Ana Sayfa Eğitim - öğretim Çocuklara Nasıl Kodlama Öğretilir? Kodlama Eğitimi Önerisi

Çocuklara Nasıl Kodlama Öğretilir? Kodlama Eğitimi Önerisi

0
Çocuklara Nasıl Kodlama Öğretilir? Kodlama Eğitimi Önerisi
çocuklara nasıl kodlama öğretilir

 Yazıma Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerinden biriyle başlamak istiyorum; “Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir. ” Bu sözde de olduğu gibi düşünen bir birey yetiştirmek, yarını yakalayan bir birey yetiştirmek bizim insanlık görevimiz. Bu yazımızda çocuklara düşünce becerilerini geliştirmek amacıyla öğretilen kodlama nasıl öğretilir, çocukların düşünce yapısı nasıl gelişir görelim.

Kodlama Öğrenmek

 Çocuklara nasıl kodlama öğretebileceğimizi anlamak için burada bahsi geçen “Kodlamanın” ne olduğunu bilmemiz gerek. Bu konuda da bazı ön yargılar bulunmakta. Kodlama ve yazılım deyince akla bilgisayarda sayfalarca akan sayılar, kodlar gelmekte. Ancak burada bahsettiğimiz kodlama eğitimi basit bir sorun, çözüm, sonuca bağlı bir eğitim. Diğer adıyla ise “Robotik Kodlama”’da denilebilir.

çocuklara nasıl kodlama öğretilir -
çocuklara nasıl kodlama öğretilir –

 Günlük hayatta basit bir sorunun kodlama adımlarıyla çözüme ulaştığımız örneği verelim. Bir masa lambası düşünün. Açmak istediniz ancak yanmıyor. Önce fiş takılı mı diye kontrol edersiniz. Eğer fiş takılıysa bir yerine bir şey mi oldu veya lambası mı bozuldu gibi sorun ararsınız. En sonunda lambanın bozuk olduğunu görerek yeni bir lamba takarsınız. Kısaca bu adımlar en karışık yazılımın bile temel mantığını yansıtmakta.

 Ülkemizdeki eğitim sistemimizin ezberci yapısı genel olarak eleştirilir. Bu yapıya nazaran bazı yabancı okullarda çocukların düşünsel yapılarını geliştirmek amacıyla robotik kodlama öğretilir. Hatta çocuklar daha okuma yazmaya yeni yeni başlamalarına rağmen kodlama eğitimi ile hem normal derslerine hem de hayata daha iyi adapte olabilme yetisi kazanır.

kodlama-ogrenmek
kodlama-ogrenmek

  Bahsettiğimiz kodlama verdiğimiz görselde de görebildiğiniz gibi karışık kodlardan oluşmamakta. Robot, insan veya havan olmak üzere bir karakteri verdiğimiz komutlarla hareket ettirme ve bir eylem oluşturmaya aslında robotik kodlama denmektedir. Onun için kodlama eğitimini çocuklara bir ders gibi değil de bir oyun gibi alıştırmamız gerekiyor. Peki çocuklara hem oyun oynatıp hem de gelişmelerini nasıl sağlayacağız görelim.

Çocuklara Nasıl Kodlama Öğretilir?

 Bu hususta tavsiye ettiğimiz bir platform olacak. Yıllar önce kurulmuş ve özellikle okuma yaşındaki bireylere sevdirerek kodlamayı öğretme temelli bir sit, Code.org. Aşağıda çocuklar veya genç bireyler için kodlamanın önemini anlatan Core.org sitesinin tanıtım videosunu da izleyebilirsiniz.

 Bu siteye girdikten sonra çeşitli animasyon veya çizgi film karakterlerinin oyunlarını çocuklarınıza oynatabilirsiniz. Bu oyunları sizde çocuğunuza yardım edecek şekilde oynarsanız hem daha iyi vakit geçirmiş olursunuz hem de çocuğunuz ilk kez gördüğü bu tarz oyunu anlamış olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.