Kategoriler
Biyografi

EN SON USTA IP MAN – Ron Heimberger’in Kaleminden (1893-1972)

EN SON USTA IP MAN
(1893-1972)
Ron Heimberger’in Kaleminden
1

Ip Man (Yip Man) 17 yaşında liseye başvurmuştu ve Saint Francis Koleji’ne gidebilmek için Hong Kong’a gitmişti. Aynı zamanlarda Hong Kong’u yöneten İngilizler, Hindistanlı ve Pakistanlı polisleri de Hong Kong’u yönetmek için kullanıyorlardı. Polisler Çinli insanları koruyup desteklemedikleri gibi kimi zaman da nerdeyse gaddarca davranışlarda bulunuyorlardı. Bir gün Ip Man ve bir sınıf arkadaşı okula giderlerken Çinli bir bayanı tartaklayan bir Hindistanlı polisle karşılaştılar. Sonra iki çocuk polise, ancak kadının bir hırsız ise veya herhangi bir başka suç işlemişse polisin söz konusu şahsı nezarete atması için geçerli sebepleri olduğu; fakat kadın bir hırsız olsa bile, polisin onu tartaklamaya hakkı olmadığını söylediler. Kaldı ki kadın zaten bir suç işlememişti ve polis ona karşı çok acımasızca davranıyordu. Polis memuru Ip Man’ı sadece bir çocuk olarak görüp ona bir yumruk savurdu. Ne yazık ki polisin, Ip Man’ın 4 yıllık kung-fu öğrenimi görmüş olması gibi bir avantajından haberi yoktu. Ip Man polis memurunun saldırısına, sınıf arkadaşına çok basit gibi görünen bir hareketle karşılık vermesine rağmen, polis memuru yüzü kan içinde yere yığıldı. Ip Man ve arkadaşı çok hızlı bir şekilde okula koştular.

Ip Man’ın sınıf arkadaşı, onlarla aynı binada yaşayan yaşlı adama o gün olanlardan bahsetti. Yaşlı adam (ki o da Foshan’lıydı) genç adamdan Ip Man’in yaptığı hareketleri göstermesini istedi. Genç adam yaşlı adama hareketleri gösterdiğinde, yaşlı adam Ip Man’ın sınıf arkadaşına, Ip Man’ın kendisini görmeye gelip gelemeyeceğini sormasını istedi.

Ertesi gün Ip Man ve sınıf arkadaşı yaşlı adamı görmeye gittiler. Yaşlı adam, Ip Man’a Foshan’da ne tür kung-fu dersi aldığını sordu. Ip Man, dünyadaki en iyi kung-fu türü olduğunu, fakat anlatmaya çalışırsa O’nun anlamayacağını söyledi. Adamın ikna çabalarından sonra Ip Man yumuşadı ve yaşlı adama Wing Chun adında, meşhur bir kung-fu eğitimi aldığını söyledi. Yaşlı adam, Wing Chun hakkında bazı şeyler duyduğunu ve burada bu sanatı öğreten Chan Wa Sheun adında bir kişi olduğunu söyledi. Yaşlı adam Ip Man’dan kendisine Siu Lim Tau form hareketini göstermesini istedi. Gösteriden sonra yaşlı adam “o kadar da müthiş bir şey değilmiş” dedi. Bu Ip Man’i mutlu etmedi çünkü o, dünyanın en iyi kung-fu stilini yapığını düşünüyordu.

Sonra yaşlı adam Ip Man’dan kendisine Chun Kiu form hareketini yapmasını istedi. Yaşlı ve genç adamların arasındaki saygı ilk karşılaştıklarında daha fazlaydı. Ip Man, yaşlı adamın isteklerinden açıkçası çok mutsuz oldu fakat bir şekilde razı olmak zorunda kaldı. Gösteri sırasında yaşlı adam başını sallayarak “çok iyi değil” dedi. Bu Ip Man’ı çok çok mutsuz etti. Bu noktada yaşlı adam, Ip Man’dan Biu Gee form hareketini yapmasını istedi. Biu Gee form hareketini bilmediğini yaşlı adamın bilmesini istemediği için kendisine bunu göstermek istemediğini söyledi. Sonra yaşlı adam Chi Sau formunu birlikte yapmalarını istedi. Ip Man bunu, sonunda yaşlı adama bir hareket öğretebileceğini düşünerek sevinçle kabul etti. Ip Man bir yumruk attı. Yaşlı adam yumruğu kolayca karşıladı ve Ip Man’ı öbür tarafa fırlattı. Ip Man kalktı ve yaralanan onurunu kurtarmak için başka bir yumruk atmaya teşebbüs etti. Bir kez daha yaşlı adam yumruğu karşıladı ve Ip Man’ı yan fırlattı. Ip Man tekrar kalktı ve öfkelendi.

