Kategoriler
Internet Teknolojileri

Youtube de 4k (60 fps) video ve bağış alma özellikleri geliyor!

I love you youtube (seni seviyorum youtube). Gerçek bir aşk değil benimkisi ama bu dünyada asla kapanmasın istediğim proje ve sitelerden. Öyleki facebook kadar vazgeçilmez, farkedilmesede önemli bir yeri olan mutlaka bir gün kullanacağınız bu siteye harika yenilikler geliyor benden söylemesi.

Yakın zamanda dünya çevrimici video etkinliğinde youtube de yerini aldı tabiki. Bu etkinlikte öne çıkan ve tanıtılan özellikler bence uzun zaman önce olması gerekiyordu. Ancak her icad gibi youtube de kendini yavaş yavaş geliştirecek. Ona biraz fırsat vermekte fayda var dimi :)

Benim beklediğim en belirgin özelliği video sahiplerine bağış toplama imkanının gelmesi oldu. Bu konuda bir çok proje hala hayatda ancak youtubenin buna geçmesi onlar için üzücü olacak. Dünyanın en büyük ve en iyi video portalının işlerini etkileyeceğini söylememe gerek yok sanırım. Bağış sistemi sayesinde kullanıcılarında teşvik edilmesi, kullanım oranını artıracak, diğer taraftan bir nevi ticaret odaklı konumunu yükseltmeye devam edecek.

youtube vidcom 2014

Diğer bir özellikde son dönemde adını duymaya başladığımız 4k ve 60 kare/saniye (FPS) videoları desteklemeye başlayacağı oldu. Çoğu haber sitesinde gelecek yenilikler arasında gösterilsede ben çok yakın zamanda bu özelliklerin uygulamaya konulduğunu gördüm. 4k video izledim ve gerçekten görüntü kalitesi inanılmaz. Youtube yetkilileri bu tarz özellikleri daha çok oyun videoları için arz etsede bunun kullanım alanı çok geniş.
Youtube artık hayatımızda ciddi bir yeri olan, heryerde kullandığımız multimedya alanında lider bir site. Bu tarz haberleri duyacağımız kesin, youtube seni seviyorum, lütfen bizi bırakma. Tek üzüntüm telif hakları konusunda çok sertsin :) biraz özgürlük bırak bize, orjinal klip yayınlıyoruz telif hakkı yüzünden engel geliyor. Sanada suç bulmamak lazım aslında, sonucda bu telif hakkı sahibinin hakkı, seninde buna riayet etmek gerek.

Konuyu kendime çevirdim yine, siz beni bırakın başka yazılarımı okumaya devam edin..