile irtibat halindeyiz. Bunların içinde CETURK ve  Mutasyon sayılabilir.

Ceviz.Net : Gelecek için Yazılımcı olmayı düşünen gençlere neler önerirsiniz?

Yunus Özay : Meslek olarak yapılacak bir iş değil. Gerçekten sevenler yapsınlar. Sevmeyerek yapanlar hem kendisine hem ekibine büyük sıkıntı veriyor.Araştırmadan vaz geçilmesin. Her gün değişen gelişen bir sisteme ayak uydurabilmek için her an faal olunmalı. Farklı konularda teknolojiler, seminer ve yayınları takip etsinler.

Ceviz.Net : Bizi misafir ettiğiniz için ve sorularımızı içtenlikle yanıtladığınız için teşekkür ederiz.

Yunus Özay : Ben de size teşekkür ederim.

Kaynak: Ceviz.net / muharrem_tac

Kategoriler
Cold Fusion Günlük hayat İnternet Dünyası Programlama Dilleri Web Site Tanıtımları Webmaster yardım

ColdFusion Nedir? (CF-CFML-CFC Kavramları)

ColdFusion ve teknoloji ana konsepti üzerinde bir bilgi paylaşma platformu olarak hazırlanan cfcube.com, Workcube sponsorluğunda yayın hayatına başladı.
ColdFusion teknolojisi kullanılarak geliştirilen Workcube’un yazılım grubu tarafından yayına konan ve yaşatılan sitede ColdFusion, Ajax, SQL, HTML, Javascript, XML, CSS, Dhtml gibi teknik konuların yanı sıra, genel teknoloji ve ERP kategorilerinde makaleler, haberler, geliştirim tavsiyeleri ve kod paylaşımları üzerine pek çok yazı yer alıyor.

Kategoriler
Günlük hayat Seminerler

CETURK Ankara Java Teknoloji Günü – 2

Bugüne kadar çok farklı konu ve teknoloji ile ilgili yaptığı ücretsiz etkinliklerle sektörünün gelişmesine katkıda bulunan CETURK etkinliklerine devam ediyor.

3 Ocak 2009’da Ankara’da Çankaya Üniversitesi’nde ilk Java Teknolojileri Etkinliğimizi gerçekleştirmiştik.
13 Haziran’da ODTÜ Kültür Kongre Merkezi A Salonunda "CETURK Java Teknoloji Günü-2 – Ankara" etkinliği gerçekleştiriyoruz. Etkinlikte Java Teknolojilerinde Uzman konuşmacılar bilgilerini katılımcılarla paylaşacaklar.

Seminere katilmak icin buraya tiklayin:
CETURK Java Teknoloji Günü-2 – Ankara
 
Bu etkinliği İNNOVA Gold Sponsor olarak, i-con Silver sponsor olarak desteklemektedir.

Etkinliğe katılım her zamanki gibi ücretsiz olacak. Ayrıca her zaman olduğu gibi etkinliğe katılan kişilere çekiliş ile kitap hediye edilecek Etkinliğe katılamayanlar için video kaydı alınarak CETURK.TV ‘de yayınlanacak.

ETKİNLİK DETAYLARI
Etkinlik Konusu :     CETURK Ankara Java Teknoloji Günü – 2
Etkinlik Türü :     Seminer
Kontenjan :     200
Etkinlik Tarihi – Saati :     13.06.2009 — 10:00-18:30
Süre :     1 Gün
Etkinlik Yeri :     ODTÜ Kültür Kongre Merkezi A Salonu
 

 

ETKINLIK IÇERİĞİ

Saat    Konuşmacı     Konu
10:00 – 10:10    Mehmet Aca    CETURK
10:10 – 11:30    Hasan Türksoy    GWT İle Web Uygulamaları Geliştirmek
11:30 – 11:45    çay – kahve molası
11:45 – 13:00    Ümit Vardar    EJB 3.1
13:00 – 14:00    öğle arası
14:00 – 15:15    Mustafa Demir & Mustafa Daşgın    Spring Web Servis Framework
15:15 – 15:30    çay – kahve molası
15:30 – 16:45    Mehmet Gursul     OSGI (The Dynamic Module System For Java)
16:45 – 17:00    Ara
17:00 – 18:15     Kenan Sevindik     Spring AOP ve Hibernate ile Servis Düzeyinde Audit Loglaması
18:15 – 18:25     Kitap Çekilişi

Seminere katilmak icin buraya tiklayin:

CETURK Java Teknoloji Günü-2 – Ankara

 

Kategoriler
Seminerler

CETURK JBoss Seam Sermineri – İTÜ Teknokent

 Bugüne kadar çok farklı konu ve teknoloji ile ilgili yaptığı ücretsiz etkinliklerlesektörünün gelişmesine katkıda bulunan 5 Haziran 2009 Cuma günü İTÜ Teknokent’te JBoss Seam Sermineri düzenliyoruz. Seminerin konuşmacısı Java dünyasında bilinen isim, Melih Sakarya.

