Ana Sayfa Ekonomi Dünyası Denetleme Nedir ?

Denetleme Nedir ?

0
Denetleme Nedir ?

Günlük yaşam içinde denetleme kavramı pek de sevimli değildir. Öğrenciler sürekli olarak öğretmenleri ve okul yönetimi tarafından denetlenirler… Sürücüler için trafik denetimleri can sıkıcıdır… Oturduğunuz apartmanda kapı karşı komşunuzun evinize gelip gidenleri denetlediğini hissedersiniz… Bazı işyerlerinde çalışanlar kameralar aracılığıyla denetlenir…

Hatta bazı restoranlara konulan ekranlarda mutfak bölümünü izlersiniz yemek yediğiniz sürece; restoran sahibi mutfaklarının ne denli hijyenik olduğunu ve her an denetime açık olduğunu göstermek istemektedir bu yolla ama, bir taraftan da mutfak çalışanları sürekli bir denetime uğratılmaktadırlar…

işte bu denetim kavramı her türlü sevimsizliğine karşın işletme faaliyetleri içinde önemli bir yer bulur kendine, işletmeler, zaman zaman kendi istekleriyle denetim firmalarının denetlemelerinden geçerler. Bu daha çok dışardan bakan bir gözün işletme faaliyetlerine tuttuğu bir projektör işlevi taşır. Asıl esas olan işletmelerin kendi organizasyon yapıları içinde kurdukları ve işlettikleri denetleme sistemidir ki bu da iç denetim olarak adlandırılır.

işletme faaliyetlerinin, yönetimin belirlediği politika ve prosedürlere uygun olarak yerine getirilip getirilmediğini denetleyen birim olan iç denetim, işletmeye hizmet etmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir değerleme fonksiyonudur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.