Ertesi gün Ip Man’ın arkadaşı ona, yaşlı adamın kendisini görmek istediğini söyledi. Fakat Ip Man onunla hiçbir şey yapmak istemedi ve arkadaşına hayır dedi. Arkadaşı yaşlı adama Ip Man’ın cevabını bildirdi. Buna karşılık yaşlı adam Ip Man’ın arkadaşına şöyle dedi: “Ip Man benim kim olduğumu bilir. Ben Leung Bik”. Ertesi gün Ip Man’ın arkadaşı derste, dün gelen kişinin ismini söyledi ve Ip Man ayağa fırladı ve dersin bitmesini beklemeden çıkarak dosdoğru Leung Bik’in evine gitti. Ip Man çok heyecanlıydı. Çünkü Leung Bik O’nun Si Pak’ıydı (yani büyük amcası, onun öğretmeninin öğretmeninin en genç oğlu, Leung Jan).

Leung Bik, Ip Man ile beş yıl boyunca yaşadı ve bütün Wing Chun sistemini öğrendi. Hayatı boyunca Ip Man Leung Bik’i Si Pak olarak tanımladı. Her iki kung-fu hocası da aynı kung-fuya sahip olmalarına rağmen, farklı öğretme tekniklerine sahiptiler. Chan Wa Shun, metaforları ve anlayışı daha çok dünya üzerine kurulu olan, nispeten eğitimsiz bir insandı. Diğer yandan, Leung Bik iyi eğitimliydi ve metaforları ve anlayışı felsefe tarafından şekillendirilmişti. Wing Chun prensiplerini anlayışı, kung-fu kardeşi Chan Wa Shun’dan daha derin ve daha rafine idi. Leung Bik öldüğünde, Ip Man Hong Kong’da kazandığı bilgi birikimiyle kung-fu kardeşlerine yardım etmek için Foshan’a döndü.

1942’de Ip Man kendini kıtadaki komünist yönetimden uzak tutmak için Hong Kong’a geri döndü. Ip Man’ın bıraktığı hediye bugünün birçok savaş sanatında bulunmayan bir erdem mirası ve onurdu. Ip Man 1893’te Çin’de doğdu ve Wing Chun eğitimine 1903 dolaylarında başladı. Kesinlikle, eski ve yeni metotlar arasındaki bağlantıydı. Onur ve erdemin eski yöntemlerini genel bir savunma sanatıyla bir araya getiren köprüydü. Ip Man olmasaydı, Wing Chun bugün kayıptı. Ip Man Wing Chun’u tüm dünyada insanların en kötü şekillerini bile öğrenmesini isteyecek kadar popülerleştiren kişi olmasının yanı sıra, kendisi Wing Chun’u Grandmaster Leung Jan’ın oğlu Leung Bik’den öğrenen tek takipçiydi. Hatırlayacak olursanız, Leung Jan iki oğlu (Leung Chun ve Leung Bik) ve Chan Wa Shun olmak üzere sadece 3 kişiye öğretmişti. Leung Chun asla kimseye öğretmedi. Leung Bik sadece Ip Man’a öğretti. Ve Chan Wa Shun, Ip Man ve az miktarda kişiye öğretti. Ip Man bütün sistemi detaylı ve derin bir çalışmayla öğrendi. Leung Bik soyundan dolayı Ip Man, Wing Chun Grandmaster’ı unvanını hak talep edebilirdi. Ama etmedi. Ip Man savaşçı bir erdem içinde özel olarak eğitilmişti. İlk öğretmenini, daha sonraki öğretmeni Leung Bik’den daha fazla şey öğrenmesine rağmen, Sifu’su olarak kabul etti. Böyle yaparak, kung-fu kardeşlerini, hocalarını ve Wing Chun’u onurlandırdı. Ip Man geleneğin ve onurun Wing Chun’daki rolünü kavradı.

Buradan alinti