Etkinliğe katılım her zamanki gibi ücretsiz olacak. Üniversite dışından katılımcı alınacaktır.

ETKİNLİK DETAYLARI

Etkinlik Konusu : CETURK JBoss Seam Sermineri – İTÜ Teknokent

Etkinlik Türü : Seminer

Kontenjan : 90

Etkinlik Tarihi – Saati : 05.06.2009 — 12:30 – 13:20

Süre : 1 Gün

Etkinlik Yeri : İTÜ Maslak Kampüsü Teknokent Arı-2 Binası Dr.Akın Çakmakçı Konferans Salonu

ETKINLIK IÇERİĞİ

Yeni Nesil Uygulama Çatısı – JBoss Seam
Konuşmacı : Melih Sakarya

Melih Sakarya Kimdir?

2002 yılından beri bir çok şirkette Java ve .Net teknolojileri üzerine yazılım geliştirme süreçlerinde çalışmıştır. Infotech, Pepsi Cola, IBM Türk,Marmara Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi gibi kurumlarda eğitmenlik, danışmanlık ve akademisyenlik yapmıştır. Şu anda Vardar Yazılım’da Java teknolojileri üzerine eğitmen ve danışman olarak çalışmaktadır. www.melihsakarya.com adresinde yazılım ile ilgili deneyimlerini paylaşmaktadır. İlgi alanları arasında açık kaynak mimariler, yazılım geliştirme süreçlerindeki yenilikler yer almaktadır.

Kayıt Olmak İçin

 

Kategoriler
Seminerler Teknoloji

Ücretsiz Web Teknolojileri Seminerleri

 
**Seminer Bitmistir Yenisi duzenlenmektedir. Yeni seminer haberi icin buraya girebilirsiniz…
 
Ülkemizin iki saygın bilişim topluluğu CETURK ve Ceviz.Net‘ten güçbirliği.

CETURK ve Ceviz.Net Boğaziçi Üniversitesi Bilişim Kulübü (COMPEC) desteğiyle Web Teknolojileri Günü düzenliyor.

Hem içeriğiyle hem de bugüne kadar çok farklı konu ve teknoloji ile ilgili yaptığı ücretsiz etkinliklerle sektörünün gelişmesine katkıda bulunan CETURK ve 2001 yılından beri Forumu ve Makaleleriyle pekçok bilişimcinin yetişmesine katkıda bulunmuş Ceviz.Net 9 Mayıs 2009 Cumartesi günü Boğaziçi Üniversitesi’nde ülkemizin önemli bilişimcileriyle Web Teknolojieri Günü düzenliyor. Bu etkinliğe i-con Gold Sponsor olarak, Pusula ve Workcube Silver Sponsor olarak bu etkinliği destekliyor.

PHP’den Java’ya, ColdFusion’dan .NET’e kadar web uygulamalarının en önemli teknolojierine yakından bakmak isterseniz 9 Mayıs’ta Boğaziçi Üniversitesi’nde buluşalım.

Program :

  • Erkan Balabanc – MVC
  • Yunus Emre Özay – ColdFusion
  • Muharrem Taç – Eclipse PDT, CVS, PHP Debugging
  • Aykut Taşdelen – ASP.NET 3.5
  • Melih Sakarya – JSF

Etkinliğe katılım her zamanki gibi ücretsiz olacak. Ayrıca her zaman olduğu gibi etkinliğe katılan kişilere çekiliş ile kitap hediye edilecek Etkinliğe katılamayanlar için video kaydı yapılarak CETURK.TV ‘de yayınlanacak.

