Kategoriler
Wordpress

WordPress 3.5.1 güvenlik güncellemesi yayınlandı.

Net’e girdiğimde Alper Kanık vasıtası ile haberdar olduğum wordpress’in yeni versiyonunun yayınlandığını sizlere duyurmak istiyorum. Güvenlik açıkları ve bir kaç iyileştirme için çıkartılan ara sürümlerden bir tanesi. Bu yüzden wordpress sisteminizi bu versiyona yükseltmeniz önemli, çünkü bu versiyonlar genelde güvenlik açıklarının giderildiği ve hataların kapatıldığı güncellemelerdir.

Bu versiyonda 37 den fazla güvenlik açığı ve ona bağlı hata mesajları düzenlenmiş, giderilmiş. Upload uygulamasında ve shorcodes alanındaki XSS açıkları giderilmiş, bunun yanında SSRF yöntemi ile pingback sorunları halledilmiş.

Editörle ilgili HTML sorunları ve Media alanındaki bir kaç tarayıcı uyumsuzluğu çözülmüş. bunlar son dönemde benimde başıma gelen sorunlardan biriydi. İyileştirilmesi çok iyi olmuş.

Çoklu blok uygulaması ile ilgili güncelleştirmeler ve iyileştirmelerde mevcut. Değiştirilen ve düzenlenen dosyalar arasında tema ve dil dosyaları bulunmuyor, bu yüzden güncellerken heycan yapmayın herhangi bir tasarımsal değişiklik söz konusu olmayacak..

WordPress 3.5.1 sürüm notlarına buradan ulaşabilirsiniz.