Divan-ı Hümayun, devletin siyasi, ekonomik, askeri, mali sorunlarının tartışıldığı ve karara bağlandığı bir meclistir. Bu meclise Veziriazam, Kazasker, Nişancı, Kaptanı Derya, Defterdar, Yeniçeri ağası ve Şeyhülislam katılırdı.

Bu kişilerin Görevlerini sıralarsak,

Veziriazam; Padişahtan sonraki en yetkili kişi ve Padişahın vekilidir. Osmanlıdaki örfi hukuk Veviriazam sayesinde düzenlenirdi. Padişah sefere çıktığında yetkisi genişlerdi ve Divan-ı Hümayuna başkanlık yapardı. ( Günümüzde Başbakana benzetebiliriz. )

Nişancı; Tapu Kadastro kayıtlarını tutardı. Emrindeki kalemlerle yazışmaları düzenlerdi. ( Günümüzdeki İç işleri Bakanına benzetebiliriz. )

Defterdar; Anadolu ve Rumeli defterdarı olmak üzere iki defterdar vardı. Hazine ve malların kayıtları onun tarafından yapılırdı. ( Günümüzdeki Maliye Bakanlığına benzetebiliriz. )

Şeyhülislam; Dini konularda yüksek yetkilere sahip olan kişiydi. Osmanlı ordusu için savaştan önce Fetva çıkarırdı. ( Günümüzdeki Diyanet işleri’ne benzetebiliriz. )

Kaptanı Derya; Denizcilikte atamaları yapardı, hüküm yazma ve tuğra çekme yetkisi vardı. Derya kalemine bağlı tımarların dağıtımını yapardı. ( Günümüzde amirale benzetebiliriz. )

Yeniçeri Ağası; İstanbulun güvenliğinden sorumluydu. Yeniçerilere emir verirdi. Divan toplantılarına katılabilme yetkisi vardı. ( Günümüzde İstanbul Genel Müdürlüğüne benzetebiliriz. )

Kazasker; Divandaki davalara bakardı. ( Günümüzde Adalet bakanına benzetebiliriz. )

220 YORUMLAR

 1. wow çok kusel olmuş gerçekten ama yeterli bilgi yok yani o yüzden fazla sevmedim yani ama hazılayanın ellerine sağlık yani o kadar uğraşmıştır bunu yapmak için değilmi yani of ben de yani demekten bıktım yani of hala diyorum hadi neyse görüşürük yani.(xd,xd,xd,xd,xd,xd,xd,xd,xd,xd,xd,xd,xd,xd,xd,xd,xd,xd,xd),(:D,:D,:D,:D,:D,:D,:D,:D)
  sizleri çok sevigoyummmmmm (muck,muck,muck,muck,muck,muck,muck)
  bakın bende çok uğraştım bu yazıyı yazmak için görüyorsunuz yani,yani,yani……………………………………………………………………………………………………….

 2. bence güzel ama eksik yazı var ben anlatımını başka yerden baktım kişiler ve görevlerini burdan baktım kişiler ver görevleri eksiksiz ve harika teşekkürler admin….

 3. zaten veziriazamla sadrazam aynı şey canım :) ama vezirler gerçekten yok kubbe altı vezirlerine bakmıştım :( ama bu da işime yarar yazana teşekkürler işime yaramadığını söyleyemem :)

 4. Gerçekten çok yararlandım. Teşekkürler. Ama neden bu konuyu 7. sınıfa yükleyip kafa karışıklılığı yapıyorlar. Gerçekten hiç bir şey anlamadım bu konudan. Sınavdan önceki gün çalışıyorum sadece. Birkaç cümle aklımda kalıyor. İşte yüksek puan alıyorum öyle :D

 5. Elinize saglik valla buyuk bi dertten kurtulduk sayenizde sozluden 100 aldik sena suheda ve sedaninda boool selami var :-D:-D:-D:-D
  melikgazi merkez i.h.l

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.