Kategoriler
Genel Konular Kadın Bakımı Şifalı Bitkiler

Krem yerine sebze ve meyve

Fazla kilo problemleri ile savaşanlar ve sürekli zayıflama amaçlı diyet yapanlar meyve ve sebzelerin ne derece sağlıklı ve yararlı olduklarını iyi bilir. Ama sağa sola medayaya, dergilere baktığımızda hep aynı ve kısıtlı konular.Yani meyve ve sebzelerin yararları konusunda sadece zayıflama ve diyetten bahsedilen konular. Peki meyve ve sebzelerin cilt kuruluğu ve kırışıklıklara karşı ne tür bir etki sağladığını ve bunun gibi birçok yararlı yönünü bilinmeyenleri ile öğrenmek isterseniz yazının devamını okuyun…

Bu Bilgileri yeşil dünyanın içinde gizlenmiş hazine kadar değerlidir.Doğru kullanımlar ile meyve ve sebzelerin birer güzellik katkısı olduğunu anlayacaksınız. Böğürtlen ve ahududu gibi orman meyveleri sadece gerginlik sağlamak ve cildi pürüssüz bir hale getirmekle kalmaz aynı zamanda sivilce ve akne hastalıklarının engellenmesinde çok etkilidirler. Sadece doğal ortamda değil, manavda ve pazarda da satılan meyve, sebzelerin cilt için harikalar yaratacak etkileri vardır.
Bazı meyvelerin için bulunan meyve asitleri sayesinde cilde güzel bir görünüm ve cilt sorunlarını önleyici etkisi vadır. Doğadaki bazı bitki çeşitlerinde ise zayıflatıcı etki vardır.

Patates: Patatesi güzelce haşlayın yada rendeleyin. İçine bir çay kaşığı zeytinyağı ilave edin.Yarım çay bardağı da pastörize süt ekleyin. Bir adet kabağı soymadan pişirin. Soğuduktan sonra alın ve iyice soğutun. Ve bu karışım sayesinde yaz günlerinde cildinize yer edinmiş kahverengi güneş lekelerinden kurtulmaya başlayın.

Maydanoz: Üç dört adet maydanozu kökleri ile birlikte alın ve 1 bardak içme suyunda kaynatın.Kaynadıktan sonra bir süre soğumasını bekleyin.Ve cildiniz için süper bir besleyici.Bu su ile cildinizi günde en az 2 defa pamuk kullanarak silin.

Bezelye: Kimi zaman yemeklerimizde kullandığımız bezelye bebek gibi bir cilde sahip olmak isteyenler için süper bir etki yaratmaktadır.Bezelyede bulunan B1 ve C vitaminleri harici lif , protein ve folik asitte vardır.Bezelyeden bir cilt ikisi oluşturmak için ise ; bir avuç bezelyeyi iyice ezin.İçine üzüm pekmezi katıp bir güzel karıştırın. Ve üzerine bir – iki damla zeytinyağı ve az miktarda yulaf unu ilave edin.Bu maske ile cildi canlandırabilirsiniz.

Elma:Elma maskesini çoğu kişi kullanır.Elma maskesi çok yararlı olduğu için asla ihmal edilmemelidir.Hem normal yapıda olan hem de kuru ciltler için idealdir.Ancak hazırladığınız elma maskesini 10 dakikadan fazla cildinizde tutmayınız.
 

Kategoriler
Sağlık Şifalı Bitkiler

Şifalı Bitkilerden: Üzerlik ve Özellikleri

Şifalı Bitkilerden: Üzerlik ve Özellikleri;

Şifalı bitkilerden olan üzerlik(peganum harmala) sedefotogiller familyasından olup beyaz çiçekli bir bitki ve bu bitkinin olgun ve dolgun tohumlarına verilen isimdir. Yaprakları soğut ağacının yaprağı gibidir. Tohumları yuvarlak kapçıklar içinde, susamdan büyük, küçük nohut hacminde kırmızıya çalar, siyah renkli ve hafif acı lezzetli, çabucak dağılır, kokusu ağır ve uzun müddet bozulmadan bekleyebilir niteliktedir. Tohumu, kökü ve yağı tıp alanında kullanıldığı gibi; siyah ve kırmızıya çalan boya özelliğinden dolayı boya sanayisinde de kullanılmaktadır.

