Kategoriler
Genel Konular

Daldaki Armut (Çocuklar, Gençler ve de Çocuk ve Genç Kalanlar İçin:)

Biz küçük bir sahil şehrinde oturuyoruz. Ben henüz bebekken babam öğretmen olarak bu şehre gelmiş, sonra da buraya yerleşmişler.

Denize yakın bir mahallede bahçe içinde bir evimiz var. Annem babam ve iki kardeşimle birlikte yaşıyoruz.

Dedem misafir geldiğinde bahçemize meyve ağaçları dikmiş. Armut, elma, erik hatta bir de tesbih ağacımız var. O ağaçta kuru meyve gibi boncuklar büyür. Anneannem onları toplar, delerek ipe dizer ve tesbih yapar.

Baharda bütün meyveler çiçeklenir, sonra Allah o çiçekleri sulu, tatlı meyvelere dönüştürür ve biz onları afiyetle yeriz. Tabi Allah’a şükretmeyi unutmayız.

Armut ağacımız bu yıl çok az meyve verdi. Çok küçük bir ağaç ve üzerindeki armutları sokaktan geçen çocuklar koparmışlar. Kala kala bir tane armut kalmış.

Annem bunu görünce kardeşlerime ve bana tembih etti. “Sakın o kalan armutu koparmayın. İyice olgunlaştığında ben üçünüze bölüştüreceğim, hepiniz tadacaksınız” dedi.

O gece yattığımızda küçük kardeşim, “canım nasıl o armutu yemek istiyor biliyor musun, koparsam mı?” deyince ona annemin sözlerini hatırlattım. Birkaç gün daha beklememizi söyledim.

Sabah okula gitmek için hazırlandık. Ben ve kız kardeşim yakınımızdaki aynı okula gidiyorduk. Babam da okulun müdürü olduğu için onunla birlikte evden çıkıyor, hep birlikte konuşa konuşa okulun yolunu tutuyorduk.

Ayakkabılarımızı giymek için kapının önüne çıktık. Annem ve küçük kardeşim de bizi yolcu etmek için bahçedeydiler. Birden annemin ufak bir çığlık attığını duyduk. Annem hem gülüyor, hem de armut ağacını işaret ediyordu. Ne görelim, ağacın altında küçük bahçe taburesi, dalında da ısırıla ısırıla yenmiş ve sadece çöpü kalmış bir armut.

Ben hemen dönüp küçük kardeşime baktım. Belli ki bunu yapan oydu. Kardeşim mahcup mahcup anneme bakıp şöyle söyledi:

“Ama anne sen koparmayın demiştin, koparmadım ki!”

Dipnot: Bu hikayedeki kişiler hayal ürünü değil gerçeğin ta kendisidir:))

Risale Çocuk.com

Kategoriler
Günlük hayat Sağlık Toplumsal Konular

Diş Koruması ve bakımı

Dişlerin sağlığının korunması, düzenli gelişimi ve bakımı için yapılması gerekenleri aşağıdaki gibi sıralarsak;

– Yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir. Özellikle çocukluk döneminde yeterli miktarda protein; Kalsiyum, Fosfor ve flor minarelleri ile A, C, D vitaminleri içeren vitaminler ( Örneğin: Et, süt, yumurta, taze meyve ve sebze gibi ), tüketilmelidir. Daha çok içme suyuyla alınan flor, içme suyunda yeterince bulunmuyorsa düzenli olarak florid alınması gerekir.
– Elma, armut, havuç, ayva gibi meyveler ısırılarak yenilmelidir. Böylece diş ve diş etlerine masaj yapımış olur ve güçlenmeleri sağlanır.
– Fındık, ceviz gibi sert kabuklu meyveler kesinlikle dişlerle kırılmamalı, Metal ve benzeri sert cisimler ısırılmamalıdır.
– Besinler çok soğuk ve çok sıcak olmamalı, bunlar peşpeşe yenilip içilmemelidir.
– Ağız açık uyumak, ağız ve dişler için olduğu kadar solunum organları içinde zararlıdır. Bu nedenle ağzı açık uyumanın nedenleri araştırılıp geniz eti, burun kemiği eğriliği varsa tedavi olunmalıdır.