Ana Sayfa Eğitim - öğretim Mekan Metodu Nedir? Ezberleme Teknikleri

Mekan Metodu Nedir? Ezberleme Teknikleri

0
Mekan Metodu Nedir? Ezberleme Teknikleri
mekan metodu nedir, zihin sarayı nedir

Hayatımız boyunca neredeyse her gün yeni bir şeyler öğrenmemiz veya ezberlememiz gerekebiliyor. Bu bilgiler bize sınavlarda, iş ve günlük hayatımızda oldukça yararlı olabiliyor. Ancak bazen sıkıcı veya ezberlemesi zor bilgileri aklımızda tutamayabiliyoruz. Bu konuda yüzyıllarca kullanılmış ve oldukça etkili bir ezberleme tekniğini size göstereceğiz. Bu teknik ise Mekan Metodu, peki Mekan Metodu nedir, gelin görelim.

Mekan Metodu Nedir?

Ne kadar ezberci eğitime karşı olsak da bir yerde ezber günlük hayatımızda oldukça gereklidir. İşimize yakın zamanda yarayacak bilgileri ezberler eğer ileriki yıllarda kullanmayacaksak unuturuz. Ancak şu an tavsiye edilen hiçbir teknik uzun süreli ezberlemeyi daha doğrusu öğrenmeyi sağlamıyor. Mekan metodu ise bu noktada işin içine giriyor.

Sherlock dizisinde de işlenen ve daha çok Sherlock’un zihin sarayı olarak bilinen mekan metodu aslında yüzyıllarca alimler, sanatçılar ve birçok bilim insanı tarafından da kullanılan bir tekniktir. Bu tekniğin temelinde hatırlanması zor soyut bilgilerin 5 duyu organıyla hissedecek şekilde somutlaştırılması yer almaktadır.

zihin sarayı nedir
zihin sarayı nedir

Bilimsel olarak da 5 duyu organımızla hissettiğimiz anlar bilinç altımızda taze ve kalıcı yer etmektedir. Örneğin yıllar yıllar önce yaşadığınız bir köyün arpa kokusunu şimdi yine koklasanız, eski anılarınız taze bir halde gözünüzün önünden geçer. Bu sebeple mekan metodu; sayı, harf gibi soyut bilgileri zihinde 5 duyu organıyla hissedilecek şekilde canlandırma temellidir.

Mekan Metodunu Kimler Uyguluyor?

Bu teknik mekan metodu ismiyle ilk kitapların yakıldığı zamanlarda bilgeler tarafından türetilmiştir. Kitapların yakıldığı vakitlerde o zamanın alimleri bilgileri unutmamak için bu metodu kullanmışlardır ve adına Latince “method of loci” yani yine mekanın metodu anlamında kullanmışlardır.

Bu metodu kullananlardan biri ise hafıza yarışmalarına katılan ve hafızalarının oldukça güçlü çocuklar veya bireyler. Örnek vermek gerekirse art arda yüzlerce akan sayıyı aklında tutup ve yine aynı sırada sayabilen veya sıra numarasına göre sayıları söyleyebilen kişilerden bahsediyoruz. Onlarda sayıları zihinlerinde somutlaştırıp bu metodu uygulamaktalar. Mesela 1 sayısını kalem olarak kodlayıp 10 sayısını ise elmaya saplanmış bir kalem olarak zihinlerinde canlandırabiliyorlar. Sonra bu somutlaştırdıkları sayıları bir masada veya sade bir mekanda sıralayıp en son tek tek gördüklerini söylüyorlar. Genel olarak gözlerini kapatmalarının veya yukarı bakmalarının sebebi ise odaklanıp zihinlerindekileri açık bir şekilde görebilmek.

Bu konuda biraz soyut olduğu için aklınızda canlanması amacıyla bizde somut örnekler vermeye çalışıyoruz. En son örneğimiz de defalarca dünya hafıza şampiyonu olmuş Dominic O’Brien’in 2808 iskambil kağıdı rekorunu da bu metod sayesinde kırabilmesi. Dominic görselde verdiğimiz gibi kağıtları bir mekanda 5 duyu organıyla hissedebileceği şekilde yerleştiriyor. Sonra sırayla aynı rotada mekanı gezerek aklında tutabiliyor.

mekan metodu nedir, nasıl uygulanır
mekan metodu nedir, nasıl uygulanır

Mekan Metodu Nasıl Uygulanır?

