Kategoriler
Güncel Haberler Günlük hayat Günün Tarihi Türkiye üzerine

15 Temmuz istanbul Caz Festivali ve Aynur Doğan

Üzülüyorum, neden mi ? Yazarlarımızın daha ne konseri olduğundan bile haberinin olmadığı bir konu hakkında densizce konuşmalarından ötürü. 15 Temmuzda istanbul da Caz Festivali kapsamında bir konser veriliyor. Konserin ismi “Müjeres de Agua – Suyun Kadınları“. Bu konsere Akdenizin divalarının katıldığı tanımıda yapılıyor ayrıca resmi sitesinde. Komik neden mi? Türkiyede akdeniz bölgesi adına düzenlenen bir konserde türkçe şarkı yerine kürtçe şarkının söylenmesi. Kürt sanatçıya karşı değiliz, kürtçeyede karşı değiliz ama koskoca akdeniz bölgesinden Türkçe şarkı yada türkü şöyelecek bir tanemi kadın bulamadınız ey reziller. Resmen acımız üstüne acı katip, olay çıkartmak için yapılmış bir kumpaz, komplodan başka birşey değildi bu. Aynur doğan ismini duyan o konsere türkçe şarkı dinlemek içinde gider. siz türkçe şarkı beklerken sadece kürtçe şarkıların söylenmesi üzmez mi bizi ? bu nedemek oluyor ? Benim ülkemde benim bölgem adına bir konser veriliyor ve bu konserde türkçe şarkı söylenmiyor, üstüne 13 şehidin verildiği bir günde sadece kürtçe şarkı söyleniyor. Bazı kesim diğer diller için neden tepki gösterilmedi tarzında eleştiri yapmasın lütfen, konu Türkiye içindeki bir sorunun temelini oluşturan, insanları ayıran bu iki yüzlülük tablosu. Kürtçe, türkçe bizim için kardeş diller, ama ana dilimizde de neden yer verilmediği konusu bizi delirten, sandalyeleri, petsişileri protesto aracı olarak kullanmamıza neden olan şey..

Şimdi kendini bilmiş ve alim ilan eden gazete veya website yazarlarına sesleniyorum. Biliyorum entellektüel takıldığınız kadar konuyla biraz ilgilenseniz bunun ne kadar kışkırtıcı bir durum olduğunu anlar, o konserde Aynur doğan’ı protesto edenlere hak verirdiniz. Neden türk sanatçı yoktu? ve neden türkçe türkü veya şarkı söylenmedi? Bunun sorularını sormadan direk gündemi takip ediyorum desinlerine gelip, gündemde kalma çabalarınızdan başka bişey değil bu dalkavukluğunuz. Hala Aynur doğan’a sahip çıkıp türkçe’nin akdenize özgü bir konserde neden kullanılmadığını sorgulamayanlar, kendi bilmişlikleri içinde kaybolmuşlar.

Konserde bulunanların isimlerinide yazayım, buyrun acınası durumun siz de farkına varın:
Javier Limón gitar
Buika vokal
Aynur vokal
Rita vokal
Gkykeria vokal
La Shica vokal
Montse Cortes vokal
Sandra Carrasco vokal
Ali Amr kanun
Ivan “Melon” Lewis piyano
Ramon Porrina vurmalı çalgılar
Piraña vurmalı çalgılar

Komik değilmi :) türk sanatçısı yok, türkçe şarkı yok, türkçe türkü yok. ama ne hikmetse kürtçe var. İşde kürtçeye sahip çıkan biri olarak bu beni çok ama çok sinirlendiriyor, çünkü Ülkemizin böyle bir konuda kumpasa getirildiğinin açık ve net göstergesidir bu liste..

Dünyaca ünlü bir ismin konser vermesi, gramı ödülleri kazanmış olması, türkiyede akdeniz bölgesine özgü bir konserde türkçe yerine kürtçenin kullanılması, sizce ne kadar anlamlı yada ne kadar mantıklı? Türkçenin o konserde yer alması gerekmezmiydi? Neden sadece Kürtçe şarkılar söylend? Neden.. Bunlara cevap verdiğinizde bay ve bayan bilmiş gazete yazarları gerçeği anlayacaktır.

Tipik protesto eden grubu taslayan bu entellektüel kesim, oturdukları yerden ya araştırmaya üşenmişler, yada başka yazarların yazılarını okuyup, gündemdeki tepkiye göre yazı yazmayı iyice benimsemişler. Bunun geri kalmış beyinlerinde yer ettiğine eminim ama milyonlarca okuyucunun olduğunu düşünürsek insanların beyinlerini yıkamanıza izin vermeyeceğimizide kara cahil kafanıza sokmanızı BAĞIRARAK sarfediyorum. Kusura bakmayın Balçiçek İlter herşey Psikiyatr Cem Mumcu’nun dediği gibi değil, bağırmak bazen karşınızdakinin anlama sorununu yıkmak için yapılabilecek bir tepkide olabilir. Korkudan değil, insanlardaki kara cahil düşünceyi ortadan kaldırmak içinde yapılabilir..

Sözüm ona entellektüel yazar kesimine burdan bir kaç mesaj vermekte fayda görüyorum. Gündemi iyi takip diyorsunuz, halkın gidişatına göre birşeyler yazıp, insanları belli yerlere çekme çabanızı anlıyorum, zaten satılmış bir medyada satılmamış çalışanın olması biraz anlamsız olurdu. ancak düşüncelerinizi satarken dikkatli olun, herzaman onların karşısında doğrularıda yazacak bir kaç yazar mutlaka olacaktır ve o zaman bulunduğunuz entellektüel sandalyeden yer masalarına düşersiniz. ki bundan utanmanıza gerek yok, geçmişten ders çıkarın, o size yol gösterir..

Satılmış medya, satılmış yazarlar ve anlamadan yazan entellektül geçinen diğer kesime hitaben yazılmıştır…