Kategoriler
Güncel Haberler Günlük hayat Günün Tarihi Resim galerileri Toplumsal Konular

Ben Aptal’ım demenin yeni yolu: “planking”

Bugun haberTurk sitesinde karsilastim. Hani o ana kadarda hic gormemistim. Genclerin yeni cilginligi diyede sacma bir ibare dusmus haberi ekleyen yada galeriye ekleyen editor kimse kendisini kutluyorum. Galiba kendiside genc, ve kendiside bu modaya ayak uydurmus. Bu modaninda ismi planking imis.. Nedir bu planking ? insanlarin kendini tatmin edemedikleri durumlarda yuzukoyun yere yada herhangi bir nesne uzerine uzanmasi diye aciklayabilirim ben. Buradaki tatmin olma kismini ben ekledim nede olsa sacmalik dan baska bir sey degil. Yapilma amacinin tam olarak ne oldugunuda anlamadim ama protesto, populer olma, farklilik yaratma gibi kavramlari icerisinde barindirdigini dusunuyorum.

Planking Yapan Aptal arkadaslarimizdan bir kacinin resmini asagida veriyorum, varin yorumu siz yapin:

Bu haberde ayrica polisi korkuttuklarinida yazmis eleman. Bir kac tanesi polis arabasinin uzerinde planging yaptigi icin tutuklaninca bunun devaminin geleceginide dusunmus olacaklar. Bende merakla devaminda neler olacagini ve tam olarak dunyada ne kadar salak insanin oldugunuda ogrenmis olacagim :)

Konudaki Aptal ve salak kelimeleri tamamen masumcadir, daha kabalarini ben bu yaziyi yazarken icimde kullaniyorum, buradakiler en kiyilmis halleri. Bu genclerin gecklikleri nerde merak ediyorum. Ama bildigim bisey varsa oda her gecen gun salak sayisinin arttigidir :)

Aman dikkat gencler bu moda sizi rezil edebilir :)

Kategoriler
Webmaster yardım

Bandwidth nedir? Nasıl hesaplanır?

Evet arkadaşlar: madem web ile az veya çok arası olan arkadaşlar sitemi ziyaret ediyor, ben de onlara yönelik yazılar yazmaya devam edeyim o zaman.

Bandwidth , host alırken ilk baktığım özellik olur her zaman için. Peki nedir bu bandwidth? Türkçesi band genişliği olan bu terimi örnekle şöyle açıklayalım :
Sitemiz iki sayfadan oluşuyor diyelim. Birinci sayfa 50  kb , ikinci sayfa da 50 kb olsun. Sitemize bir ziyaretçi geldi. İlk sayfamızı görüntüledi. Hostumuzdan 50 kb veri çekmiş oldu ; sonra ikinci sayfaya da girdi. Bir 50 kb daha çekmiş oldu toplamda 100 kb lık veri görüntüledi. Yani band genişliğimizin 100 kilobaytlık alanını kullandı. Günlük bu siteye 500 kişi giriyor. 100×500= 100.000 kb = 100 mb. Ayda 100×30=3000 mb = 3 gb band genişliğine ihtiyaç duyuyoruz demektir.

Eğer bizim aylık bandwidthimiz 2 gb ise bu sınırı aştığımız günden itibaren diğer ayın başına kadar sitemiz kapalı kalacaktır ve “Bandwidth Limit Exceeded!” uyarısı verecektir. Yani sitenize giren ziyaretçi sayfanızı görüntülerken bandwidthinizi kullanmakta. Bu yüzden çok fazla ziyaretçi alan bir siteniz varsa ona göre bandwidth paketi olan bir hostu kullanmanızı öneririm.