Kategoriler
Aklımdan geçenler Deneme Yazıları Günlük hayat kompozisyon Öylesin Esti Şuan Düşündüklerim

İntiKAN 3. Bölüm

Özgürlük kaybedilince hissedilen,
Tekrar kazanılınca kullanılamayan histir.
O iki sözü Şöyleydi: Baban Öldü…

Büyük bir şoka girdim.Bugün bile hala o şoku üstümden atamam.Düşünsenize karşınıza biri geçmiş.Tanımadığınız etmediğiniz bir insan size babanızın öldüğünü söylüyor.Gerçekten dehşet bir şey bu.Bunu düşünmek için hayal gücü bile yetmez diyebilirim.Size gözlerim dolarken şöyle devam edeyim.O iki kelimeyi duyduktan sonra biraz soğukkanlı gözükmeye çalıştım.Fakat bu karanlık yere dizi izlemek için gittiğim evden gelmişim.Karşımda sesini bile yeni duyduğum bir adam ve bana öyle şeyler söylüyor ki donup kalıyorum.Adam bile uzun süre durdu bu sözlerden sonra.

Soğukkanlı gibi gözükmeye devam ettim.İçimde başarıyormuş gibi bir his olmasına rağmen karşımdakilerin şokumu anladığı hissediyordum..Kekeleyerek ”Şaka mı bu?” demeyi başarabildim.Adam karşımda oturmuş kafasını iki yana salladı ve ” Eğer şaka olsaydı baban seni buraya getirmemize izin vermezdi” dedi.

‘Üzgünüm babasız yaşamayı bilen bir kişi olarak bu haberi en azından ben vermek istedim sana’ dedi.Ben  böyle hatırlıyorum o kabus dakikalarını kim bilir daha adam neler dedi de ben bu kadarını anladım.Ya da bu kadarını hatırlıyorum.O an yukarıdaki camlara doğru bakıp babamın sabah ki halleri önümden geçiyordu.Özellikle de o son cümlem

”Ölünce öğreniriz mesleğini” deyişim.İki kulağımda çınlıyordu.Babamı geçmişte ki televizyonlar gibi siyah beyaz hayal edebiliyordum anca.Artık hep öyle mi olacaktı ? Sadece siyah-beyaz hayallerde mi buluşacaktık?Yoksa hala renkli hayatta mıydı?Adama bakıp ” Sen iki kelime ettin diye babamın öldüğüne nasıl inanırım ” dedim. Adam ‘Şu torbaları getir Allah aşkına” dedi Adamlarından birine. Ayrıca ekledi: ”Birde polis olacaksın.Birde böyle bir babanın oğlusun.Ellerini bağlamışlar.Seni karanlık bir yere getirmişler.Hatta öldüresiye döveceklerken gelip ben seni kurtarmışım.Sende bana gelip inanmıyorsun.Baban hep derdi: ‘O biraz dayak yemeden adam olmaz’ diye de bakalım neler görücez daha” dedi.

O bunları söylerken geçmiş zaman kullanması beni deli ediyordu.Kendini bu kadar inandırmış olamazdı ya.Umudum tükenmiş üzereyken torbaları getirdiler.Torbaları artık kafama takmıyordum.Babam ölmüştü.Bundan daha kötü ne çıkabilirdi ki.Hayatta kimin için yaşayacaktım ben derken adam benim içimden geçenleri okurcasına: ” Bunun için yaşayacaksın” dedi.Babamın başıydı torbadan çıkan.Bunu yazmak ne kadar iğrenç bir duygu bilemesiniz.Fakat artık kana o kadar alıştım ki.Bunu o kadar tekrarladım ki.20 kişinin kafasını gelin önümde kesin artık bana bişi olmaz.Düşünsenize yirmi yıl boyunca her gün o görüntüyle uyanıp onla uyuduğunuzu.Fakat o zamanlar böyle değildim.O görüntüyü gördüğümde şüphelerim bile donmuştu.O görüntüyü diğerleri 1-2 saniye görmüştü.Fakat ben onu 20 yıl gördüm..

Adam torbayı yere koydu.Sanki Poşetin İçinde Oyuncak varmışcasına duvara yaslamaya çalışması da beni uyuz etti.” Düzgün davranır mısın? O torbaya ” dedim.” Adam özür dilercesine torbayı düzeltti.Şimdi adamın ne diyeceğini merak edercesine soğukkanlı bir şekilde ”Eee benden isteğin nedir? Hayatımı Mahveden adam” dedim.”Ben hayatını etkilemedim. Sadece Etkileneceği haberi verdim ” dedi.