 

Ayrintılı bilgi ve kayıt

 

Aykut Taşdelen Kimdir?
2001 yılından beridir verdiği eğitim ve seminerler yanı sıra yayınlanan kitapları ve makaleleri ile .NET teknolojileri hakkında bilgi paylaşımında bulunan Taşdelen Microsoft’tan üst üste 5 kez en değerli profesyonel (MVP) ünvanı almıştır. CETURK Mobil Programlama Forum Sorumlusu olarak da bilgilerini paylaşmaktadır.Halen C ve Sistem Programcıları Derneğinde .NET üzerine eğitimler veren konuşmacı hakkında detaylı bilgiye sitesinden ulaşabilirsiniz
Erkan Balaban Kimdir?
Marmara Üniversite’sinden 2000’de mezun olduktan sonra öğretmenlik yapmaya başladı. İlk kitabını Flash 5 için yazdı. 2003 yılında bilişim sektörüne geçti. 2004 yılında eLearning ile ilgili tez konusuyla master’ını tamamladı. ASP ve MS SQL ile ilk web uygulamasını geliştirdikten sonra PHP ve MySQL ile yazılım geliştirmeye başladı. Portal uygulamaları, şirket içi otomasyon ve içerik sistemleri projelerinde yer aldı. 3 kitap, PHP ve MySQL ile portallar, ASP.NET ve MS SQL ile uygulamalar derken çeşitli teknolojileri projelerde uygulama fırsatı buldu. Şu an özel bir şirkette Software Developer olarak çalışmaktadır.
Melih Sakarya Kimdir?
2002 yılından beri bir çok şirkette Java ve .Net teknolojileri üzerine yazılım geliştirme süreçlerinde çalışmıştır. Infotech, Pepsi Cola, IBM Türk,Marmara Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi gibi kurumlarda eğitmenlik, danışmanlık ve akademisyenlik yapmıştır. Şu anda Vardar Yazılım’da Java teknolojileri üzerine eğitmen ve danışman olarak çalışmaktadır. www.melihsakarya.com adresinde yazılım ile ilgili deneyimlerini paylaşmaktadır. İlgi alanları arasında açık kaynak mimariler, yazılım geliştirme süreçlerindeki yenilikler yer almaktadır.
Muharrem Taç Kimdir?
Java ve yazılım geliştirme uzmanı. 1991 yılından beri programlama ile ilgileniyor, Commodore 64’den Mac OS’a çeşitli platformlarda yazılım geliştirdi. 2001 yılında İstanbul Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü Özel Tim Amirliği’nde Polis Memuru olarak göreve başladı ve bu dönemde Çevik Kuvvet Web Sitesi’ni tasarladı. 2003 yılında Uluslararası Polis Birliği’nin İstanbul Web Sitesi’ni hayata geçirdi. 2004 yılında İstanbul Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü’ne atandı. 2005 yılında MOBESE bünyesinde Muhtarlık Otomasyon Sisteminde görev aldı ve IPA’daki görevi Bilişim Komisyonu Başkanlığı olarak belirlendi.
2007 yılında Emniyet teşkilatından ayrılarak Java teknolojileri üzerine yazılım geliştiren Martı Bilişim’e geçti, Martı Bilişim’de yazılım uzmanı olarak görev yapmaktadır.
Yunus Özay Kimdir?
Tuzla Anadolu Teknik Lisesi Bilgisayar donanım bölümünü 1999 yılında bitirdikten sonra aynı yıl Ankara Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Bölümüne Girdi. 2002 yılında mezun olduktan sonra girdiği Workcube Firmasında Workcube ERP projesinde çalışmaya başladı. Şu an Workcube’de 7. yılını dolduran Yunuz Özay, yazılım bölümü şefi olarak çalışmalarına devam etmektedir. Yıllardır Coldfusion üzerine çalışan Yunus Özay’ın Workcube projesi dışında Aile Soyağacı, Asker Portalı vb. çalışmaları vardır. Yunus Özay Evli ve bir çocuk babasıdır.

 

SPONSORLARIMIZ
Gold Sponsor
Silver Sponsorlar

 

ETKİNLİK HEDİYEMİZ

Etkinliğe katılan 7 kişiye Erkan Balaban’ın aşağıdaki kitaplarından, ayrıca bu etkinlik haberini kişisel blogunda/sitesinde duyurup daha fazla kişinin faydalanması için bize destek olan 7 kişiye çekilişle Pusula Yayıncılık kitaplarından hediye edilecektir.
Kitap destekleri için Erkan Balaban’a ve Pusula Yayıncılık’a teşekkür ederiz.