Medeni ülkelerde yayaların ve yaşlı ve çocukların yola inmelerini kolaylaştırmak için, yol kotuna rahatça adım atılacak seviyelerde kaldırım bordür yükseklikleri ayarlanmaktadır.

Şüphesiz trafikte saygı kurallarının işlememesi, yollarda kavgalar, bağrışmalar ve kazalarla sonuçlanmaktadır.

Ne yazık ki, yayalarımız da birçok ihlaller yaptıkları gibi yollardaki haklarını da bilmemektedirler. İşte size çarpıcı bir yaya örneği:

Öncelikle kural şudur; Kontrolsüz yaya geçitlerinde ve sağa dönüşlerde, yaya her zaman geçiş önceliğine sahiptir.

Gelin görün ki; yayalar genellikle araç sürücülerine, ‘buyurun efendim, her yerde her zaman öncelik sizindir’ davranışını sergilemektedir. Buna alışmış sürücüler de yaya gördüklerinde, ‘yollar arabama aittir’ diyerek yayaları taciz etmektedirler. Yayaların da kırmızı yaya ışığında ve olur olmaz her yerden yolun bir tarafından diğer tarafına geçme ihlallerini yaptığını söylemek zorundayız.

Trafik psikologları…

1995’lı yıllarda Almanya’nın Hamburg, Berlin, Münih, Köln belediyelerine yaptığım ziyaretlerde, tüm belediye ve beldelerde trafik psikologları istihdam edildiğini müşahede ettim. Yollara dikilen laleler kadar bu işe de yatırım yapılmasını halkımız hak etmiyor mu?

Peki, ne yapmalı?

ABD ve Avrupa’da şehiriçi trafiği, yerel yönetimlerce kontrol edilmektedir. Yerel yönetimler, kanunla belirlenmiş ve nüfusa oranlanan sayılarda trafik mühendisi ve trafik psikologları istihdam etmektedirler.

Trafik ihlaliniz tespit edilmişse, trafik eğitim merkezlerine davet edilirsiniz.

Size trafik kuralları tüm gün uzmanlar nezdinde tekrar hatırlatılır. Psikologlar nezdinde, simülasyon testleriyle psikolojik tavırlarınız test edilir.

Sonuç olarak uygun davranış sergilemezseniz, ehliyetiniz geçersiz kalır ya da bir süre dondurulur. Bu uygulama türlerine geçmediğimiz taktirde, emin olun, hiçbir düzelme göremeyeceğiz.

Yukarda yazılanları kabul ediyorsak, önce kendimizden başlayarak kurallara azami uymalı ve uyarmalıyız.

Çünkü toplumların uygarlık düzeyinin en önemli göstergesi, insanların trafikte birbirlerine olan saygısıdır.

1 Yorum

  1. cok guzel bir yazi, ben belcikada yasiyorum be bir arama gecerken mutlaka durup yol veriyor, arabayi beklemenize birle gerke kalmiyor kendisi zaten onceden durup sizin gecmenizi bekliyor. turkiyede ise bu boyle degil. ankarada bir zamanlar gezerken bir taksicinin yaya gecidinden gecmeye calisan bir yaya’ya kasitli olarak taciz ettigini ve ustune ustune surdugunu gordum, inanilmaz bir sey yaa o taksicinin ne kadar cahil oldugunu anlayabiliyordum.. yaya yasli idi ve ez hadi ez diye bagirdigini duyuyordum. Tamamiyle bir rezalatti. ins boyle olaylarin yasanmamasi icin devlet yetkilileri bir birlerine edebiyat dersi ogreteceklerine bu duruma da bir el atar..
    (isimiz dualara kaldi, de anlayin siz gerisini)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.