Moda Kadın [Keşfet] – Bayan moda resimleri, öneriler ve örnekler 771

sisi-mursi-darbe1
Bütün dünya darbe için basit tanımlar vererek geçiştirmeye çalıştılar ve de çalışmaktalar. Hatta, hala Batı siyasi anlayışı ve Batı dümeninde ki monarşi devletler Mısır’da bir darbe oldu mu? sorusunu analiz etmekle güçlük çekmekte.

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi General Abdel Fattah Al-Sisi tarafından aniden devrilmesi bir darbenin genel tanımına da uyuyor. Kelime oyunu ile ABD ve Batı darbe terimini siyasi ve hukuki kılıflar giydirerek hiç te inandırıcı olmayan açıklamalar yapsa da kendi halklarını bile inandıramamış gözükmekteler. Obama yönetimi darbe,ye ‘eylem” diyerek zik-zaklar çizdiği açık. Aslında darbe olduğunu bilerek “Darbe” diyemiyor ama Amerika Birleşik Devletleri her yıl Mısır,a verdiği askeri dış yardımın kesintisinden söz ediyor. Amerikalı araştımacılar, siyasiler, politikacilardan farklı sesler de çıkıyor mesela basın; “ölü sayısı Mısır’da tırmanıyor” diye hergün yazanlar var”. Kimi analistler; “Mısır,da tarafsızlığı yeniden düşünmek gerekir” diyor. Senatörler; “bu bir darbedir.” diyor. Sonuç olarak Washington’un eksikliği Mursi taraftarlarını çok köstekliyor.

Mısır bir iç savaşın sözlük tanımı, ya da aynı milletin iki coğrafi veya siyasi gruplar arasındaki bir savaşa uyuyor. Ama “iç savaş”ın siyasi bir anlamı vardır. Amerika Birleşik Devletleri genellikle müdahale olmaz diyor ama Libya’da uçuşa yasak bölge ABD tarafından kullanılmıştır. Mısır,da iç savaş bir olasılığını batılı uzmanlar dile getirmekteler. Batı siyasileri çıkarları doğrultusunda kendi iç dinamikleri ile de savaş karşıtlarının seslerinin gür çıkmaması için de mücadele etmekteler. Yani intihar saldırıları ve suikastler, bir Suriye ya da Iraktaki gibi olmayacağına inanmaya ve inandırmaya meyillenmişler. Genel olarak bir iç savaş Suriye’de durum gibi, iki karşı taraf ile ülke çapında gerçekleşiyor. Mısır’da ülkenin büyük çoğunluğu şiddet bekliyor. Hatta protestocular arasında, pek çok silahsız bulunmaktadır. Mısır,da durum hiç bildiğiniz gibi değil. Mısır,da iç savaş yakın mı?

Yakup Icik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.