Kategoriler
Suriye üzerine

2014 Türkiye Cumhurbaşkanlığı Seçimi

2014 Türkiye Cumhurbaşkanlığı Seçimi Sonuçları, Adaylar, il bazında analizler, Seçim Haberleri ve Canlı Yayın

Kategoriler
Suriye üzerine

Kritik Günler

Tarih te belli başlı zamanlarda hep dönüm noktaları olmuştur.Örnek vermek gerekirse Adolf Hitlerin İtalyanların Yunanistan da başarısız olması sonucu iki haftalık bir yardım için Alman ordusunu Yunanistana yollaması ve ve iki hafta oyalandıktan sonra Sovyetler Birliğine saldırı düzenlemesi onun sonunu getirmiştir.Çünkü bu iki haftalık kayıp yüzünden Sovyetler birliğin de kışa yakalanmış ve savaşı kaybetmesine ön ayak olmuştur ve tarihler 21 Ağustos 2013 Dünya bir kimyasal saldırıya uyanıyor kimisi Amerika Birleşik Devletlerinin verdiği söz yüzünden müdahale edicek ve Suriye nin destekçileri de karşı koyup 3.Dünya Savaşı başlayacak diye düşünüyor ama yanıldıkları bir nokta var hiçbir büyük ülkenin Suriye için ekonomilerini tehlikeye atıp savaşa girmeyeceği ki bu ekonomi daha yeni belini doğrultmaya başlamışken ayrıca Amerika da rejimi devirmeyeceğiz sadace uyaracağız diyerek bunun sinyalini veriyor buna karşılık Suriye nin bölge ülkelerine karşılık vermesi ki özellikle NATO üyesi olan Türkiye ye karşılık vermesi Suriye için sonun başlangıcı olacaktır.

Kategoriler
Suriye üzerine

Savaşa Hayır

Beyaz adam(!) şaşırıp he dese de siyaha;

Değişmiyor tamtamı aynı rolü oynuyor.

Dünyanın bir ucundan gördüğü aynı saha;

Tutuşan sarı çölde toprak kızıl kaynıyor.

Eski Osmanlı topraklarında cetvelle çizilmiş sınırlar üzerinde oynama yapmaya çalışan ABD ve Batı ülkeleri, kendi çıkarları doğrultusunda bu oyuna devam ediyorlar.

Dünyanın düzenini sağlamak için Tanrı tarafından ABD’nin eline bir sopa verilmiş ve bu sopayı istediği gibi kullanır inancına sahip olanlar, sopanın inip kalkmasında ABD’ne yardımcı oluyorlar.

Kategoriler
Suriye üzerine

Türkiye’nin Suriye Türkmen Politikası Var mı?

 

   Suriye Türkmen Demokrat Hareketi Genel Başkan Yardımcısı Sayın Tarık Sülo Cevizci, 13.08 2013 tarihinde Gökbörü Türkçüler Derneği Genel Merkezi’nde Suriye Türkmenlerinin durumu ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

   Kerküklü ve Güney Azerbaycanlı kardeşlerimizin de bulunduğu sunuma biz de katıldık. Sayın Cevizci, Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı bölgeleri işaret edip tarihi geçmişleri hakkında bilgiler sunarak 25 milyonluk Suriye nüfusunun yüzde on iki buçuğunun Türkmen olduğunu, bunun da üç milyonun üzerinde bir nüfusa tekâmül ettiğini açıkladılar.

   Gerek batılı gerek Türkiye kaynaklı haber ve diğer faaliyetlerde Suriye’de daha az nüfusa sahip Kürt, Dürzî gibi diğer grupların gündeme geldiği ama Türkmenlerin varlığından hiç söz edilmediğini vurguladılar.

   Konuşmalarından ne yazık ki Türkiye’nin bir Türkmen politikasının olmadığını öğreniyoruz. Başbakandan Dışişleri bakanına, MHP’sinden CHP’sine kadar bazı siyasi parti genel başkanları ile görüşmeler yaptıklarını ve umduklarını bulamadıklarını belirtmeleri bunun açık izahı idi.

