Kategoriler
Akıllı telefonlar

Akıllı telefonunuzu suya düşürürseniz ilk ne yapacağınızı biliyor musunuz? – [kemalistler]

Alman Bild gazetesinde yer alan haberde, akıllı cep telefonlarını suya düşürenler için bir dizi öneri sıralandı. Haberde akıllı telefonu suya düşürdükten sonra sık yapılan hatalar da sıralandı.

Suya düşürüldükten sonra ilk yapılacak şey, telefonu kapatmak ve bataryasını çıkarmak. Sonraki işlem ise, çok kimsenin aklına gelmiyor. Telefonu kavanozda pirinç içine yerleştirmek. Telefonun nemini çekmek için pirinç birebir.

Uzmanlar suya düşen akıllı telefonu kurutmak için sık yapılan hataları da sıraladı. Cep telefonu fön ve mikrodalga gibi aletler yardımıyla kurutulmamalı.
Sıcak hava, cep telefonunun hasas elektronik parçalarına zarar verebilir.
Sıcak hava ayrıca cep telefonu içerisinde su torbacıklarının oluşmasına da sebep olabilir.
Kuruma işlemlerinden geçirilen cep telefonu, birkaç gün bekletildikten sonra açılmalı.

Kategoriler
BlackPhone

Dünyanın En Güvenli akıllı telefonu “Blackphone”

MWC 2014 etkinliğinde ilk kez tanıtımı yapılan Blackphone yakın zamanda birleşen Geeksphone ve Silent Cirçle birlikteliğinden ortaya çıkmış. Dünyanın en güvenli akıllı telefonu olarak adlandırılıyor. Hoş özelliklerini görünce bu slogana katılmamak mümkün değil. İkili görüşmelerde veya mesajlaşmalarda veri leri şifreleyerek herhangi bir sızıntı riskini ortadan kaldırıyor.

blackphone

Bu şifreleme olayını açmak istiyorum. Aynı türde bir başka blackphone akıllı telefonu ile herhangi bir iletişimde bulunursanız “kendine özel veri şifreleme özelliği” sayesinde veriler şifreleniyor. Bunun yanında backphone olmayan başka bir telefon ile iletişime geçerseniz eğer burda da Silent Circle sunucuları devreye girerek verileri şifreliyor ve sızıntı ihtimalini ortadan kaldırıyor. Ne gerek var demeyin, artık günümüzde izlenemeyen hiçbisey kalmadı. Bu telefon bence Kendini rahat hissetmeyen, güvenliğe önem veren, iş adamları veya gizli işler çevirenler için biçilmiş kaftan. Daha önceki android ve virüsler ile ilgili konumda da bahsettiğim uygulamaların yetkileri dahilinde olmayan bölümlere erişmek istemesi yada sizin farketmeden buna izin vermeniz durumunda oluşabilecek sorunlardan bahsetmiştim. Bu telefonda böyle bir sorun oluşmayacak, çünkü herhangi bir özel alana müdahale etmek isteyen uygulama olursa blakphone hemen devreye girerek işlemin gerçekleşmesini engelleyecek yada boş bilgisi gönderecek.

PrivatOS işletim sistemi: Wi-Fi güvenliği, anonim web tarama, VPN, kişiye özel bulut depolama, uzaktan silme ve koruma gibi özellikler barındıran cihaz PrivatOS adlı özel bir Android türevi kullanıyor. [shiftdelete]

Cihazın özelliklerinden de biraz bahsetmek istiyorum. Siyah polikarbonat dış kasa ile çevrili. 1-2 gb ram (bundan tam emin değilim, bazı yerler farklı bilgi barındırıyor). 4.7 inç ekran 720p çözünürlük, 5MP on kamera ve 8MP arka kamera ile geliyor. Dört çekirdekli blackphone 2.7GHZ Nvidia Tegra 4i işlemci ile güçlü bir yapı barındırıyor. 16 GB depolama alanı (ve artırılabilir) bulunuyor.

Onsipariş verenlere ilk dağıtımı yapılan blackphone 14 temmuzda genel satışa sunulacak ve meraklılarını mutlu edecek. Tabi 630-700$ civarında bir fiyat etiketide bulunuyor.