Kategoriler
Doğa ve Yaşam Dünya ülkeleri Fotoğrafcılık Güncel Haberler Günlük hayat İnternet Dünyası Resim galerileri Teknoloji

Dünya’daki en güzel mikroskop fotoğrafları [2009]

Bir forum sitesinde gezerken okudugum bir konuyu paylasmak istedim. Nikon firmasinin her sene gerceklestirdigi dünya’daki en güzel mikroskop fotoğrafları yarışmasi (Small World photomicrography competition) 2009 yili ayagi sonuclandi. isteyen arkadaslar buradan Nikon firmasinin yarismaya ozel hazirladigi ve diger fotograflarida sergiledigi sitesine gidebilirsiniz. 22 Ekimde sonuclanan ve 2000 fotograf’in yaristigi bu yarismada dereceye giren ilk 5 fotografi asagida listeliyoruz. Her resim icin gerekli aciklamayida ekliyorum. iyi seyirler.

Kategoriler
Genel Konular Güncel Haberler Günlük hayat İnternet Dünyası Resim galerileri Teknoloji

Los Angeles 2009 Otomobil Fuarı Araba Resimleri

Los Angeles 2009 Otomobil Fuarı basladi. Epey guzel arabanin sergilendigi fuarda gercekten nefes kesen otomobiller var. Benim favorim Turuncu jip. Hefesimi kesti diyebilirim. Yanindaki bayani dahi golgede biraktigini soylemekten kendimi alamayacagim :) Genelde spor agirlikli olan fuar gercekten gidilmesi ve gezilmesi gereken bir yer. Bana yakin olsaydi gidecegimi cok iyi biliyorum. Artik o fuari gezme serefine nail olan arkadaslarim bu yaziyi okuyorlarsa bir kac yorumda bulunabilirler. Sizi daha fazla meraklandirmadan Fuarda bulunan otomobillerin fotograflarini ekleyelim. Iyi seyirler.

Kategoriler
Genel Konular Günlük hayat Günün Tarihi iletişim Teknoloji Türkiye üzerine

CeBIT Eurasia açılışa gün sayıyor!

Avrasya’nın en büyük dijital ve teknoloji platformu “CeBIT Bilişim Eurasia” 7-11 Ekim 2009 tarihleri arasında “Tüm Sektörler Bilişimle Buluşuyor” sloganıyla kapılarını 10. kez açacak.
 
CeBIT’in bu yılki içeriği, yenilikleri, onuncu yıla özel projeleri hakkında bilgi vermek amacıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan HİFAŞ Fuar Direktörü Orkunt Yozgat, Türk şirket ve girişimcilerinin küresel rekabetin güçlü oyuncuları arasında yerini alması için büyük bir fırsat sunan CeBIT Bilişim Eurasia için geri sayımın başladığını söyledi.
 
Fuarın, geçen yıl 70 bini profesyonel olmak üzere toplam 159 bin 302 kişi tarafından ziyaret edildiğini belirten Yozgat, bu ziyaretçilerden 5 bininin genel müdür ve firma sahibi, 70 binin ise profesyonel olduğunu kaydetti.
 
CeBIT Bilişim Eurasia’da, krizde açılan yaraların bilişim teknolojileri ile nasıl sarılacağının gözler önüne serileceğini anlatan Yozgat, fuarda “İş Dünyası”, “Tüketici Elektroniği” ve “Dijital Yaşam” olmak üzere 3 ana bölümün yer aldığını dile getirdi.
 
Yozgat, CeBIT Bilişim Eurasia’nın önceki yıllardan farklı olarak bu yıl iş dünyası bölümündeki yeniliklerle ve uluslararası katılımda görülen artışla ön plana çıkacağını belirterek, global ekonomik krize rağmen belirledikleri hedeflere ulaştıklarını, katılımcı sayısı ve yabancı katılımcı gibi konularda krize rağmen büyüme gösterdiğini ifade etti.
 
Toplam 60 bin metrekare alanda 12 tematik bölümde hazırlanan CeBIT Bilişim Eurasia’da, Türk mühendislerce yapılan Ar-Ge çalışmalarının yanı sıra iletişimde yeni bir dönemi başlatan 3G dünyasına ait en yeni ürünlerin de yer alacağını vurgulayan Yozgat, tüketicilerin kendilerine yönelik teknoloji ürünlerini çeşitli indirim ve düzenlenen kampanyalarla satın alabileceklerini ifade etti.
 
