Yönetim

İslam devletlerinin hepsinde devletin üst düzey yöneticileri hem askeri lider hemde dini liderdi. Fakat devlet yönetilirken Meşveret Meclisi ismi verilen bir tür danışma meclisininde verdiği fikirlere ve kararlara sadık olunurdu. İlk kez bu kurul Abbasiler döneminde Divan Örgütü’ne çevrilmiştir. Dört halife devrinde üst düzey yöneticiler Şura üyelerinin oylarıyla tespit edilirken Emevilerden sonra bu saltanata dönüşmüştür. Hz.Ömer zamanında valiliklerle yönetilebilen ülke, daha sonraları sınırların çok fazla genişlemesi üzerine eyaletlere bölünerek ilk kez Emeviler döneminde yönetilmiştir.

Ordu ve Donanma

İlk kez ordu ve donanma olarak Seriyye Birlikleri Hz. Muhammed döneminde gönüllü olarak kurulmuştur. İlk düzenli ve sürekli donanma ise Hz.Ömer zamanında kurulmuştur. Abbasiler zamanında ise Türk-Arap dostluğu üst seviyede olduğu için Türklerin kullandığı sistemlerle ve tekniklerle İslam Orduları daha modernize olmuştur. İlk İslam donanması Hz.Osman vaktinde Şam valisi olan Muaviye tarafından kurulmuştur. Bu ordu Emeviler dönemindede büyük bir gelişme kat etmiştir.

Maliye ve Ekonomi

İslam devletlerin hepsinde devletin sahip olduğu mal varlıklarına Beytül Mal ismi verilmiştir. Emeviler döneminde ilk kez İslam parası bastırılana kadar Bizans ve Sasani paraları kullanılmıştır. İlk bankanın kurulması ve çek uygulamasının hayata geçirilmesi Abbasiler döneminde olmuştur. İlk mali denetleme sistemi ise Hz.Ömer zamanında rayına oturmuştur.

Bilim, Kültür ve Sanat

İlk olarak Emeviler zamanında Arapça resmi dil olarak kabul edilmiştir ve Abbasiler dönemindede bilim dili durumuna kadar ilerlemiştir. Abbasiler ve Emeviler bilim dalında İslam devletlerinin gelişmesinde çok büyük paya sahiptirler. Resim ve heykelciliğin dışında tüm sanat dallarında bir gelişmişlik söz konusudur. İslam sanatı Emeviler döneminde Avrupa kalitesiyle yarışabilecek, Abbasiler döneminde ise Avrupa kalitesini geçebilecek bir noktaya gelmiştir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.