Kategoriler
Deneme Yazıları Dünya ülkeleri Dunyadan Güncel Haberler Günlük hayat insan vücudu Sağlık Toplumsal Konular

Domuz Gribi Bizi Öldürür mü? önlemler nelerdir ?

Domuz Gribi Bizi Öldürür mü?

Domuz Gribi – Nedir ? Nasıl bulaşır? Belirtileri ve önlemleri nelerdir ?

Son günlerde domuz gribinin etkisinin yayılması ile ardı ardına gazetelerde tvlerde bir çok ölüm haberinin yayılmasının ardından hepimizi bu korku sardı. Acaba domuz gribi olur muyuz? Olursak ölür müyüz? İçinizi rahatlatacak bir şey söylüyorum. “Ölmezsiniz.” Ben söylemiyorum doktorlar söylüyorlar. Domuz gribinin öldürme riski, herhangi bir grip virüsünün öldürme riskinden daha az. Aslında işin düşündürücü kısmı, daha önceki yıllarda gribe dayalı bir çok ölümler olurken yapılmayan yayınlar domuz gribinin ortaya çıkmasıyla yapılmaya başlandı. Doktorlarında belirttiği gibi normal bir gripten pek bir farkı yok. Basının bu kadar yazması ve insanların buna endeksli olarak korkmasının tek nedeni hızlı bir şekilde yayılması.

Bu korkudandır ki insanlar bu gripten nasıl korunurumdan nasıl ölmem diye kendini telaşa vermesinden dolayı gündem devamlı domuz gribiyle meşgul olmakta. Evet gripten ölümler olmaktadır. H1N1 virüsü ile de ölümler olacaktır. Fakat bu ölümler normal bir grip vakası kadar normaldir. Ölen kişilere direk H1N1 yani domuz gribi yüzünden ölmemektedir. Vücudun dirençsizliğine bağlı olan, kendisinde hastalık bulunan kişilerde ölüme yol açmaktadır. Zaten bu kişilerde normal gripten korunmazsa ölme riski bulunmaktadır. H1N1 virüsünün bir diğer farklı yönü ise, diğer griplere benzememesi biraz daha ağır grip evresi geçirmenize neden olmasıdır. İşte burada vücudunuzun dirençliliği ortaya çıkarak sizi korumaya almalıdır. Vücudunuz dirençsiz ise bu hastalığı atlatmanız zorlaşacaktır veya eğer normal gripler gibi ölümü tetikleyecek hastalıklar var ise sizde domuz gribi ölüme yol açabilir.

Peki domuz gribinden nasıl kurtulabiliriz sorusunun cevabı ise vücudun metabolizmasını yüksek derecede dirençli tutmak. Bunun içinde bu direnci arttıracak gıdalar yemeniz domuz gribinden korunmanıza ve olası bir gribe yakalandığınızda atlatmanıza olanak sağlayacaktır. Peki bunun için ne yapabiliriz?

  1. Bol bol C vitamini içeren meyveler tüketin.
  2. Maydanoz ve brokoli yiyin. Özellikle her sabah içeceğiniz 1 bardak maydanoz suyu vücudunuzun metabolizmasını kuvvetlendirecektir.
  3. Bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırın.
  4. Sürekli olarak ellerinizi yıkamanız var olan mikrobu öldürecektir. O yüzden sık sık ellerinizi yıkamayı unutmayın
  5. Eğer domuz gribi aşısı olmak istemiyorsanız. Eczanelerde bulunan grip aşısı veya zatürre aşısı olunuz.

Unutmayın ki bu hastalık vücut direnci yüksek olmayan kişilerde ve kronik hastalığı bulunan, 65 yaşından büyük olanlar, akciğer, kalp hastalıkları bulunan kişilerde ölümü tetikleyici olmaktadır. O yüzden eğer bu risk grubuna girmiyor iseniz endişelenmenize gerek yoktur. Domuz gribini de mevsimsel bir grip olarak görüp tedbirlerini almanız yeterlidir.

Yazar selçuk KILIÇ

Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur - Konfüçyüs - Yazilarimi artik kuaza da yayinliyorum (zamanim oldukca) :)

“Domuz Gribi Bizi Öldürür mü? önlemler nelerdir ?” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.