Mute Seferi

Bir İslam devletinin elçisinin Bizans sınırları içerisinde Gassanilerce katledilmesinin üzerine saldıraya geçen İslam Birliği orduları Mute topraklarında Bizans ordusuyla karşı karşıya gelmiş fakat başarısız olmuşlardır. Bu savaşın önemi ise Müslümanlar ve Bizanslılar arasında gerçekleşmiş olan ilk savaştır.

Mekke’nin Fethi

Hayber topraklarındaki Yahudiler kontrol altına alınınca Mekke üzerine gidilmiş ve savaş yapılmadan şehir işga edilmiştir. Kabe içerisinde bulunan Putlar tamamen yok edilmiş ve şehirde genel bir af yapılmıştır. Bu sebepten dolayı Mekke topraklarında yaşayan Yahudilerin birçok bölümü Müslümanlığı seçmişlerdir. Müslümanlığı kabul etmeyenler ise Mekke’den ayrılmış ve Huneyn topraklarına sığınmıştır.

Huneyn Savaşı

Mekke’nin ele geçirilmesi esnasında Huneyn’e kaçan Yahudiler Huneyn topraklarındaki halkı Müslümanlara karşı kışkırtmaya başlayınca İslam Ordusu Huneyn’e doğru sefere çıktı. Yapılan savaşı Müslümanlar kazanınca Mekke’nin kontrolü tamamen Müslümanlar’ın eline geçmiş oldu. Huneyn zaferinin sonrasında İslam ordusu bu sefer güneydeki Taif üzerine sefere çıktı. Kale yüksek bir tepenin üzerine kurulduğu için şehir ele geçirilemedi. Fakat bir müddet sonra Taifliler kendiliğinden Müslümanlığı seçtiklerini bildirdiler.

Tebük Seferi

Hz Muhammed’in yaptığı son seferdir. Bizans kuvvetlerinin tekrar saldırıya geçiceği istihbaratına göre gerçekleşmiştir. Fakat İslam ordusu Tebük sınırlarına geldiğinde bu haberin asparagas olduğunu anlamış ve buradan geri Mekke’ye dönmüştür. Bu seferin ardından, Şam ticaret yolunun kontrol altında olduğu pekiştirilmiştir, Arap Yarımadası’ndaki siyasi bütünlük kesinleşmiştir. İslam tarihi içinde ilk defa karantina uygulaması görülmüştür. İslam ordusunun hiçbir devletten çekinmediği kanıtlanmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.