Kategoriler
Güncel Haberler Günlük hayat Günün Tarihi Milli Görüş Toplumsal Konular Türkiye üzerine

DTP kapatıldı :)

Ve işte tarihi bir gün daha.. Anayasa Mahkemesi DTP’yi kapattı, çok sayıda isme yasak getirdi. Haber3.com canlı takipte!

Anayasa Mahkemesi’nin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Demokratik Toplum Partisi (DTP) aleyhine açılan kapatma davasıyla ilgili toplantılarının 4. gününde kararını verdi. Mahkeme Başkanı, partinin temelli kapatıldığını duyurdu.

1- PARTİ KAPATILDI

Haşim Kılıç, DTP’nin “‘Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü aleyhine eylemlerin odağı’ haline geldiğinin anlaşıldığından Siyasi Partlier Kanunu’nun ilgili maddesi gereğince kapatılmasına karar verilmiştir.. Karar oybirliğiyle alındı..” dedi.

2- ÇOK SAYIDA İSME SİYASİ YASAK GELDİ

DTP’den bir çok isme 5 yıllık siyasi yasak getirildi.. İşte o isimler:

Abdulkadir Fırat, Abdullah İsnaç, Ahmet Ay, Ahmet Ertak, Ahmet Türk, Ali Bozan, Ayhan Ayaz Aydın Budak, Ayhan Karabulut, Aysel Tuğluk, Bedri Fırat, Cemal Kuhak, Deniz Yeşilyurt, Ferhan Türk, Fettah Dadaş, Hacı Üzen, Halit Kahraman, Hatice Adıbelli, Hüseyin Bektaşoğlu, Hüseyin Kalkan, İzzet Belge, Kemal Aktaş, Leyla Zana, Mehmet Veysi Dilekçi, Metin Tekçe, Murat Avcı, Murat Taş, Musa Farisoğlulları, Necdet Atalayı, Nurettin Demirtaş ve Selim Sadak.

Bu isimler, 5 yıl süreyle bir başka partinin kurucusu, yöneticisi yada denetçisi olamayacaklar.

3- İKİ KİŞİNİN MİLLETVEKİLLİĞİ DÜŞTÜ

İki ismin de milletvekillikleri düştü.. Anayasa Mahkemesi Başkanı, DTP Genel Başkanı ve Mardin Milletvekili Ahmet Türk ile Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk’un partinin kapatılmasıyla ilgili gerekçeli kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasından sonra milletvekilliklerinin sona ermesine karar verildiğini bildirdi.

4- TÜM VARLIKLAR HAZİNE’YE GEÇTİ..

Partinin tüm malvarlığı Siyasi Partiler Kanunu gereği Hazine’ye devredildi.

GEREKÇE HENÜZ YAZILMADI

Kararın gerekçesinin henüz yazılmadığı ama en kısa sürede yazılarak açıklanacağı belirtildi. Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, “Olası eleştirileri şimdiden görüyoruz.” dedi.

KILIÇ, AÇILIMA DOKUNMADI

Kılıç ayrıca, “Bir siyasi partinin terörü ve şiddeti meşrulaştırmaya çalışması uygun değildir” derken, Anayasa Mahkemesi’nin terör ve şiddeti, barışçıl çabalardan ayrı tutarak kararını vermiş olduğunu söyledi.

“ELEŞTİRİLERİ ŞİMDİDEN GÖREBİLİYORUM..”

Kılıç açıklama sonrasında “Yapılacak eleştirileri şimdiden görebiliyorum. Verilecek kararın zamanlaması için verilen tarihin amaçlı olduğu söylendi. Bu yorumlar çok acımasız. Biz iki yıldır bu davayı görüşüyoruz. Eksiklliklerimiz vardı ve bu eksiklikler raportörümüz aracılığıyla giderilmeye çalışıldı ve bu zamana denk geldi” dedi.

EN AZ 7 OY GEREKİYORDU

Anayasa’ya göre bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranır. Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesi’nin 11 asıl üyesinin en az 7’sinin oyu gerekir.

DTP’LİLER GENEL MERKEZ’DE

Kararı DTP’liler Ankara’daki genel merkez binasında öğrenecekler. Ahmet Türk, başta vekiller olmak üzere DTP’nin ileri gelenleri şu anda genel merkezde..

YABANCI AJANSLAR NASIL DUYURDU?

Anayasa Mahkemesi’nin Demokratik Toplum Partisi’ni (DTP) kapatma kararını yabancı ajanslar acil koduyla duyurdu.

Associated Press:
Türk Anayasa Mahkemesi, Kürtçü partiyi PKK ile bağlarından ötürü kapattı.

AFP:
Türk Anayasa Mahkemesi  Başkanı, Kürtçü partinin kapatıldığını açıkladı.

Kaynak

Yazar selçuk KILIÇ

Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur - Konfüçyüs - Yazilarimi artik kuaza da yayinliyorum (zamanim oldukca) :)

“DTP kapatıldı :)” için 10 yanıt

Ciddi güzel haber açıkcası daha mı iyi olacak yoksa daha mı kötü olacak bilmiyoruz..Evet biseylerden korkuyordum ve simdi haber sitesinde gördüm hakkari,diyarbakır,istanbul olaylar çıkmıs..bunun arkası gelir gibi geliyor..
neyse bende Agustos’ta askerim allah yardımcım olsun..

ülkenin en büyük sorunu üretim yapamaması, haliyle işsizlik! hükümet halkımızı oyalayıp duruyor. ülkeyi bir kaosa sürükleme çabası içindeler. muhtemelen dış güçlerin etki payları çok. bir çapulcu partisi kapanır, diğeri açılır. çözüm değil… çözüm bu ülkeyi bu ülkenin ferdinin yönetmesi, dış güçlerin piyonu değil…

allah bizimle ama biz kiminleyiz, bak orasını kestiremiyorum işte!

tebessümle :))

taha allah yardimcin olsun kardesim. Emre cok haklisin ancak bir de su var, kimse kimseyi zorla istemedigi sekilde yonetemez, Bizim halkimiz yillarca alismiz susmaya, Birgun kabugumuzu kirdigimizda Hickimse bize karisamayacak. Ancak oncelikli olarak Ab yalakcilarindan ve salak siyasetcilerden kurtulmamiz gerekli.

Allah yardimcimiz olsun..

Türkiye Cumhuriyeti Büyük Millet Meclisi,ni ringonun ahiri sandilar
Bütük Türk Milletinin vergileri ile maas alip utanmadan yediler
bir cok Türk Evlatlarinin kanlarini akitan soysuz-sopsuz terör örgütü ile iliskilerini asla gizlemediler
bebek katili ” artin agopyan ” apo psikopatini savunmaktan geri kalmadilar…

iyi oldu…

Serefsiz artin agopyan gibi daha cok var Turkiyede, hatta dunyada. Birakmiyorlar huzurlu yasayip olelim. illa b.k.unu cikartacaklar yani. Nolacak ? Savasmi ? Bu itlerde Turk halkinin vergileriyle yiyip ictiler, cuzdanlarini sisirdiler. Serefsizin onde gideni Erdoganda O Hakl’a “ANANIDA AL GIT” demekten geri kalmamistir. Hepsinin Tek bir istegi var KAOS KAOS KAOS..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.