Ana Sayfa Ekonomi Dünyası Proje Organizasyonu ve Kontrolü

Proje Organizasyonu ve Kontrolü

0

Bir proje, üst yönetimin gerekli görmesi ve kaynak ayırması ile başlar. Ancak bundan sonra işgücü sağlanır, proje yönetim grubu oluşturulabilir ve proje kaynak tahsisi gerçekleştirilebilir.
Proje grubu; proje yöneticisi, tüm çalışma zamanlarını proje üzerinde yoğunlaştıran görevliler ve olağan işlerinin yanı sıra projede de görev alanlardan oluşur. Proje yöneticiliği, projeye hâkim olmanın yanı sıra yönetsel beceri de gerektirir.

Proje organizasyonu, işletme çalışanlarından, salt proje için seferber etmeye yönelik seçimler yapmak anlamındadır. Oluşturulan proje grupları, projenin sona ermesinden sonra ya eski birimlerine dönerler ya da varsa yeni projelere aktarılırlar.

Planlama, organize etme, denetleme, koordine ve motive etme gibi yönetsel süreçlerden oluşması, proje yönetiminin, genel yönetim anlayışından pek farklı olmadığını gösterir. Proje yönetiminde olanaklar (insan, makineler, para ve zaman) sınırlıdır. Proje yönetimi, projeye sonradan dahil edilebilecek değişikliklerin yarattığı ani etkileri anında tespit ederek, denetim altına alabilecek yeterli dinamizmi göstermekle başarısını artırabilir.

Günümüz dünyası bir projeler dünyasıdır. Senaryosunu, bütçesini, oyuncu listesini, çekim alanlarını ve ne kadar zamanda bitirileceğini belirlemiş bir yönetmen bu dosyayı bir film yapımcısına bir proje olarak sunmuş olur. Öğretmenin öğrenciden istediği, belli bir konu üzerinde araştırmaya dayanan ve bunun sonucunu eldeki verilerle özgün bir fayda yaratma şeklinde somutlaştıracak süreli ödev de bir projedir. Bütün bu projeler o kişi veya bu kişi; şimdi ya da daha sonra önünde sonunda gerçekleştirilecektir. Darısı, ‘daha yaşanabilir bir dünya projesinin’ başına!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.