Özellikle ülkemiz ekonomisinin arada bir dalgalanan sularında ilerlemeye çalışan çok sayıda işletme, çoğu kez işini iyi yapamadığından değil; yanlış borçlandığı, hatalı vadelerle alacaklarını yapılandırdığı için, iş yaşamına veda etmek zorunda kalmaktadır. Özellikle ‘sürümden kazanmak amaçlı’ düşük kâr marjları ve yetersiz öz kaynaklarla çalışan işletmeler için nakit akış takibi, finansal yapılanmanın en can alıcı damarıdır.

Kısaca, bugünden bakarak, yarın ve yakın gelecekteki kasanın ya da bankada hesap durumunun görülebilmesine, ‘nakit akışı’ deniyor. Bu uygulama, işletmenin hangi dönemlerde fazla parasının olacağını, ne zaman nakit sıkıntısı yaşayacağını gösterir. Bu tür durumlardan birkaç ay önce haberdar olabilmek, önlem almak için zaman kazandırır. Böylece borçların ertelenmesi, alacakların üzerine düşülmesi veya başka çözümler için fırsat yaratılır.

Nakit akışı uygulaması; işletmeye yeni bir işe ne zaman girebileceğini, personel maaşlarına ne kadar zam yapılabileceğini, aylık harcama ve bütçenin gelir kaleminin ne durumda olduğunu, ayda ne kadar taksit ödenebileceğini, ne zaman ne kadar vadeli kredi kullanılabileceğini, kasadaki paranın hangi gün repo yapılabileceğini de gösterir.

NAKİT AKIMINDA DENGE ÖNEMLİDİR

Bir işletmenin, nakit giriş ve çıkışları ‘nakit akım tablosu’ yardımıyla izlenir. Aylık nakit akım tablosundaki alacak-borç farklarının yılsonu toplamı, işletmenin kasa ve banka mevcudunu verir. Ne kadar kâr ederse etsin, işletme nakit akımını iyi ayarlayamazsa zora düşer. Nakit problemi yaşamak prestij kaybına uğramak demektir. Çünkü dengesizlik hali bulaşıcıdır. Bu durum, işletmeye mal satanı da, kredi vereni de hatta işletme çalışanlarını da etkiler; çünkü herkesin bir ‘nakit dengesi’ vardır. Hatta piyasa çevrelerinde işletmenin profesyonel yöneticilerinin referanslarına bile olumsuz not düşülür.

işletmenin elindeki nakdi, farklı seçenekler varken daha ‘düşük getiri-li’ bir ‘harcama’ kaleminde kullanması da bir sorun göstergesi sayılır. Aşırı stoklama, nakit yönetimindeki zayıflığın belirtisidir. Çünkü nedeni ne olursa olsun ‘aşın stok’un bir finansman maliyeti vardır. “Bol keseden harcamak” kadar, fazla ölçülü davranmak da hoş karşılanmaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.