Yozgat, Belediye, kamu kurum ve kuruluşlarının, bakanlık ve valiliklerin yer alacağı 5’nci salondaki “Kamu Sektörü” tematik bölümünde, Başbakanlık, Ulaştırma Bakanlığı ve Ak Parti’nin bilişim altyapısı ile geliştirdikleri özel uygulama ve hizmet çözümlerinin de ziyaretçilere tanıtılacağını kaydetti.
 
Bu yıl fuara aynı zamanda “Kurumsal Sosyal Sorumluluk” temalı yeni bir bölümün de katıldığını vurgulayan Yozgat, “Bu bölümde katılımcı firmalar, vatandaşlık bilinci içinde gerçekleştirdikleri kurumsal sosyal sorumluluk projelerini ziyaretçilere tanıtacaklar” dedi.
 
AVRASYA’NIN BİLİŞİM BAŞKENTİ
Aralarında Amerika, Almanya, Fransa, İtalya, Kore ve Rusya’nın da bulunduğu toplam 22 ülkeden uluslararası katılımcı ve ziyaretçinin yer alacağı CeBIT Bilişim Eurasia, kurumlara farklı pazarlara açılmak için yeni fırsatlar sunacak.
 
Farklı sektörlere yönelik kurumsal çözümlerin tanıtılacağı İş Dünyası salonlarında ticari yazılımlardan, mobil iş çözümlerine, bankacılık ve finans uygulamalarından, telekom altyapısı ve Ar-Ge teknolojilerine kadar birçok konu ele alınacak.
 
Tematik bölümlerin yanı sıra forum alanlarıyla geleceğin iş dünyasının masaya yatırılacağı CeBIT Bilişim Eurasia ile aynı mekanda, Avrasya’nın en büyük uydu iletişimi, yayıncılık ve TV sektörü fuarı olan Broadcast, Cable & Satellite fuarın 8,9 ve 10’ncu salonlarında gerçekleşecek.
 
Dizüstü bilgisayarları için geliştirilen 3G uygulamalarının yanı sıra en yeni donanım, biometrik sistem, ofis ekipmanı ve yazılımların sergileneceği “İş dünyası” bölümünde, şirketler uluslararası arenada iş birliği yaratma fırsatı bulacak.
 
Geçen yıl yaklaşık “2 milyar dolarlık” iş bağlantısının yapıldığı CeBIT Bilişim Eurasia’da çeşitli sektörlerde hizmet veren, satın alma yetkisi olan 220 üst düzey yönetici ve 440 dolayında da uzman seviyesinde şirket yetkilisi İstanbul’da bir araya gelecek.
 
DİJİTAL DÜNYANIN EN YENİLERİ
Hem iş hem de tüketici elektroniği ve dijital yaşama ilişkin teknolojilerin tanıtılacağı 6 numaralı Tüketici Elektroniği salonunda, günlük hayatta ve iş ortamında kullanılan navigasyon, dijital görüntüleme, dijital eğlence, donanım ve çevre bilimleri, ev sinema sistemleri, akıllı ev sistemleri ve otomasyonlar tanıtılacak.
 
TÜBİTAK‘ın da, Türkiye’deki Türk mühendislerce yapılan Ar-Ge çalışmalarıyla yer alacağı 6’ncı salonda, iş ve kariyer, e-Sağlık ve kamu sektörü bölümlerinin yanı sıra önceki yıllardan farklı olarak Webciety tematik bölümü de bulunacak.
 
Online sosyal ağ, e-ticaret firmaları, online pazarlama firmaları ve yazılım tedarikçilerinin yer alacağı Webciety tematik bölümünde pazarlama profesyonellerinin yanı sıra halkla ilişkiler, sosyal ağ kullanıcıları, medya ve blog yazarları bir araya gelecek.
 
Fuarda son kullanıcılara hitap eden ve 7’nci salonda konuşlandırılan “Dijital Yaşam” bölümünde ise, dijital sistemler, mobil ürünler, servisler, yazılımlar ve uygulamalar sergilenecek.
 
Geçen yıllardan farklı olarak Bilişim Market’in de bu bölümde konumlandırıldığı fuarın 7’nci salonunda telekomünikasyon hizmetleri ön plana çıkacak.
 

11 Ekim Pazar günü sona erecek CeBIT Bilişim Eurasia’ya giriş ücreti tam 20 TL, öğrenci ise 10 TL olarak belirlendi. 

Kaynak

Kategoriler
Genel Konular Günlük hayat Java Programlama Program Anlatımları Programlama Dilleri Seminerler Teknoloji

Java teknolojileri Saatleri – 15 Ekim 2009

Java Teknolojileri ve Programcıları Derneği tarafından bu ay 6.kez düzenlenecek olan Java teknolojileri saatleri 15 Ekim 2009 perşembe günü Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş kampüsünde gerçekleştirilecektir. 

