Kategoriler
BlackPhone

Dünyanın En Güvenli akıllı telefonu “Blackphone”

MWC 2014 etkinliğinde ilk kez tanıtımı yapılan Blackphone yakın zamanda birleşen Geeksphone ve Silent Cirçle birlikteliğinden ortaya çıkmış. Dünyanın en güvenli akıllı telefonu olarak adlandırılıyor. Hoş özelliklerini görünce bu slogana katılmamak mümkün değil. İkili görüşmelerde veya mesajlaşmalarda veri leri şifreleyerek herhangi bir sızıntı riskini ortadan kaldırıyor.

blackphone

Bu şifreleme olayını açmak istiyorum. Aynı türde bir başka blackphone akıllı telefonu ile herhangi bir iletişimde bulunursanız “kendine özel veri şifreleme özelliği” sayesinde veriler şifreleniyor. Bunun yanında backphone olmayan başka bir telefon ile iletişime geçerseniz eğer burda da Silent Circle sunucuları devreye girerek verileri şifreliyor ve sızıntı ihtimalini ortadan kaldırıyor. Ne gerek var demeyin, artık günümüzde izlenemeyen hiçbisey kalmadı. Bu telefon bence Kendini rahat hissetmeyen, güvenliğe önem veren, iş adamları veya gizli işler çevirenler için biçilmiş kaftan. Daha önceki android ve virüsler ile ilgili konumda da bahsettiğim uygulamaların yetkileri dahilinde olmayan bölümlere erişmek istemesi yada sizin farketmeden buna izin vermeniz durumunda oluşabilecek sorunlardan bahsetmiştim. Bu telefonda böyle bir sorun oluşmayacak, çünkü herhangi bir özel alana müdahale etmek isteyen uygulama olursa blakphone hemen devreye girerek işlemin gerçekleşmesini engelleyecek yada boş bilgisi gönderecek.

PrivatOS işletim sistemi: Wi-Fi güvenliği, anonim web tarama, VPN, kişiye özel bulut depolama, uzaktan silme ve koruma gibi özellikler barındıran cihaz PrivatOS adlı özel bir Android türevi kullanıyor. [shiftdelete]

Cihazın özelliklerinden de biraz bahsetmek istiyorum. Siyah polikarbonat dış kasa ile çevrili. 1-2 gb ram (bundan tam emin değilim, bazı yerler farklı bilgi barındırıyor). 4.7 inç ekran 720p çözünürlük, 5MP on kamera ve 8MP arka kamera ile geliyor. Dört çekirdekli blackphone 2.7GHZ Nvidia Tegra 4i işlemci ile güçlü bir yapı barındırıyor. 16 GB depolama alanı (ve artırılabilir) bulunuyor.

Onsipariş verenlere ilk dağıtımı yapılan blackphone 14 temmuzda genel satışa sunulacak ve meraklılarını mutlu edecek. Tabi 630-700$ civarında bir fiyat etiketide bulunuyor.

Yazar selçuk KILIÇ

Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur - Konfüçyüs - Yazilarimi artik kuaza da yayinliyorum (zamanim oldukca) :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.