Ana Sayfa Eğitim - öğretim Dikkat Eksikliği İçin Çözüm Önerileri

Dikkat Eksikliği İçin Çözüm Önerileri

0
Dikkat Eksikliği İçin Çözüm Önerileri
Dikkat Eksikliği İçin Çözüm Önerileri

Dikkat eksikliği ve dağınıklığı odaklanma ve çalışma sürecimizde bir baş belası olmaktadır. Zamanımızı verimli kullanamayıp işimizden tam verim alamamamızı sağlayan dikkat eksikliği, için çözüm önerileri neler bu yazımızda sizlere bahsedeceğiz. Bu çözüm önerilerinde çoğu yolu söylerken daha çok ilaçsız yollara odaklanacağız.

Dikkat Eksikliği ve Dağınıklığı

Dikkat Eksikliği bazı kişilerde hastalık olarak bazı kişilerde ise ana bağlı psikolojik ve çevre etkilerine göre oluşur. Hastalık olarak oluşan dikkat dağınıklığının ismi ise Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olarak geçmektedir. Hem hastalık hem de normal dikkat eksikliği için verdiğimiz ilaçsız yöntemleri kullandığınızda verim alamazsanız eğer bir uzmana danışmak gerekmekte. İnternette birçok ilaç ismi sayılabilir ancak ilaçlı tedavi yöntemlerini bir uzmana danışmadan kullanmamanız gerekmekte.

Eğer hastalık olarak DEHB görüldüğünde Nörolojik bir mental bozukluk olduğu için kontrolleri yapılarak uzman denetiminde tedavi görmesi gerekir. Bu hastalığa sahip olan çocuklar aile, etkinlikler, okul ortamlarında diyalog kurma veya uyum sağlamada bazı sorunlar yaşayabilirler. Bu sorunların yanı sıra ise okul başarıları isteseler de düşük olabilir.

Bu yazımızda genel olarak çevre etkileriyle veya ortamın stresi sayesinde oluşan dikkat dağınıklığına ilaçsız çözümler bulacağız. Özellikle çocuklarda ve gençlerde okul başarılarını etkileyen bu sorunu bir an önce çözmek kişi için oldukça yararlı olacaktır. Gelin genel olarak çözümleri görelim.

Dikkat Eksikliği İçin Çözüm Önerileri

Dikkat Eksikliği İçin Çözüm Önerileri
Dikkat Eksikliği İçin Çözüm Önerileri

İlk olarak sunacağımız çözüm uyku ve beslenme düzeni olacaktır. Sadece dikkat eksikliği içinde değil gününüzün verimli geçmesi için uykunuza ve dengeli beslenmeye dikkat etmelisiniz. Verimli uyku uyumanın tüm püf noktalarını ise bu yazımızda gösterdik. Uyku ve beslenme direkt olarak sizin odaklanmanızı etkileyerek dediğimiz gibi dikkat eksikliğiniz için net çözümlerden biri olacaktır.

Monotonluk veya kişinin yaptığı işi sevmemesinden dolayı gelen sıkılma hissinden kurtulunulması gerekmektedir. Kişi yaptığı işi sıkılarak yaptıkça dikkati devamlı dağılacaktır. Bunu engellemenin yolları ise ya işinizi eğlenceli hale getirmek ya da işinizde sıkılmanıza rağmen odağınızı arttıracak aktiviteler yapmak. Bu aktiviteler ise müzik aleti çalmak, resim yapmak, satranç oynamak gibi zihin boşaltıcı ve odak arttıran etkinlikler olmalı.

Bir diğer konumuz ise beyin egzersizleri yapmak. Aslında beyin egzersizleri bir önceki maddemiz ile de ilgili. Bu egzersizler genel olarak odaklanmanızı sağlamak ve zihninizi gereksiz ilgiden uzaklaştırmak üzerine olmalı. Az önce dediğimiz gibi bu aktiviteler müzik aleti çalmak, resim yapmak, satranç oynamak olabilir bunların yanı sıra ise daha değişik beyin egzersizleri bulunabilir.

Diğer yöntem ise bu sefer fiziksel egzersizler. Aslında beyinsel egzersiz kadar zihinsel egzersizde oldukça önemlidir. Maksimum odak için hem zihnin hem de bedenin rahat olması gerekmekte. Bu fiziksel egzersizler de sabah sporu, günlük spor tarzında olabilir. Bir de bu egzersizleri küçük küçük çalışma aralarınızda uygulayarak daha taze odağa sahip olabilirsiniz. Aralarınızda germe hareketleri gibi egzersizlerle odak seviyenizi oldukça arttırabilirsiniz.

Son yöntemimiz ise, eğer mümkünse çalışırken teknolojiye biraz mesafeli olun. İşiniz bilgisayarda olabilir o sorun değil burada daha çok kastettiğimiz dikkat çeken bildirimler, sesler vs. Daha çok telefonunuzu uçak modunda alarak yanınızda tutmanız oldukça iyi olacaktır.

Yöntemleri şimdilik bukadar. Maksimum odak ve verimden bahsetmişken pomodoro tekniği ile çalışma sisteminizi en verimli hale getirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.