  Kendi topraklarında yapılan savaşta sadece kendilerini korumaya çalışma mücadelelerinde görüştükleri siyasilerin kendilerine Sünni Arapçılık rolünde mücadeleye devam etmelerinin telkin edilmesi ise yüreğimizi acıtan en büyük gerçeği oluşturmaktadır.

   Bin dokuz yüz altmışlara kadar Türkmenlerin yönetimde söz sahibi olduğunu daha sonraları ise adlarının dahi anılmadığını üstelik birçok yasağa maruz kaldıklarını bu yüzden de çok sayıda Türkmen’in Türkçe dahi bilmediğini ve etnik kimliğinine sahip çıkamadığını belirtirken, mücadeleye katılanların etnik kimliğini koruma amaçlı değil mevcut yönetime başkaldırı seklinde olduğunu dolayısıyla az sayıda nüfusa sahip alevi Türkmenlerin bu mücadelede mevcut yönetimden yana olduklarını açıklamaları ise acı bir gerçeği daha gün yüzüne çıkarıyor ki; Suriye’de yapılan iç savaş bir mezhepler savaşıdır.

   PKK terör örgütü destekli PYD güçlerinin Türkiye’nin güney sınırlarında özerklik çığlıkları atarken, aynı zamanda destek görürken Sünni Türkmenlere Arapçılık rolünün biçilmesi ve farklı mezheplere inanmış Türkmenlerin karşı saflara çekilmesi Irak’ta izlenen Türkmen politikasıyla nasıl da örtüşmektedir. Sorularımız üzerine aldığımız yanıtlarda ne yazık ki böyle bir izlenim edindik.

   Türkmenlik ruhunun henüz gelişmediğini bunun yanında silahlı mücadeleye katılan Türkmen birliklerine verilen Fatih Sultan Mehmet, Sultan Abdülhamit gibi isimlerin ve açılan Türkçe kursunun Türkmen varlığının korunmasında bir etkisi olacak mı bunu zaman gösterecek.

   Olası bir parçalanmada veya Esed sonrası bölünmeyen bir Suriye’de kimliğine kavuşamayan grupların geçmişte olduğu gibi yine ezilmeye mahkûm olacaklarını Türkmen kardeşlerimizin bilmesi gerekiyor.

   PYD güçlerine karşı tavır almaları milli kimliklerine kavuşmalarında yardımcı olacağı düşüncesini taşırken mezhep ayrımcılığı yapmadan kendi aralarında da Türkmenlik ruhuyla bir birlik oluşturmaları tüm Türk dünyasının arzusu olmalı.

   Irak gibi ülkelerde gördük ki inanç birliğine bağlı birliktelikler zamanla kardeşkanının akıtılmasına zemin hazırlayabiliyor. Türkmen’in kanı Türkmen için akmalı.

   Sayın Cevizci’nin, en büyük ihtiyaçlarının para ve silah olduğunu belirtmeleri ise Türkiye’nin ayıbıdır.

                                                                                                            Osman Öcal

Kategoriler
Güncel Haberler Günün Tarihi Suriye üzerine

Suriyedeki olaylarla ilgili!

Son donemlerde gercekten ilginc sekilde dogu ulkeleri sicak gunler geciriyor.Libyadan sonra suriyede demokrasi icin ayaklanan insanlarin mucadelesine sahne oluyor. Bu daha cok ozgurluk, baskici rejimin ortadan kaldirilmasi, daha iyi haklar, yasam standartlari ve bunun gibi bir cok sey. Bu aslinda iyi birseydir. Halk Devletden korkmamalidir, cunku Devlet zaten halktir. Birligin butununu olusturan cogunlugun dusunceleride diger insanlar tarafindan kabul gormek zorundadir, aksi halde demoraksi olmaz. Eger koskoca ulkenin yarisi bir dusunce uzerine yogunlasip, olumleri goze alabiliyorsa burda birseylerin degismeye baslamasi gerekdigi anlamina gelir.


