Kategoriler
Güncel Haberler Günlük hayat İnternet Dünyası

Aziz Yıldırım’ın Tutuklanmasını Sağlayan Gizli Kamera Kayıtları..

Gündemdeki konulardan birisi olan fenerbahçe ile başlayan futbolda şike operasonunda zaman, kaybetmeden kötü düşünceli kişiler, mail aracılığı ile insanlara sahte mail ve dosya göndermeye başlamışlar bile. Mailin başlığı konununda başlığı ile aynı: Aziz Yıldırım’ın Tutuklanmasını Sağlayan Gizli Kamera Kayıtları..

Söz konusu mail Habertürk.com sitesinden geliyormuş gibide süslemişler. Ben Türkiyedeki kullanıcı kitlesinin artık bu konuda bilgi sahibi olduğunu ve gelen her mail’e güvenmediklerini düşünüyorum. Ama yinede konuya fazla hakim olmayan kitle epey fazla. Bu sebeple bu şekilde size mail geldiğinde, özellikle tanıdık değilse, hatta tanıdık dahi olsa ekte dosya varsa bunu açmamaya özen gösterin. Çünkü geri dönüşü olmayan bir konuda hata yapma olasılığınız yüksek.

Neler olur?
Dosyayı indirdiğinizde ve açmaya çalıştığınızda umduğunuzu bulamazsınız, en iyi ihtimal antivirüs yazılımınız bu dosyadaki kötü yazılımı temizleyecektir, yada çok güncel bir virüs ise sisteminize sızıp kişisel bilgilerinizi çalacaktır. Bunun yanında sistemde siz yada antivirüs programınız onu yakalayana kadar belirli aralıklarda kişisel şifre ve dosyalarınız gibi konularda 3. şahıslara bilgi ve mail göndermeye devam edecektir.

Bir diğeri bilgisyarınızı zombi saldırılarında kullanılmak üzere rehin alacaktır. Herşey normal şekilde çalışmaya devam edecektir ama kötü niyeli kişi başka bir yere zombi yani botnet saldırısı yapmaya çalıştığında bu saldırıya sizinde bilgisayarınızı katar, böylece hiç bilmeden bir suç işlemiş olursunuz. Saldırı yapılan yerde büyük hasar söz konusu olursa ve dava açılırsa sizin bilgilerinize erişilebilir, sonucunda para veya hapis cezası yiyebilirsiniz. Bu tarz saldırılarda bilgisayarınız yavaşlar, internete giriş hızınız azalır, takılmalar yaşamaya başlarsınız. Bu gibi konularda hislerinize güvenmeniz gerek. Bilgisayarınıza format atmadan yada internet bağlantınızı kesmeden bu beladan kurtulmanız imkansız hale gelir.

Diğer bir konuda kötü niyetli kişi tamamiyle sizin zor durumda kalmanızı ister, bu yüzden virüs bulaştığında sisteminizi komple siler, yada bozar, işlem yapamaz hale gelirsiniz, dosyalarınıza ulaşamasınız. bir sürü sorun çıkartır ki basınıza ah ben ne yaptım dersiniz.

Virüslerin bulaşma yollarının başında mail hesaplarınız gelmekte, bu yüzden maillerinize bakarken dikkatli olun,tanımadığınız birisi ise spam listesine alın ve dosyayı kesinlikle indirmeyin. Tanıdığınız kişi isede bunu teyit ettikten sonra dosyayı indirin, aksi durumda kişinin bilgisayarında virüs bulaşmıştır ve onun adına size mail gönderip, virüslü dosyayı yaymaya çalışıyor olabilir..

Kategoriler
Anketler Deneme Yazıları Güncel Haberler Spor

Şike Soruşturması Gündem de ki Yerini Koruyor

2 gün önce başlatılan ve Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırımla beraber birçok teknik direktör ve futbolcunun gözaltına alınmasıyla birlikte gündeme bomba gibi düşen ‘şike soruşturması’ hala gündemin ilk maddesini oluşturuyor.

Soruşturmayla ilgili her saat yeni bir iddia ortaya atılıyor. Polisin elinde birçok kamera görüntüsü olduğu iddiası da bunlardan bir tanesi. Polisin özellikle Eskişehir’de ki bir gece kulubünde para alış verişini görüntüleyerek şikenin belgesini elinde bulundurduğu söyleniyor. Tabiki bunların hepsi birer iddiadan ibaret.

Futbolculardan İbrahim Akın’ın kendisine maçta verimli oynamaması karşılığında 100 bin Euro teklifini kabul etmeden önce tanıdığı bir din görevlisini arayarak parayı alıp almama konusunu görüştüğü, din görevlisinin parayı almasında bir sakınca olmadığını söylemesi üzerine aracılarla Etiler’de bir kafe’de buluşarak 100 bin Euro’yu siyah bir poşet içinde teslim aldığıda yine iddialar arasında. Bu iddia bugün birçok gazetenin manşet ya da sürmanşetinde yer alıyor.

İstanbul’da ki Beşiktaş Adliyesi’nde yürütülen soruşturmanın daha çok fazla gündemde kalacağı ve beraberinde birçok gündem maddesi oluşturacağı aşikar.

En merakla beklenen konu ise; Fenerbahçe’nin ligden düşürülüp düşürülmeyeceği. Federasyon Başkanı’nın yaptığı açıklamaya göre davanın sonuçlanmasını beklemeden bu yönde bir karar alınacak.

[poll id=”11″]