Kategoriler
Android ve haberler

Android telefonlarda virüslerden payını alıyor!

Tam olarak virüs denemez ama yakın zamanda gerçekleşen Selfmite ismindeki solucanın ciddi şekilde yayılmaya başlaması ile rahatımız kaçtı diyebilirim. Aslında bu tarz sistemlerin güvenli olması gerekli. Sonucda bir uygulama kurmak tamamen sizin elinizde ve siz herhangi bir uygulamaya yetki vermediğiniz sürece androidli yada herhangi diğer versiyonları ile ilgili bir sorun oluşmayacaktır. Tabi uygulamayı yasal olmayan sitelerden indiriyorsanız orda sorunlar çıkabilir. Ne kadar güvenilir de olsa resmi sitesinden indirmek gerekli. En azından bir sorun çıktığında kimi suçlayacağımızı biliriz :)

Konuda adı geçen Selfmite solucanı büyük ihtimal uygulama şeklinde telefonlarda yer alıyor. Bu uygulama telefon rehberinizden seçtiği 20 şanslı kişiye kısa mesaj göndererek uygulamayı indirip kurmasını ve çalıştırmasını sağlıyor. Tabi bunlar tamamen kullanıcının bilinçli yaptığı şeyler. Bu noktada uygulamanın net olarak solucan yada virüs olduğunu söylemek doğru olmaz. Kötü niyetli bir uygulama dersek ve bunu kendi bilincimiz ile telefonumuza kurduğumuzu, bulaştırdığımızı kabul edersek daha doğru olacaktır.

Android telefonlarda virüslerden payını alıyor

Aslında bakarsanız bütün işletim sistemleri güvenlidir, sonradan eklediğimiz uygulamalar ise bu güvenliği delen birer tehlike oluyor. Siz bir oyun yada farklı bir uygulama kurduğunuzda sisteminiz tarafından o uygulamaya bazı özgürlükler vermiş oluyorsunuz. Zaten android cıhazlarda bir uygulama kurarken sizden uygulamaya verilecek izinleri kabul etmeniz ve kuruluma devam etmeniz istenir. siz kabul ederseniz uygulama kurulur, etmez iseniz uygulama kurulmaz. Burda genelde kurma taraftarı oluruz, nitekim kurmayacaksan o evreye gelmezdik. Bu noktayı atlamayın arkadaşlar, eğer resmi websitesinden uygulama kurmuyorsanız, söz konusu protokolleri çiğneyen ve sizin farketmediğiniz (genelde okumayız izinleri) yetkiler verebilirsiniz uygulamaya. Canım uygulamam al benim rehberimdekilere mesaj at gibi bir yetki mesela :)

Konu androidden açıldı ama ana uygulama her işletim sistemi için geçerlidir. XP de dahil. XP yi ilk kurduğunuz gibi kullandığınızda asla bir sorun teşkil etmez ama ilerleyen zamanlarda eklediğiniz programlar işletim sistemini ve gizli bilgileriniz için tehlike oluşturur. Koskoca nükleer santrallerde bile xp yada win 2000 kullanıldığını görüyorum halaaa. yani şu yazıyı yazdığım zaman dahil. Demek ki işletim sisteminin suçu yok arkadaş. Bilinçsiz kullanım bütün bu sorunları ortaya çıkartıyor.

Aha benden öneri: Resmi uygulama sitelerini kullanın, kurduğunuz uygulamanın yetkilerini kontrol edin ve beni herzaman sevin…

Kategoriler
Akıllı telefonlar

Kavisli telefonda neymiş? şaka gibi..

Daha yeni haberdar oluyorum böyle bişeyden. Hoş ilk düşünüldüğünde mantıklı ve güzel gelen bir ismide yok değil hani. Ama biraz kullanımına dair video izledim komediden öteye gitmez. Bu konuda Foxconn CEO’su Terry Gou‘ya sonuna kadar katılıyorum. Ne demiş abimiz? “Kavisli (curved) telefon fikri kocaman bir şakadan başka bir şey değil!”

lg-g-flex-unveiling-pics

Bu teknolojik abimiz küçükde bir araştırma yapıyor ve büyük firmalara neden kavisli tasarım diyede soruyor. En büyük firmalardan birisinin verdiği şu cevap zaten bu tasarımın tutmayacını gösteriyor:

Büyük ebatlarda akıllı telefon alan kullanıcılar, genelde cihazlarını kot ya da pantolon ceplerine koymak istiyorlar ama aynı zamanda bu telefonlar ‘popo ceplerine’ de sığabilmeli

Cep telefonunu popo çebine koyan 2 kişi tanıyorum hayatımda. Birisi öldü, diğeride toplumdan dışlandı, suan dağ hayatı yaşıyor. Ben cebimde bozuk para taşımıyorum rahatsız ediyor diye, birde popo cebime (göt cebi işde) telefon mu koyacam :) Hani unutup üstüne oturduğunuzu hayal etsenize :D

Kavisli tasarımı kafasında canlandıramayan can dostlarım için LG firmasının ürettiği G Flex akıllı telefonu için hazırlanan incelemeyi aşağıdaki videodan izleyebilirler (shiftdelete ‘e teşekkürler)

Ama şu fikir çok tutar usta, kavisli televizyon. Geçenlerde örneklerini canlı olarak görme şansım oldu, gerçekten harika bir his uyandırıyor insanda. Çok pahalılar evet ama tasarım olarak işde kavis bu teknolojiye yakışır denecek cinsden. Kavisli telefonda neymiş güldürmeyin beni, ahada gülüyom yapacak bişey yok artık :):):)

Habere birde posta yorumu ile bakmak isterseniz buraya tıklayarak sayfaya gidebilirsiniz.