‘Şimdi de senden şunu istiyorum.Bizde işler babadan babaya geçmez.Fakat senin baban işini bitirmeden gitti bu dünyadan.Sana hem İntikam hemde güzel bir hayat vadediyorum” dedi.Babamın ölümü  ve güzel hayat kelimelerinin aynı günde geçmesi anca bir komedi filminde olurdu herhalde.” Güzel şeyler vaat ediyorsun da ben babamın öldüğü günde güzel hayattan bahsedemem” dedim.Bana ” Zaten uzun süre buradasın rahat ol uzun uzun düşün” dedi ve tüm adamları alarak bu fabrika vari yerden ayrıldı.

3 Gün sonra…

Hayla bir ses bir seda yoktu.Fakat bugün önemli şeyler olacağını hissediyordum.O an kapı açıldı.3 gün boyunca hiç açılmayan o kapı açılmıştı.Burada olmama rağmen buna sevinmiştim.O sesin bana yaklaştığını ve ellerimdeki ipi kesmeye çalıştığını hissettim.Kız ipi keserken ”Seni buradan kaçırıcam merak etme” dedi.İpleri çözdükten sonra kapıya yöneldik.Kapıyı Açıyorduk.Ben şoktaydım.Kimdi bu kız?Üç Gündür tek başına yaşayan bir insan olarak konuşamadım.Kapıyı aralarken içimde değişik bir his vardı.Özgürlük hissi.Üç gün önce içimde böyle bir hissi de yaşayacağım aklıma gelmezdi.

Kapıyı açtık ve…

3. Bölüm Sonu…

Yorumlarınızı ve kapıyı açtıktan sonra başımıza gelecekler hakkında yorumlarınızı bekliyoruz.

Okumayanlara 2.Bölüm
Okumayanlara 1. Bölüm

Kategoriler
Hayat üzerine

Çocukluğun Geçti, Gençliğin Bir Hiçti (3. Bölüm)

III. Bölüm

Temcit pilavı gibi olan tek şey Zehra’nın eşofmanı değildi ki. İnsanın acıları da sürekli hatırlanıyordu. Benim de acılarım vardı. Esra’ya ne kadar benzediğini düşündüğüm bir kız kardeşim daha. Ama o, onu hiçbir zaman göremeyeceğim kadar uzağa gitmişti. Ben sadece… Beni özleyip özlemediğini merak ediyordum.

  O özlemiş midir bilmiyordum ama ben hep özlüyordum. Bir gün okul çıkışı Zehra’ya söylemeden gitmiştim. Kardeşimle baş başa kalmak istiyordum. Yine yürüyerek gittim. Zehra’nın bulduğu parktan birkaç papatya koparıp yola koyuldum. Mezarlığa girdiğimde hiç saymadan direkt kardeşimin yanına ilerledim. Gözüm bir çıplaklığa takıldı. Daha geçen hafta üzerine kalp şeklinde dizdiğimiz rengârenk çiçeklerin hiçbirisi yoktu. Hemen kuruyamazlardı ki, hem kurusalar bile iskeletlerinin burada olması gerekmez miydi? Sağa sola bakındım yoktu… Üstelik çimenlerde yoktu. Sanki yolunmuş gibiydi. Ne kadar çirkin olmuştu böyle? Bunu kim yapmıştı. Kim, benim kardeşimin çiçeklerini almıştı?  Emindim… Bir sürü çiçekle kalp yapmıştık. Herkesten şüphe duydum. Bir zanlı bulmak istedim. İnsan sıkıştığı durumlarda hatayı hep birilerinde arar ya, işte öyle. İçimde bir yerlerin art arda kırıldığını hatırlıyorum. Papatyaları bırakıp, oradan uzaklaştım… Yol boyunca ağlamak istedim ama koşmam gerekiyordu. Hızlı… Çok hızlı…

* * *

  Anneme sormaya çekinirdim. Acaba Zehra’yı özlüyor muydu? Yoksa Esra, Zehra’nın yokluğunu hissettirmiyor muydu? Esra… Seni pembe yaratık. Ne kadar da büyümüştü. Hiç bana benzemiyordu ki. Saçlar lüle lüle, sarı sarı… Uzun boylu ama zayıf… İncecik bir çizgi gibi duran dudakları vardı. Zehra yokken hiç ağlamıyordu. Belki de Zehra, Esra’nın rüyalarına girip onu sakinleştiriyordu. Keşke arada bir bende Zehra’yı rüyamda görebilseydim. Ben sadece… Beni özleyip özlemediğini merak ediyordum…  Görmeden özlenir mi, onu da bilmediğim halde? Bir gün… Eminim bir gün buluşacağız. Ettiğim dualar semada beni bekliyor olacak. Ve o zaman ümitlerim, dokunduğum yerlerden kırılmayacak…

3.Bölüm Sonu