Kategoriler
Android ve haberler

Android telefonlarda virüslerden payını alıyor!

Tam olarak virüs denemez ama yakın zamanda gerçekleşen Selfmite ismindeki solucanın ciddi şekilde yayılmaya başlaması ile rahatımız kaçtı diyebilirim. Aslında bu tarz sistemlerin güvenli olması gerekli. Sonucda bir uygulama kurmak tamamen sizin elinizde ve siz herhangi bir uygulamaya yetki vermediğiniz sürece androidli yada herhangi diğer versiyonları ile ilgili bir sorun oluşmayacaktır. Tabi uygulamayı yasal olmayan sitelerden indiriyorsanız orda sorunlar çıkabilir. Ne kadar güvenilir de olsa resmi sitesinden indirmek gerekli. En azından bir sorun çıktığında kimi suçlayacağımızı biliriz :)

Konuda adı geçen Selfmite solucanı büyük ihtimal uygulama şeklinde telefonlarda yer alıyor. Bu uygulama telefon rehberinizden seçtiği 20 şanslı kişiye kısa mesaj göndererek uygulamayı indirip kurmasını ve çalıştırmasını sağlıyor. Tabi bunlar tamamen kullanıcının bilinçli yaptığı şeyler. Bu noktada uygulamanın net olarak solucan yada virüs olduğunu söylemek doğru olmaz. Kötü niyetli bir uygulama dersek ve bunu kendi bilincimiz ile telefonumuza kurduğumuzu, bulaştırdığımızı kabul edersek daha doğru olacaktır.

Android telefonlarda virüslerden payını alıyor

Aslında bakarsanız bütün işletim sistemleri güvenlidir, sonradan eklediğimiz uygulamalar ise bu güvenliği delen birer tehlike oluyor. Siz bir oyun yada farklı bir uygulama kurduğunuzda sisteminiz tarafından o uygulamaya bazı özgürlükler vermiş oluyorsunuz. Zaten android cıhazlarda bir uygulama kurarken sizden uygulamaya verilecek izinleri kabul etmeniz ve kuruluma devam etmeniz istenir. siz kabul ederseniz uygulama kurulur, etmez iseniz uygulama kurulmaz. Burda genelde kurma taraftarı oluruz, nitekim kurmayacaksan o evreye gelmezdik. Bu noktayı atlamayın arkadaşlar, eğer resmi websitesinden uygulama kurmuyorsanız, söz konusu protokolleri çiğneyen ve sizin farketmediğiniz (genelde okumayız izinleri) yetkiler verebilirsiniz uygulamaya. Canım uygulamam al benim rehberimdekilere mesaj at gibi bir yetki mesela :)

Konu androidden açıldı ama ana uygulama her işletim sistemi için geçerlidir. XP de dahil. XP yi ilk kurduğunuz gibi kullandığınızda asla bir sorun teşkil etmez ama ilerleyen zamanlarda eklediğiniz programlar işletim sistemini ve gizli bilgileriniz için tehlike oluşturur. Koskoca nükleer santrallerde bile xp yada win 2000 kullanıldığını görüyorum halaaa. yani şu yazıyı yazdığım zaman dahil. Demek ki işletim sisteminin suçu yok arkadaş. Bilinçsiz kullanım bütün bu sorunları ortaya çıkartıyor.

Aha benden öneri: Resmi uygulama sitelerini kullanın, kurduğunuz uygulamanın yetkilerini kontrol edin ve beni herzaman sevin…

Kategoriler
Android ve haberler

Google I/O günleri başlıyor – Android Wear da tanıtımda

Android Wear

Bu yılki Google I/O etkinliği 25/26 haziran tarihlerinde yani bugün yapılacak. Bildiğim ve okuduğum kadarıyla bu etkinlikte android’in yeni sürümü olan Android Wear (giyilebilir teknoloji için gelistiriliyor) ve bu işletim sistemi ile çalışan akıllı kol saatleri, etkileşimde bulunabileceğimiz uygulamalar ayrıca bir çok özelligide tanıtılacak.

Teknoloji firmalarının, giyilebilir teknoloji alanında ciddi bir yenilik olarak görüdüğü Android Wear, normal ve önceki versiyonlarına göre daha verimli olacak. En başta pil ömrü gibi görünüyor.. Çok değil daha geçtiğimiz mart ayında duyurulan Android Wear, kısa bir süre sonra Motorolanın moto 360 akıllı saatiyle beraber ona hayat verecek işletim sistemi olarak uygulamaya konuldu. Sonrasında beklendik birşey diğer firmalarında bu işletim sistemine geçerek akıllı saatlerinin işletim sistemlerini yeni sürümlerde değiştireceklerini öğrendik. Buna Akıllı saatlerinde Tizen‘i kullanan samsung firmasıda dahil olacak, Artık Android Wear ‘i tercih edecekti.

Bu yılki Google I/O etkinliği videosu

Samsung firması konferansda iki akıllı saat modeli ile öne çıkmayı hedefliyor. Söylentiler ortalıkta dolaşa dursun bildiklerimizi sizlerle paylaşayım. Bu akıllı saatlerin işlemcileri farklı olacak. İlkinde Exynos, diğerinde ise Qualcomm Snapdragon kullanılacak.

