Kategoriler
Kişisel makaleler Makale Yazıları - Yarışma

Eski Kafa Yapısı

Bizim zamanımızda diye başlayanlardan hiç hoşlanmıyorum.
Efendim bizim zamanımızda (bu tarih miladi değildir özellikle belirtmek istiyorum) eğer bir genç kız genç bir erkekle flört ediyorsa erkeğin ekonomik gücü her ne olursa olsun hesabı o öderdi.

      Biraz kendi kültürümüzle bağdaşan bu durumu biz o kadar benimsemiştik  ne olursa olsun hesabı o öderdi.       İşin maddi kısmı tamamen erkeğe endeksli ki aksi bir davranış hakaret algılanır hem erkeğin hem kızın onuru zedelenirdi.       "Erkek adamın yanında hesap ödenmez" felsefesi ile vaka izzetinefis vakası olmuş, aslında pek de iyi olmuştu.       İşte bugün ne değişti de erkekler tam hesap sırasında birden ya acil telefon görüşmesi için masadan uzaklaşırlar veya başka bir sebeple ortadan yok oluverirler.       Azıcık gençlerle yaptığım mütalaada aldığım son cevap şuydu. Biz buna kapitalizm diyoruz.      Bu kapitalizm benim bildiğim anlamda değildi onu anladım da acaba onlar bunu nasıl kaydırmışlardı merak ettim.      Onların Kapitalizm anlayışları; kişisel kârlılığa dayanan erkekler arası örgütlenme şekliymişşş!      Aslına bakacak olursanız bizim zamanımızdan bu zamana adımlarken başka bir isim bulmuştuk bu "kapitalizme" alman usulü diye ama o biraz daha yumuşaktı, hiç değilse orada herkes yediğini ödüyordu.     Kaldı ki o bile bize ilk zamanlar zül gelmişti.     Tabii bugün eskisi gibi kimse muhallebiciye gitmiyor bir parkta el ele otursak yeter de demiyor orta köyde bir kahve içse veya bir kumpir yese bütçesi delinecek e koca gün hepsi bu kadarla da kalmayacak daha gidilecek bir sürü yer var.     Ödese bin dert ödemese bir dert.       Şimdi yine eskiyle kıyaslarsak kızlarımız da kazanan konumda olması sebebiyle erkekler bu anlamda biraz daha cesaretlenmiş.       Hani diyorlar, hep eşitlik derdiniz ya buyurun eşitlik...       Tamamda eşitlik de yarı yarıya olmaz mı yahu el insaf deyin hiç değilse hesaba ortaklık edin dedim geçmişteki faturalarla takas edin dediler.        Ne bileyim dedim ya sanırım ben gibi dinozorların pek kabul edeceği bir yöntem değil ama gençler arasında kabul görmüş bile.        Pekiii iyi mi olmuş, vallahi biz yaptık oldu diyene ne denir hayrını görün derim.        Ama bir tavsiye de bulunabilirim, eğer bir gün kızlar da kendilerince bu sisteme bir isim vermek isterlerse ve buna da "monarşizm" derlerse o zaman sakının işiniz zor olur.  

Fatih Tatar

“Eski Kafa Yapısı” için 11 yanıt

Yarışmanın ilk yazısı benim yaptığım da yarışmanın ilk değerlendirmesi olacak sanırım. Ben olayın daha çok imla yönüne dikkat edeceğim. Birçok yerde virgül işareti atlanmış ve şapklı a (â) diye tabir ettiğimiz harf ise hiçbir gerekli yerde kullanılmamış. Ayrıca “Pekiii”, “şekliymişşş” gibi kelimeler de pek hoş durmamış. Cümleden sonra 5,6 satırlık yapılan hatalardan biriydi.

Azıcık gençlerle yaptığım mütalaada aldığım son cevap şuydu

Üstte alıntıladığım cümlede “:” işaretinin kullanılması gerekirdi…
İmla olarak 100 üzernden 65

Fatih yazın güzel güncel bir konuyu ele almışsın ve örneklerinde çok güzel oylama yapıcam fakat diğer gelecek makaleleride okumalıyım

benim notum boldur ve ben imlaya dikat etmem benim için önemli olan yazının akışı ve anlatılmak istenen konuyu okuyucuya kolayca iletilebilinmesidir. yazı gayet hoşuma gitti 100 üzerinden 95

Öncelikle eline sağlık Fatih deneme için. Bu yarışmaya yazı yazarak katılmak bile takdir edilecek bir mevzu. Sözü uzatmadan yorumlarıma geçiyorum.

Giriş paragrafında ilk cümle denemenin konusuna uzak, gereksiz bir cümle. Bu nedenle daha iyi bir giriş paragrafı olabilirdi.

Konu güzel seçilmiş. Rahat ve esprili bir dille, verilmek istenen mesajlar doğru şekilde okuyucuya aktarılmış.

İmlâ konusunda ciddi hatalar mevcut.

Gelişme ve sonuç bölümleri içiçe fakat sorun değil çünkü akıcı bir şekilde sona yaklaşılmış ve bitirilmiş.

Puanlamayı kurallarda görebileceğiniz gibi yorum bölümünde yapmayacağım. Genel değerlendirmemi soracak olursanız içerik olarak başarılı bir yazı olmasının yanında bol miktardaki imlâ hataları nedeniyle içerik gölgede kalmış.

Siteye gönderilen ilk üç yazı içerisinde en beğendiğim yazı bu oldu. Diğer iki yazıdan sonra bu yazıyı okuduğumdan daha da güzel göründü gözüme.