Özellikler:

Üzerlik hararet verici, ağrı kesici, kusturucu, uyutucu, cildi güzelleştirici, temizleyici, terletici, şişmanlatıcı özelliklere sahiptir. Tütsü maddesi olarak da kullanılır. Hararet verici özelliğinden dolayı vücuttaki kalın ve kaygın karışımları yakar ve idrarla birlikte dışarı atar, kanı temizler ve tabiatı yumuşatır.

Eğer üzerlik tohumu toz haline getirildikten sonra bal veya şerbet yahut safran yağı ile karıştırılarak alınırsa, göz zayıflığına karşı faydalıdır. Üzerlik tohumu bağırsak kurtlarını düşürür, idrar ve adet kanamasını ve sütü çoğaltır, cinsel istek ve arzuyu da tahrik eder. Üzerlik tohumunun kaynatılmış suyu cilde sürülür veya içilirse; felç, yüz felci, uyuşukluk, buruşukluk, siyatik, kulunç, bel ağrısı, mafsal ağrıları, sara, sarılık, siroz, adale gevşemesi, asabi hastalıklar, baş ağrısı, yorgunluk, kazıklıhumma ve bağırsak ağrılarına karşı faydalıdır. Kapalı gözenekleri de açar, göğsü ve akciğerleri temizler, böbrek ve mesane hastalıklarına karşı da faydalıdır.

Eğer üzerlik tohumu tatlı su ile yıkanır, sonra dövülüp ezilir, daha sonra kaynatılıp içilirse, kusturmak suretiyle mideyi, göğsü, başı ve vücudun üst bölgelerini balgamdan ve kötü artıklardan temizler. Eğer bal ve şekerle kaynatılır, otuz gün devamlı olarak içilirse; nefes darlığını, müzmin sarayı ve baş ağrısını iyileştirir. Eğer on iki gün devam edilirse, siyatik ağrısın keser. Eğer tohumu turpsuyu veya zeytinyağı içinde kaynatılıp kulağa damlatılacak olursa, kulaktaki ağırlığı ve çınlamayı giderir ve işitmeyi kuvvetlendirir. Eğer göze sürme gibi çekilirse, göze gelen perdeye ve göz iltihabına karşı faydalıdır.

Üzerlik sirke ile kaynatılıp zayıf organlar üzerine sürülürse, kuvvetlendirir. Eğer saça sürülürse siyahlaştırır, uyuşukluğu giderir. Eğer zeytinyağı ile kaynatılır ve belli bir süre devam edilirse, verem ve karaciğer hastalıklarına (sarılık ve siroz gibi ) faydalıdır. Yan etkisi ekşi nar, elma veya sirke ile yapılmış bal şerbeti ile giderilir.

Üzerlik yağı veya suda kaynatılarak elde edilen suyu, burundan damlatılacak olursa, göz kızarmasına karşı faydalı olduğu gibi, nezleyi de keser.

Üzerlik yağı:

Üzerlik yağının çıkarılması, hardal yağının çıkarılması gibi yapılır. Üzerlik yağı vücuda hararet vericidir, dimağın etrafındaki tabakalardaki tıkanıklığı açar, burundan damlatıldığı zaman ağrı ve sızıyı giderir, üzerlik cilde sürülüp ovuşturulduğu zaman; felç, yüz felci ve sara hastalıklarına karşı faydalıdır. Omurgalar üzerine sürüldüğünde his ve harareti kuvvetlendirir, sinirlerde bağlarda meydana gelen ağrıları çözer, soğuk özellikli mafsal ağrılarına, siyatik, uyuşukluk ve titremeye karşı faydalıdır. Üzerlik yağı ile lavman yapılırsa, soğuk özellikli böbrekleri ısıtır, soğuk özellikli siyatik hastalığına, uyuşukluğa ve titremeye karşı gayet faydalı bir bitkidir.

Saygılarımla hepinize sağlıklı yaşamlar…