Kategoriler
Dünya ülkeleri Genel Konular Güncel Haberler Günlük hayat internet hizmetleri Web Site Tanıtımları

E-Bay’de Güvenli Alışverişin İpuçları

E-Bay’de Güvenli Alışverişin İpuçları

 
eBay dünyaca ünlü online açık arttırma sitesidir. Burada ucuz veya pahalı, büyük veya küçük her türlü ürünü satabilir veya satın alabilirsiniz. Fakat, Türkiye’de gümrük mevzuatı oldukça değişken olduğu için her ürünü maalesef yurtiçine sokamıyorsunuz. Hele ki, satın aldığınız ürün elektronik bir ürün veya cep telefonu ise gümrükten geçirmeyi aklınızdan çıkarın. Size tavsiyemiz mümkün olduğu kadar ucuz ürün seçin. Örneğin 50 dolarlık bir ürünü gümrükten rahatça geçirebilirsiniz. Peki tüm bunları hallettiniz, istediğiniz ürün eBayde var ve gümrüktende geçebilecek bir ürün olarak buldunuz ve güvenli bir alışveriş yapmak istiyorsunuz. Eğer aşağıda anlatacaklarımızı yaparsanız hem eBayde güvenli şekilde alışveriş yapar hem de kişisel bilgilerinizi etrafa dağıtmamış olursunuz.
 Öncelikle, kesinlikle ama kesinlikle gerçek bilgilerinizi alışveriş yapmadığınız kişilere vermeyin. Sizden adresinizi,cep telefonunuzu , gerçek isminizi isteyecek kişiler mevcuttur. Bu kişilere aldırış etmeyin. Adres, isim soyisim, cep telefonu gibi kişisel bilgilerinizi sadece ve sadece alışveriş yaptığınız zaman verin. Yani bir ürün aldığınızda ürünün satıcısına veya bir ürün sattığınızda ürünün alıcısına bu bilgileri verebilirsiniz. Bu sizin hesabınızı ve kişisel bilgilerinizi güvende tutacaktır. Zaten eBay’e banka hesap bilgilerinizi vererek ya da paypal ile satış yapan satıcılardan ürünü almanız sizin finansal bilgilerinizi başkasına vermenizi önleyecektir.
 
 Alacağınız ürünün paketleme ve kargo kısmını dikkatle okuyunuz. Zira çoğu ürünleri 0.10 cent ya da 0.99 cent gibi küçük rakamlara görür ve almak isterseniz fakat satıcının ekleyeceği taşıma ve kargo bedeli bu ürünü olduğundan da fazla yüksek fiyata almanıza neden olacaktır. Zira eBayde bir çok kullanıcı bu şekilde alicengiz ile ürünü satmaya kalkmaktadır. Aynı satıcıdan ucuz diye 3-4 ürün alsanız bile, her ürüne kargo ve paketleme ücreti yüklemek isteyen kullanıcılar bulunuyor. Bu kişilere dikkat edin. Çünkü aldığınız ürün tutarı 10$ ise 40$lık bir kargo ve paketleme ayrıca evinize gelirken ödeyeceğiniz kargo ücreti ile karşılaşabilirsiniz. Böyle bir dolandırılmanın farkına vardığınızda ve ücreti ödemediğinizde olumsuz feedback almanız olasıdır. Bunun için satıcı ile önceden konuşarak bu soruların yanıtlarını alın.
 Eğer satın alacağınız kişinin olumsuz feedback kısımları çok ise kendisinden uzak durun. Muhtemelen ürün geldiğinde mutsuz olacaksınızdır. Bu yüzden olumlu feedbackleri olan satıcılardan alışveriş yapmanız sizin yararınıza olacaktır.
 Eğer bir ürün gözünüze şüpheli görünüyorsa veya sahte olduğuna inanıyorsanız muhtemelen ki öyledir, ilk yapacağınız şey satıcının feedback kısmına bakmaktır. Aynı üründen çok satmış ve diğer alıcılar ürünün orjinalliğini kanıtlayıcı bilgiler yazıyorsa ürünü alabilirsiniz. Eğer olumsuz bildirimler yazıyor ve satıcının hiç satışı yoksa uzak durmanız yararınıza olacaktır. Satıcı eBay’de yeni ise belli bir süre takip edebilir sattığı ürünlerden gelen yorumlara göre sizde alışveriş yapabilirsiniz.
 
 Ayrıca dikkat etmeniz gereken en önemli şey olası gelebilecek dolandırı e-mailleridir. Dolandırıcılar eBay ismi geçen bir email hesabı alırlar ve size giriş bilgilerinizi gireceğiniz sayfaya yönlendirici bir link veya resim gönderirler. Bu maillere kesinlikle tıklamayın ve hemen silin. eBay kendi maillerini kendi adresinden göndermekte olup kesinlikle sizden giriş bilgilerinizi girmenizi isteyecek sayfalara yönlendirmez. Böyle mail gelse bile direk www.ebay.com üzerinden kendiniz giriş yapınız.
 
 eBay eğer tüm bunlara dikkat ederseniz gerçekten güvenli bir online satış sitesi. Hem ürünlerinizi hiç ummadığınız birisine satabilir hem de ucuza ürün bulabilirsiniz. Hepinize güvenli eBay alışverişleri dilerim.

Yazar selçuk KILIÇ

Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur - Konfüçyüs - Yazilarimi artik kuaza da yayinliyorum (zamanim oldukca) :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.