Kategoriler
Günlük hayat Günün Tarihi Kişisel makaleler Milli Görüş Toplumsal Konular Türkiye üzerine

Dtp sorunu

DTP(Demokratik Toplum Partisi) gösterdiği tavırlarla ve sergilediği görüntüyle terör örgütü yanlısı bir profil çizmektedir.Peki DTP nasıl kuruldu ve hangi toplumun temsilcisi olarak meclise girdi? amacı nedir? Sözlüksel bir bilgi olarak bakarsak Demokratik Toplum Partisi (DTP), 9 Kasım 2005 tarihinde Türkiye’de kurulan 49. siyasi partidir. Genel merkezi Ankara’nın Çankaya ilçesinin Balgat semtinde olan partinin amblemi sarı zemin üzerine, yeşil yapraklı kırmızı güldür.Amblemi ve flamaları terör örgütünün sözde Kürdistan devleti renklerini taşımaktadır.

Demokratik Toplum Partisi, Demokratik Toplum Hareketi’nin partileşmesi sonucunda kurulmuştur. Partinin kurucuları arasında Demokrasi Partisi eski milletvekillerinden Leyla Zana ve Orhan Doğan ile Cumhuriyet Halk Partisi eski milletvekillerinden Ahmet Türk bulunmaktadır.Ahmet Türk daha öncelerde darbe zamanında hapishane de işkence gören kişilerdendir ve o anları geçtiğimiz zamanlarda bir T.V röportajlarında anlatmıştır. DTP, Türkiye’de ilk defa eşbaşkanlık sistemini uygulayan siyasi partidir.PKK ya bakış açıları ise diğer partilere göre daha farklıdır.

Türkiye’de birçok sivil toplum örgütü ve siyasi partiler ile kamu kurum ve kuruluşları, Demokratik Toplum Partisi’nin PKK’nin siyasi kolu olduğunu ifade etmektedirler.

DTP’nin, PKK’nin tutuklu lideri Abdullah Öcalan’nın emirlerini yerine getirdiği söylenmektedir. DTP’li belediyeler ölen PKK’liler için düzenlenen cenaze törenlerini desteklemektedirler. DTP, PKK’yi terör örgütü olarak görmemekte; Türkiye’nin, Kürt Sorunu’nu PKK ile diyalog kurarak çözümlenmesinden yana hareket etmektedir. Ancak bu tutumları terör yanlısı hareketleri ülkeyi bölünmeye yöneltmeye çalışmak gibi yorumlanmaktadır. Bizde bu sorunun en kısa zamanda bitmesini temenni ediyoruz.

Kategoriler
Genel Konular Günlük hayat Milli Görüş Toplumsal Konular Türkiye üzerine

Demokratik açılım süreci

Bir demokratik açılım dendi bir kürt açılımı.Peki bu işin aslı nedir? Demokratik açılım iktidarın kürt sorununu çözmek için attığı, uzun yıllardır kimsenin yapmadığını yaparak Kürtlerin haklarını korumak amaçlı yaptığı projedir.Amaç iki kardeş kültürün birleşmesini sağlamaktır.Bu ülkede kürt de Türk dür,Çerkezi de Türk dür.Ancak bir takım provakatörler kürt  halkını adeta ayaklandırmaya yönelik yaptıkları çalışmalarla Kürtleri Türk milletinden ayrılıp yeni bir ülke kurmaya sevketmektedir.Bu hayallerine tabiî ki de ulaşamayacaklardır.Bu sebeplerle devletin zirvesindekiler bu açılımlara ilk adım olarak çok tartışılacak TRT-6 kanalını kurdular.TRT-6(Trt Şeş) sadece Kürtçe olarak yayın yapmaktadır ve ilk izlenimler olumlu yöndedir. Ancak muhalefet cephesinden pek olumlu açıklamalar gelmemiştir.

Daha sonraki süreçte somut bir adım atılmadı ve daha sonra kürt açılımı açıklaması geldi.İçeriği henüz belli değil ama gelişmeler sürüyor.Hatta bu uğurda DTP yetkilileri ile görüşmeler bile yapıldı.Ancak DTP liler yine bu görüşmelerden olumlu bir görüntü vermediler.Adalet ve barış vurgusu yapılsa da bu süreçte dahi DTP lilerin Terör örgütü lideri abdullah öcalan’a gidilmesi yönünde açıklamalar yaptılar.Bu arada muhalefet ve iktidar arasında çok hararetli atışmalar başladı.MHP lideri Bahçeli kapılarını bu açılıma tamamı ile kapattı.CHP cephesinden ise ilk başlarda bir açıklama yaparlarsa görüşürüz şeklindeki açıklamalara rağmen CHP de kapılarını açılıma kapatmış durumda.

Bu süreç işlerken abdullah öcalan da İmralı dan avukatları aracılığıyla mesajlar göndermeye başlaması Terör Örgütü Lideri muhatap mı alınıyor diye tartışmalar başlamıştı.Süreçte son zamanlarda ise sanki bir durgunluk yaşanıyor. İktidar tüm çalışmalarına rağmen muhalefet cephesini ikna etmeyi başaramadı.