Allah Korkusunun Çeşitli Şekilleri;

İnsanı dinin bütün üstün vasıflarına yükselten merdiven, Allah korkusudur, Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem buyurdu ki, “hikmetin başı Allah korkusudur”. Allah korkusundan güneş bile ağlar. Nitekim kuranı kerimde “artık gök yarılıp da, yağ gibi eriyip kızaran bir gül rengine büründüğü zaman….
(Rahman-37)

Bir gözden Allah korkusundan dolayı sineğin başı kadar da olsa, bir yaş çıkar ve yüze doğru akarsa Allahı tela o yüzü cehennem e haram kılar. Başka bir hadiste şöyle buyuruyor. “kalbi Allah korkusundan titreyen bir müslümanın günahları, ağaçlardan yaprakların döküldüğü gibi dökülür. “Allah korkusundan ağlayan kimsenin ateşe girmesi, sütün tekrar memeye geri dönmesi gibi zordur” denilmiştir.

Bundan başka daha binlerce yüze sözden anlaşılıyor ki, Allah ı hatırlayarak ve kendi günahını düşünerek ağlamak tesirli bir ilaçtır. Ayrıca çok lüzumlu ve faydalıdır. Kişi kendi günahlarına bakarak bu hale gelmelidir. Ancak bununla beraber Allahın lütuf ve merhametine karşı ümit azalmamalıdır. Şüphesiz kıyamet günü bir kişiden başka herkesi cehenneme atın diye ilan edilse, o kişinin muhakkak ben olacağımı, Allahın rahmetinden ümit ederim. Eğer, bir kişiden başka herkesi cennete koyun diye ilan edilse, (kötü amellerimden dolayı “yoksa o ikişi ben miyim? Diye korkarım.

Bu bakımdan şu iki şeyi (ümit ve korkuyu) ayrı ayrı anlamak ve onlara ayrı ayrı yer vermek gerekir. Bilhassa ölüm anında ümidin fazla olması gerekir. Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle buyurmuştur: “sizden her biri Allaha hüsnü zan eer olduğu halde ölsün”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.