Takvim; yılın aylara, haftalara ve günlere ayrılmasıyla hazırlanmış bir çizelgedir. Takvim, olayların oluş sırasını belirlememize yardımcı olur. Genel olarak iki çeşit takvim kullanılmıştır. Bunlar;

Güneş Yılı Esaslı Takvimler
Bu takvime göre 1 yıl; dünyanın güneş etrafındaki tam bir dönüş süresi olan 365 gün 6 saattir. Güneş Takvimi’ni Mısırlılar bulmuş, Romalılar Jülyen ve Gregoryen adlarıyla geliştirmişlerdir. Günümüzde kullandığımız Miladı Takvim de Güneş yılı esasına dayanır. Miladi Takvim’in başlangıcı, Hz İsa’nın doğum yılı olan 0 yılıdır. Sıfırdan önceki dönemlere MÖ yani Milattan Önce, sıfırdan sonraki dönemlere ise MS yani Milattan Sonra denir.

Ay Yılı Esaslı Takvimler
Ay Takvimi’ni bulan Sümerlerdir. Ay yılının esas alındığı takvimlerde 1 yıl; 354 gündür. Bu süre, Ay’ın dünya etrafında 12 defa dönüş süresine eşittir. Ay yılı esasına göre hazırlanan ve günümüzde bazı İslam devletlerince de kullanılan en önemli takvim Hicri Takvim’dir.

Ay yılı takvim, Güneş yılı esaslı takvimden 11 gün kısa olduğu için Hicri Takvim’le Miladi Takvim arasında ortalama 33 yılda 1 yıllık fark meydana gelmektedir.

Türklerin Kullandığı Takvimler

On İki Hayvanlı Türk Takvimi : Daha çok Göktürkler tarafından kullanılmıştır.

Celali Takvim : Büyük Selçuklular döneminde Melikşah tarafından kullanılmuştır. Nizam’ül Mülk hazırlamıştır.

Hicri Takvim : Hz. Muhammed’in Mekke’den Medine’ye hicret yılı olan 622 yılını başlangıç alan, ilk olarak Hz.Ömer zamanında uygulamaya konan bu takvim, daha çok Osmanlılar ve İslam devletleri tarafından kullanılmıştır.

Rumi Takvim : 584 yılını başlangıç kabul eden ve güneş yılı esaslı olan bu takvim, Osmanlıların son dönemlerinde, daha çok ticari faaliyetlerde kullanılmıştır.

Miladi Takvim : Hz. İsa’nın doğum yılı olan 0 yılını başlangıç kabul eden ve günümüzde kullandığımız takvimdir.

Yüzyılların Hesaplanması

1682 : 17. yüzyılın 2. yarısı 4. çeyreği
MÖ 1682 : 17. yüzyılın 1. yarısının 1. çeyreği
1040 : 11. yüzyılın 1. yarısının 2.çeyreği
MÖ 1040 : 11. yüzyılın 2. yarısının 3. çeyreği

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.