Şimdiye kadar çok güzel örnekler verdik peki verdiğimiz örneklerdeki insanlar gibi bu metodu nasıl uygulayabiliriz, size adım adım anlatmaya çalışacağız. İlk önce bize bir mekan lazım. Ancak mekanın her ayrıntısına kadar bilmeniz gerek. Örneğin kendi eviniz olabilir. Mekanı seçtikten sonra mekandaki gereksiz eşyaları çıkartarak sade bir ortam oluşturun. Tabi bunları yaparken gözlerinizi kapatıp rahatlamayı da unutmayın.

Mekanınız hazırsa içerisine eşya veya mobilya koymadan önce bu ortama her girdiğinizde aynı bir rotaya sahip olmanız gerek. Kendi eviniz gibi önce kapıdan içeri geçip koridorda ilerliyorsunuz önce salona oradan oturma odasına geçiyorsunuz. Buradaki amaç ise her evinize girdiğinizde evinizde vakit geçirerek zihninizde tuttuğunuz bilgileri yine aynı sırada hatırlayabilmeniz.

Sıra mekanınızı dekore etmekte ve bomboş sade bir zihne bilgi aktarmakta. Bunu yaparken 5 duyu organınızdan da yararlanmaya çalışın. Gözünüzü kapatıp zihin sarayınıza girdiğinizde oradaki bilgileri sadece görmeyin; duyun, koklayın, dokunun ve hatta tadını alın. En basitinden bir örnek vermek gerekirse, bir bilgiyi yumurta olarak kafanızda kodladınız ama gidip yumartayı direk masanın üzerinde bekletmeyin. Yumurtayı kırın dolapta bekletin, her eve girdiğinizde ise o çürük yumurtanın kokusunu hissedin. Bu sayede o yumurtaya ne kodlamışsanız zihin sarayınıza girer girmez aklınıza o bilgi gelcektir. O bilgiyi silmek istediğinizde de alın çürük yumurtayı evinizin dışına çöp olarak çıkartın.

Soyut Bilgileri Somutlaştırmak

Abartmaktan da çekinmeyin. Sonuçta zihnimizde bir mekan oluşturduk ve orada istediğimizi canlandırabiliriz. Örneğin Game of Thrones ile ilgili bir yazı yazacaksınız. Evinizin yatak odasında kuluçkada ejderha yumurtaları koyun ve belirlediğiniz rotanızda gezerken onlara dokunmayı da unutmayın. Bir başka örnek ise çizgi film ile ilgili bir tez yazacaksınız diyelim. Siz evinizin mutfağına girdiğinizde şirine sarımsak döverken şirin baba ocağınızda tuhaf veya nefis kokulu bir iksir hazırlasın. Abartmak o bilgiyi hatırlamak için daha yararlıdır.

Loci Method - Mekan Metodu nedir
Loci Method – Mekan Metodu nedir

Buraya kadar okudunuz ve verdiğimiz örnekler basit gelmiş olabilir ve bazı bilgileri nasıl somutlaştırabileceğinizi anlamamış olabilirsiniz. Birçok fizik ve matematik formülünde de bu metodu bir hayal gücüyle beraber uygulayabilirsiniz. Örneğin fizikte bir cismin limit hızını bulma formülünü mekanımıza yerleştirebiliriz. O ders için belirlediğiniz odaya her girdiğinizde kapının sağ tarafındaki sehpanın üstündeki, pahalı ve gösterişli bir vazo her defasında yere düşüp kırılıyor. O andaki sesi duyup kısa bir endişelenmeyi de hissediyorsunuz. Ardından formüldeki harfler ister vazonun içindeki topraklar toz olup havada formülü oluştursun isterseniz de sehpanın üzerine altın harflerle formülü kazıyın. Burada önemli olan o formülün ve soyut bilginin dikkat çekmesi olacaktır.

Aklınıza gelen ve ezberlemeniz gereken tüm bilgileri bu metotla zihninize depolayabilirsiniz. Son olarak unutmamanız gereken ise bu mekana günde 2 3 defa, ister işteyken, ister otobüsteyken 5 dakika gözünüzü kapatıp girmeniz ve gezmeniz gerek. Bu metodu uygulamaya Mekan Metodunun ne olduğunu zihninizde canlandırmayla başlayabilirsiz, başarılar..

Ayrıca pomodoro tekniği nedir, verimli çalışabilme koşulları makalemizi okumak isteyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.