 
Ekim 2009 ayı için konuklar ve konular :
 
Seminer salonu : 19.00 – 19.45
Natali Yeşilbahar (XING Türkiye İş Geliştirme ve Satış Müdürü)
 
Seminer salonu : 20.00 – 20.45
Emre Sokullu
 
 
EKÜ salonu : 19.00 – 21.00
Taner Diler
 
Seminer salonu : 19.00 – 19.45
Natali Yeşilbahar (XING Türkiye İş Geliştirme ve Satış Müdürü)
 
 
İletişimi, teknolojiyi ve yenilikleri takip etmeyi çok seven Natali Yeşilbahar, tüm kariyerinde pazara farklı ürünler sunan ekiplerde satış pozisyonunda çalışmıştır. Şu anda Avrupa’nın en büyük iş sosyal ağı XING’in İş Geliştirme ve Satış Müdürü’dür. Aynı zamanda Mobile Monday İstanbul’un Yönetim Kurulu Üyesi ve Organizatörü görevini yürütmektedir. Ülkemizin internet oskarları olarak kabul edilen Altın Örümcek Yarışmasında, nataliyesilbahar.com web sitesiyle, birincik ödülünü kazanmıştır. Natali Yeşilbahar, sitesinde sosyal medya, internet ve mobil iletişim konusundaki projeleri ve bu yeniliklerin kişi ve kurumlara sağladıkları fırsatları yazmaktadır.
 
Konu : Dijital Kariyerin 7/24 Senin İçin Çalışıyor 
 
Dijital dünyada kendinizi ve kurumunuzu tanıtmak
İnternet dünyasında farklı profiller ve yönetimi
Sosyal iş ağlarında, işinizi büyütmenin yolları
 
Konularını anlatacak olan Natali Yeşilbahar, sosyal ağların sihirli dünyasının kariyeriniz ve işiniz için yaratabileceği değerleri anlatacak.
 
 
Seminer salonu : 20.00 – 20.45
 
Emre Sokullu
 
Emre Sokullu is the founder and CEO of San Francisco, Istanbul based social groupware startup, GROU.PS
Under Emre’s management, GROU.PS has raised $2M in venture capital and become a premier do-it-yourself social networking destination with more than 2.5M monthly unique visitors and 60M monthly page views – with 25% of its traffic originated from USA. GROU.PS has also created an exclusive technology which makes it far more customizable than its competitors. The company has brought countless innovations to its field, including the first subscription based business model, which also allowed the company to reach the break even point at a very early stage, in a down economy.
Prior to founding GROU.PS, Emre managed the West-Coast and blogosphere-wide marketing efforts of the $25M funded semantic search startup hakia, wrote for one of the world’s top 20 blogs, ReadWriteWeb, and took a temporary research position at Wordnet Project in Princeton University.
Emre’s first project Turkix, which was a Windows-like Linux distribution for the Turkic desktop OS market, became a part of Armador AS and sold bundled with Turkey’s leading laptop producer Datron’s mainstream models. He also served in thin client transformation of Tupras, one of Europe’s biggest energy companies.
Emre is a big open source entusiast. He led the local efforts of Apache Software Foundation in Turkey and participated many international open source projects like KDE, Mandriva, Red Hat, RPM.
Emre can be found blogging at http://www.emresokullu.com 
 
Konu : Scalability in social network 
 
 1. Büyük sistemler nasıl scale edilir. 
 2. Gelecekte neler var ? 
 3. Hangi firma kendi sistemini nasıl scale ediyor.
 4. Diğer teknolojiler hakkında bilgi.
 5. nginx nedir ? 
 6. tornadi nedir ? 
 7. infobright nedir ?
 
 
EKÜ salonu : 19.00 – 21.00
 
Taner Diler
 
Software developer / engineer on Java Platforms since 2002. I have been developing web based applications on many JAVA platforms: Core JSP (MVC-1), Struts (still working on Struts), EJB 3.0 on JBOSS, Spring & Wicket. Refactoring badly designed projects – separating of layers (persistence, service, business, web layer; performance tunning …- by using code refactoring technics supported with Design Patterns. Obtaining performance improvements by correcting wrong usage of ORM technologies and JAVA components. Managing of SVN -branches, merging and releasing- and software deployments.
 
Konu: Maven, Spring, Hibernate ve wicket entegrasyonu
 
 1. Maven nedir ?
 2. Spring nedir ? 
 3. Hibernate nedir ? 
 4. Wicket nedir ? 
 
Etkinlik Takvimi: jtpd.org