“Bizim zamanımızda diye başlayanlardan hiç hoşlanmıyorum” Neye başlayanlardan? Tabii ki söze başlayanlardan, aslında bunu anlıyoruz ama yazıyı ilk gördüğümüzde anlarken bir bocalıyoruz. Yazının tamamını okuyunca yazarın kendine has cümle kuruşunu gördüğüm için bu cümlesine saygı duyuyorum ama bu cümlesine bir “lafa” kelimesini eklese yazısı bozulur muydu?

“Biraz kendi kültürümüzle bağdaşan bu durumu biz o kadar benimsemiştik ne olursa olsun hesabı o öderdi.”
Bu cümle hatalıdır. Yazarın esas cümlesini bozmamaya çalışarak birer seçenek olarak aşağıya iki cümle yazacağım:
“Biraz da kendi kültürümüzle bağdaşan bu durumu biz o kadar benimsemiştik ki ne olursa olsun hesabı o öderdi”
“Kendi kültürümüzle de örtüştüğü için biz bu durumu o kadar benimsemiştik ki, ne olursa olsun hesabı erkek öderdi.”

“İşin maddi kısmı tamamen erkeğe endeksli ki aksi bir davranış hakaret algılanır hem erkeğin hem kızın onuru zedelenirdi”
Bu cümledeki endeksli kelimesinden sonra gelen “ki” yanlış olmuş “endeksliydi ki” olmalıydı.

“Azıcık gençlerle yaptığım mütalaada aldığım son cevap şuydu.”
Gençler mi azıcıktı, yapılan mütalaa mı? “Gençlerle yaptığım azıcık mütalaadan sonra” olabilirdi.

“Tamamda eşitlik de yarı yarıya olmaz mı yahu el insaf deyin hiç değilse hesaba ortaklık edin dedim geçmişteki faturalarla takas edin dediler.”
Gençler yazarın çağını yaşamamışlar ki yazarın çağdaşlarının ödediği hesaplarla bugünün kızlarının ödediği hesapları takasa sokuyorlar. Burada kafamız karışıyor, acba gençler babalarını mı kastediyorlar, yoksa mantığı olmayan saçma sapan bir laf mı ediyorlar? Kim neyi neden takas ediyormuş, diyelim ki yazarın çağında hesabı ödeten kızlarla ödeşiyorlar. E peki buradaki mantıksızlığa yazar neden iki çift laf etmemiş? Öyle takas mı olurmuş?

Yazarın yazısını kurduğu ana benzetmelere gelelim şimdi de, kapitalizm ve monarşizme yani. Öncelikle erkeklerin kapitalizm demesine karşılık kızların monarşizm demesi mantıksız olacaktır. Kapitalizm bir ekonomik sistemdir, yönetimi barındırmaz. Monarşizm ise bir kişinin yönetimine dayanan bir bütün siyasi sistemdir ve ekonomik olarak yöneticinin seçtiği herhangi bir sistemi uygulayabilir.

Yani ben bu benzetmeyi anlayamadım, şimdi kızlar hesabı ödedikleri için monarşizm ilan edecek ve erkekler üzerinde iktidar mı ele geçirecekler, yazar bunu mu demek istemiş? Benzetmesini kolayca anlayamıyor, yazıdan belki de yazarın vermek istediği anlam yerine başka anlamlar çıkartıyoruz.

Ayrıca seçilen konuya göre yazıyı kısa buldum. Kısa tutulmak istenen bir yazının çok daha kuvvetli ve ustaca olması gerekirdi. Bu yapılamamış, yazıda uzatılmayıp güçsüz bir biçimde bırakılmış.

Yazının konusu, yaşamın içinden, kadın-erkek ilişkileriyle ilgili, okuması keyifli bir konu. Yazıda bir değişimden bahsediliyor ve geçmişle yapılan bir kıyas var, bu da hoşumuza gidiyor. Ama dediğim gibi anlatılan konu güzel, yer yer de güzel anlatılmış, ama o yazının vurucu noktası olacak benzetme sönük kalmış, olmamış.

Başlıkla yazı arasında uyumsuzluk var.

Yazı hakkında açıktan söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. Notum 100 üzerinden 55

Buraya yazmakla doğru mu yapıyorum bilmiyorum; fakat yazının yarışma kuralları dışında olduğunu ifade etmek isterim.( İlk iki madde )

# Makaleniz daha once baska bir yerde yayinlanmamis olacak
# Tamamiyle size ait olacak

Bu yazı gördüğüm kadarıyla 12 Ağustos 2008 Salı günü yazılmış ve yazı Sevinç İNAL isimli bir blog yazarına aittir. Yazının orjinal başlığı ve kendisi:
http://sevincinal.blogspot.com/2008/08/alman-usul.html

Teşekkürler.

evet kontrol ettim, uyari icin tesekkurler hocam.. Gerekli islem yapilacaktir..
Yarisma kategorisinden cikarilmistir yazi..
Arkadasim bu yaptigin davraniz senin cok buyuk bir yazar oldugunu gosteriyor gercekten.. daha kurallari okuma zahmetinde bile bulunmamisin. Seni Eshefle kiniyorum.. Yazi adresi googleden silindikten sonra buradan da komple kaldirilacaktir. ancak acidigim tek sey juri uyelerinin yaptigi bu degerli yorumlarin silinmesidir.. Gercekten artik dilim bazi seyleri soylemeyi reddediyor… Juri arkadaslarimizdan yazar arkadasin yaptigi bu hareket icin ozur diliyorum..

yarismada kural degisikligi uygulanacaktir arkadaslar:
daha once yayinladiginiz yazilari (en cok 2 tane) yarismaya sokabilirsiniz ancak kendinici gelistirmeniz acisindan ozgun bir yazi ile katilmanizi tavsiye ederiz… bu yazida yarisma kategorisine tekrar eklenmistir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.