Konferansta ayrıca LG g Watch ve Moto 360‘ında resmi olarak duyrulacağını öğreniyoruz. Bekleyip görelim, konferansı sabırsızlıkla bekliyoruz. Bugün hayat Google I/O saatine akacak..

Kaynakca:

Kategoriler
Google servisleri

Google’ın Bulut Depolama Platformu Yakında Duyurulabilir!

Mobil kullanıcıların bulut depolama platformlarına gösterdiği ilgi her geçen gün artıyor. Bu alanda ön plana çıkmak isteyen Dropbox veBox, son dönemlerde ücretsiz depolama sınırını çeşitli şekillerde arttırarak kullanım oranlarını yüksek tutmaya çalışıyor. Apple‘ın iCloud ile dahil olduğu yarışta tahmin edeceğiniz gibi Google’ın eksikliği hissediliyor. Google Docs hizmetiyle bilgisayar ve mobil cihaz ortamlarında ancak 1GB’a kadar döküman ve medya depolamaya imkan tanıyan arama devinin tek çatı altında birleşmiş bir bulut platformu bulunmuyor.Mobil kullanıcıların bulut depolama platformlarına gösterdiği ilgi her geçen gün artıyor. Bu alanda ön plana çıkmak isteyen Dropbox veBox, son dönemlerde ücretsiz depolama sınırını çeşitli şekillerde arttırarak kullanım oranlarını yüksek tutmaya çalışıyor. Apple‘ın iCloud ile dahil olduğu yarışta tahmin edeceğiniz gibi Google’ın eksikliği hissediliyor. Google Docs hizmetiyle bilgisayar ve mobil cihaz ortamlarında ancak 1GB’a kadar döküman ve medya depolamaya imkan tanıyan arama devinin tek çatı altında birleşmiş bir bulut platformu bulunmuyor.

Benzer şekilde işleyen Google Music‘te de şarkılarınızı Googlesunucularına kaydedebiliyorsunuz, fakat bu alan da 20,000 parçayla sınırlandırılmış. Üstelik tüm dünya genelinde kullanılamıyor. Öte yandan diğer platformlar Android uygulamalarıyla onlarca GB depolama alanını tüketicilere ücretsiz sunuyor ve dosyaların bu uygulamalara entegre edilmiş müzik veya video oynatıcılarla sorunsuzca kullanılabilmesini sağlıyor.

Wall Street Journal’e göre; Google’ın tüm özellikleri içeren bulut platformu önümüzdeki haftalar veya aylarda duyurulabilir. Bir süredir sektörü yakından takip eden Google’ın mevcut bulut depolama hizmetlerini iyi değerlendirerek kendi servisiyle tüketicinin karşısına çıkacağı düşünülüyor. Bu duyurunun ardından belirli alanlarda özelleşmiş diğer hizmetlerin işleyişinin sürmesi bekleniyor.

Google’ın platformunun sadece belirlenen sınırdan daha fazla dosya yüklemek isteyen müşteriler için belirli bir ücrete tabi olacağı söyleniyor. Rakipleriyle benzer bir ücretsiz depolama sınırı koyacak olan Mountain View merkezli şirketin sonraki kullanımlar için daha düşük bir ücret belirleyeceği tahmin ediliyor.

Şuan için tüm özelliklerini bilmemiz mümkün olmayan bu yeni Google servisi hakkındaki detaylar için bizleri takip etmeye devam edin.

Kaynak: AndroidAndMe

Kategoriler
Günlük hayat Teknoloji

Googleden yeni proje: Evinizde herseyi Android ile kontrol edeceksiniz!

Google firmasinin gelistirdigi android uygulamalarina yenisini eklemeyi dusunen google ev teknolojilerine gozu dikmis durumda. Anladigim kadariyla insanlarin gunluk hayatlarindaki iletisimi ve etkilesimi artirma cabasinda. Buda Artik televizyonu, lambalari, bulasik makinesini v.s elimizde bulunan bir android yada pc, cep telafonundan kontrol etmemiz anlamina geliyor.

Ürün yönetimi direktörü Hugo Barra, konu hakkında ‘Evinizdeki tüm cihazları Android uygulamalarına bir bağlantı olarak görmenizi istiyoruz’ diyor. Yeni teknoloji ile kullanıcılar cep telefonları veya PC’leri ile ışıkları açıp kapatabilecek, müzik setlerine müzik inidirip ev aletlerini çalıştırabilecek.

Bu aslinda zor bir teknoloji degil. Gunumuzde bunu cok basite indirgeyen teknolojiler mevcut ancak cep telefonu ve bilgisayar gibi uygulamalara gecirilmemis. Bunun icinde ureticilerin bu projeye olumlu bakmasi ve yeni versiyon cihazlarinda uygulamaya yer vermeleri gerek.

Ben bu projede diger yan ureticilerinde teknolojiyi benimseyeceklerini dusunuyorum, cunku uzun yillar bunun hayali kuruldu insanlar tarafindan, filmler cekildi, senaryolar yazildi. Insan oglunun daha rahat ve kolay etkilesimi icin herkes elinden geleni yapiyor gercekten. Tabi bunun birazda maddi tarafi var ve %80’ini olusturuyor bu dusuncenin :) Bunuda unutmama lazim.

En guzeli fazla karmasaya yer vermeyen sade, temiz bir hayatimizin olmasidir bence.