Devletin cikan olaylarda guc uygulamak yerine cogunlugun fikrini ve istegini taktir etmesi, gerekirse bunun icin ulke capinda secime gitmesi gerekir. En demokratik cozumde budur. Suriyedeki olaylarda ortami atesleyen olgular mutlaka vardir, ancak ben insanlarin bos yere olmelerini dogru bulmuyorum ve inaniyorumki ugruna olunecek bir sey varsa bunu benimsemek gerekecektir.

Bu olaylar Turkiyenin bu mahalledeki gucunude ortaya koymakta bir nevi. Ornegin Suriye muhaliflerinin Turkiye Basbakani Recep Tayyip Erdogana yazdiklari mektupta Suriye halkinin kurtaricisi olarak nitelendiriyorlar ve bu konuda kendilerine yardim etmemizi istiyorlar. Burda Turkiyenin rolunun buyuk oldugunu dusunuyorum, cunku suriye halkini yanimiza almamiz gerek, halk bize ihtiyac duydugundan bu donemde yanlarinda olursak, ilerleyen zamanlarda da stratejilerimizde, sorunlarimizda bizim yanimizda olacaktir. Ancak yine Libya olaylarinda oldugu gibi arka saflarda beklemeyi secersek batili bir ulkenin yada birden fazlasinin gelip orayada cozum arama bahanesi ile kendi saflarini guclendireceginden eminim. Komsularimiz bizim icin cok onemlidir, bu konuda Turkiyenin Suriyedeki olaylarda cozum arayisinda olmasi gerek ve bunu daha fazla kan akmadan yapmali.

Bu konularla ilgili bir cok haberde ve sitede gordugum yorumlardan da cok rahatsiz oldugumu soylemek istiyorum. Bazi kisiler turkiyenin durumunun daha kotu oldugunu ve gelecek suriye halkinin isleri daha kotuye goturecegini yazmislar. Tamamen yanlis bir dusunce. Zamaninda Irakdaki savas zamaninda sinir kapilarimizi ordaki kùrtlere actigimiz gibi simdide diger sorunlari olan ulkelere acmamiz gerek. Suriyelilerde bizim kardesimiz. Halk cesitliliginden bahsediyoruz, kùrtler, lazlar, Turkler, bunlara neden Suriyelilerde katilmasin ki ? Biz turkler paylasimci bir halkiz, ekmegimizin yarisinida muhtac olanlara verelim. Ilerde ayni onlarin durumunda olmayacagimiz ne malum?

Bu dunyada hic kimse kalici degil, yaptiklarimiz sonraki hayatimizda bize yol gosterecek. Bu yuzden gunu kurtarmak yerine sonraki hayatimiz icinde birseyler yapmamiz, muhtac olani herzaman yardim etmemiz gerek.

Kendi fikirlerimdi, okudugunuz icin tesekkurler.

Kategoriler
Güncel Haberler İnternet Dünyası Suriye üzerine

Suriyede internet YOK!


Suriye internetin fişini çekti

İnternetin fişini çeken ülkeler arasına komşumuz da katıldı! Işte o ülke ve yaşananlar…

ZDNet’in haberine göre; Suriye’de yaşayan bilgisayar kullanıcıları internete bağlanamıyor. Gelen ilk haberler internetin Suriye hükümeti tarafından kesildiği yönünde olsa da daha sonra gelen haberler internetin ülkenin bazı bölgelerinde “bozulduğu” yönündeydi.

Suriye vatandaşlarının yalnızca yüzde 17.7’sinin internet bağlantısı olmasına rağmen, hükümetin internette çıkan bazı haberleri engellediği olmuştu. 13 yaşındaki Suriyeli bir çocuğun vahşice öldürülmesi ve bu videonun internette yayınlanması büyük protestolar yaratmıştı. Libya gibi ülkelerdeki protestoların başlangıcının internette başlaması nedeniyle Suriye hükümetinin böyle bir yol izlemiş olabileceği de düşünülüyor.
Ülkede internetin kesilmesinin daha fazla protestolara neden olup olmayacağını ise önümüzdeki birkaç günde anlayabiliriz.

hurriyet.com.tr