Kategoriler
Genel Konular Günün Tarihi

Milletin Ağzı Torba Değil ki Büzesin!

Baska bir degisle, “Türk basininin eline dusersen….”
Bircogumuzun simdiden “abboooww” seslerini duyuyorum. Maalesef haklisiniz.

Oncelikle basinin gorevi halki dunyadan vs. Haberdar etmektir. Ancak Turk basini biraz haddini asiyor gibi. Neden mi??? Bir olay oldugunda onemli olan ve verilmemesi gereken(sanatcilarin kisisel hayati gibi) bilgileri hemen sizdiriyorlar.

Ornegin bnde paramparca dizisinde boyle bir olay gormustur. Simdi onu anlatacagim. Bir kiz erkek arkadasi ve onun babasiyla kendi evine gidiyor. Erkek arkadasinin babasi da karisik islere bulasmis. Bunlar yolda giderken babanin dusmanlari arabayi tariyor. Tabi kiz arkada oturuyor. Arka pencereye de flim cekilmis. Bu nedenle kizi goremiyorlar. Kiz sonra kaciyor. Ancak polisler arabada ucuncu bir kisinin oldugunu buluyorlar. Bununla beraber bu kizi kameralar vs. Lerden de buluyor ve haberlere kizin adini okulunu koyuyorlar. Sizce bu adamlar kiz onlari gordugu icin gidip o kizi bulup oldurmezler mi ? Yani soyler misiniz , bu durum hayati bir tehlike tasimiyormu???

Aslinda tam arastirmadim, bilmiyorum. Bu durum diger ulkelerde de soz konusu olabilir. Ancak benim bildigim ne olursa olsun “basinin agzi torba degil ki buzesin”

Kategoriler
Biyografi Gazeteci

Abdi İpekçi

Abdi İpekçi 9 Ağustos 1929 yılında İstanbul’da doğdu.
Abdi İpekçi 1948 yılında Galatasaray Lise’sini bitirmiş ve İstanbul Üniversitesi / Tıp bölümünde okumuştur.
1943-1948 yılları arasında Kırmızı-Beyaz ve Şut isimi spor dergilerinde yazı ve karikatürleri yayınlanmıştır. Daha sonra 1949′da Yeni Sabah, 1950′de ise Yeni İstanbul gazetelerinde muhabirlik yapmıştır.
1959 yılında Türkiye Gazeteciler Sendikası başkanlığına getirilmiştir. 1960′ta da Basın Şeref Divanı sekreterliği yapmıştır. Trt’de açık oturumlar düzenleyen İpekçi, 1964 yılında Uluslarası Basın Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmiştir. 1972 yılında da Türkiye Basın Enstitüsü başkanlığına getirilmiştir.

Milliyet Gazetesinde 25 yıl Genel Yayın Müdürlüğü, 20 yıl da başyazarlık yapan İpekçi, 1 Şubat 1979′da Mehmet Ali Ağca tarafından düzenlenen suikastta hayatını kaybetmiştir. Nişantaşı’nda trafikte yavaşlayan arabasında suikast gerçekleştirilmiştir.